Урок "Українська держава і територія держави України. Політико-географічне положення".

Про матеріал
Мета: актуалізувати, закріпити й поглибити знання про українську державу і територію держави Україна, дати уявлення про політико-географічне положення України, реформування адміністративно-територіального устрою України; сформувати вміння характеризувати політико-географічне положення України на глобальному, регіональному, локальному рівнях, давати політико-економічну оцінку державного кордону України. Виховувати патріотизм, відповідальність за розбудову своєї країни.
Перегляд файлу

Урок №

Тема. Українська держава і територія держави України. Політико-географічне положення.

Мета: актуалізувати, закріпити  й поглибити знання про українську державу і територію держави Україна, дати уявлення про політико-географічне положення України, реформування адміністративно-територіального устрою України; сформувати вміння характеризувати політико-географічне положення України на глобальному, регіональному, локальному рівнях, давати політико-економічну оцінку державного кордону України. Виховувати патріотизм, відповідальність за розбудову своєї країни.

Тип уроку: удосконалення, узагальнення, систематизація знань, вдосконалення вмінь і навичок.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.

ІІІ. Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок учнів.

«Мозковий штурм»

  1. Яка площа території України?
  2. Що таке географічне положення країни?

ІV. Удосконалення, узагальнення та систематизація знань.

  1. Поняття «українська держава». Розповідь учителя з елементами бесіди.

Кожна людина вкладає в поняття «держава» своє розуміння, пов’язане з тим місцем, де вона народилася, живе, працює. Наукове тлумачення окресленого поняття знаходимо у працях науковців різних сфер: історичній, політичній, пра-

вознавчій, географічній та інших. Однак спільним для всіх визначень

є розуміння держави як утворення, що має такі ознаки, як незалежність

і суверенітет, певну правову систему і політичну владу.

Згідно з Конституцією Україна є суверенною і незалежною, демократич-

ною, соціальною, правовою державою. Демократичну суть держави кон-

кретизує ст. 5 Конституції, проголошуючи Україну республікою за формою правління, а також закріплюючи в українській державі принцип народо-

владдя. Народ визнається носієм суверенітету і єдиним джерелом влади.

Демократизм форм правління в Україні визначається і тим, що державна

влада здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та су-

дову. Відповідні органи здійснюють свої повноваження у встановлених

Конституцією межах і відповідно до законів України.

  1. Що включає державна територія України. Розповідь учителя.

З поняттям «державна територія» ви вже ознайомилися в курсі географії 8-го класу. Отже, державна територія України– суходіл, води, надра і повітряний простір, на які поширився державний суверенітет України. Статус державної територіївизначає Конституція України. Сучасні межі державної території України окреслено її кордонами із сусідніми державами. Їх було визначено в

результаті правонаступництва і підтверджено після проголошення неза-

лежності України в 1991 р. двосторонніми угодами про державний кордон

з усіма державами-сусідами.

Згідно з Конституцією України її територія у межах існуючого кордону

є цілісною і недоторканною. Інші держави зобов’язані утримуватися від

будь-яких зазіхань на територіальний суверенітет Української держави.

У межах своїх територіальних кордонів держава виступає єдиним офіцій-

ним представником усього населення. Державна територія України є матері-

альною базою її існування. У Конституції закріплено, що земля, її надра,

атмосферне повітря, водні й інші природні ресурси, що знаходяться в межах

території України, ресурси її континентального шельфу, виняткової (мор-

ської) економічної зони є об’єктами права власності українського народу.

Прийом «Географічна лабораторія». Позначте на контурній карті державні кордони України і сусідні держави.

  1. Особливості політико-географічного положення України. (Робота за підручником с. 109- 110.) Обговорення опрацьованого матеріалу.
  2. Особливості адміністративно-територіального устрою України та його реформування.

Розповідь вчителя.

Адміністративно-територіальний устрій– це поділ території держави на певні частини для організації управління на містах.

Адміністративно-територіальний устрій України пройшов довгий шлях

розвитку. Особливою подією в його становленні стало проголошення неза-

лежності України в 1991 році. Відповідно до Конституції систему адміністра-

тивно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка

Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села.

Верхній рівень адміністративно-територіального устрою – область, їх в

Україні 24. Адміністративна область – це велика частина території

України, яка має чітко визначені кордони й систему місцевих органів дер-

жавної влади та органів місцевого самоврядування. Середня площа об-

ласті в Україні складає 24 тис. км2. Найбільші за площею – Одеська

(33,3 тис. км2), Дніпропетровська і Чернігівська (по 31,9 тис. км2). Можна

відзначити, що великими за площею й населенням є східні області, а мен-

шими – західні (така ситуація склалася історично).

Донедавна в Україні налічувалося понад 11,5 тисячі міських, сільських

і селищних громад, з яких майже половина нараховує менше як 1000 жи-

телів. Їхній соціально-економічний та людський потенціал незначний,

вони неспроможні забезпечити надання якісних публічних послуг. Відтак

очевидним є той факт, що реалізація основних завдань децентралізації влади можлива лише в разі реформування чинного адміністративно-територіального устрою країни. Правовою основою для проведення реформи стали Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та «Методика формування спроможних територіальних громад».

Наразі адміністративно-територіальна реформа, яка полягає у створен-

ні самодостатніх об’єднаних територіальний громад (ОТГ), триває. Цей

процес проходить досить складно, оскільки: по-перше, зачіпає інтереси

певного прошарку населення; по-друге, існує ціла низка питань, які по-

требують урегулювання на законодавчому рівні; по-третє, у його реалізації

зацікавлені не всі регіональні органи влади та органи місцевого самовря-

дування. Станом на початок листопада 2018 року створено 865 об’єднаних

територіальних громад. До складу цих ОТГ увійшли 3981 колишніх міс-

цевих рад. Більше як 8,4 млн людей проживають в ОТГ. Розроблено меха-

нізм вирішення спільних проблем громад: утилізація та переробка сміття,

розвиток спільної інфраструктури тощо. Реалізується вже 274 договори

про співробітництво, цим механізмом скористалися 1096 громад.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Прийом «Проблемне питання». Користуючись даними про об’єднані територіальні громади, заповніть таблицю. Зробіть висновки про реалізацію адміністративно-територіальної реформи в Україні.

Регіони України

Кількість громад, затверджених Кабінетом Міністрів України

Кількість реально створених громад

 

 

 

 

Прийом «Мікрофон»

1. Поясніть значення понять: територія держави, політико-географічне положення, державний кордон, адміністративно-територіальний устрій.

2. Дайте сучасну політико-економічну оцінку державного кордону України.

VІ. Підсумок уроку

Україна є суверенною, незалежною, демократичною, соціальною, правовою

державою;

 територія України в межах чинного кордону є цілісною і недоторканною;

 поняттям «територія України» охоплюються суша, води, надра і повітряний

простір, на які поширено державний суверенітет України;

 політико-географічне положення України в цілому сприятливе для політич-

ного та економічного розвитку держави;

 з точки зору адміністративно-територіального устрою територією України є

сукупність територій усіх її адміністративно-територіальних одиниць верх-

нього рівня.

VІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати параграф 27.

Користуючись офіційним сайтом Міністерства закордонних справ України,

охарактеризуйте участь України в міжнародних організаціях.

 

 

Використана література.

  1. Підручник: Пестушко В.Ю.  Географія : (рівень стандарту) : підруч. для 11-го кл. закл. заг. серед. освіти / Валерій Пестушко, Ганна Уварова, Андрій Довгань. – Київ : Генеза, 2019. –160 с. : іл.
  2. Підручник: Безуглий В.В.  Географія (рівень стандарту) : підруч. для 11-го кл. закл. заг. серед. освіти / Віталій Безуглий, Галина Лисичарова.
docx
Додано
22 березня 2021
Переглядів
3956
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку