Мета:
вати навички використання самостійних і служ-
бових частин мови;
ріал, розвивати усне і писемне мовлення, ви-
ховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, таблиця, медіапрезентація.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Бліцопитування
1. Які частини мови ви вже вивчали?
2. Що вам відомо про них з уроків англійської,
шведської та німецької мови?
3. Що треба враховувати, щоб визначити ту чи іншу частину мови?
4. Скільки частин мови є в українській мові?
5. Які частини мови є самостійними?
6. Які є службовими?
7. У чому полягає відмінність між самостійними й
службовими частинами мови? Яка частина мо-
ви не належить ні до самостійних, ні до служ-
бових?
ІV. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Дати визначення терміну «морфологія» (лат.
морфе – форма, логос – наука, слово, вчення) – це розділ науки про мову, який вивчає частини мови, їхні граматичні особливості.
2. Дати визначення терміну «орфографія» (лат.
орфо – правильно, графо – пишу).
Орфографія – розділ науки про мову, у якому вивчають правопис слів.
3. Робота з теоретичним матеріалом
Презентація на мультимедійному екрані.
Самостійні (повнозначні) частини мови – це слова, які можуть виконувати синтаксичні ролі членів речення (підмет, присудок, додаток, означення та обставини).
що не виконують синтаксичних ролей у реченні, до них не можна поставити питань, вони є незамінюваними:
4. Робота з підручником.
Виконання вправи з підручника
V. ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ НА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ З ВИКОРИСТАННЯМ ПРОБЛЕМНО-ПОШУКОВОГО МЕТОДУ
Вправа 1
Розподільний диктант (записати слова в шість колонок: іменники, прикметники, дієслова, прис-
лівники, займенники, числівники).
Веселий, смачно, наша, черешня, білий, весе-
лого, гарний, дивиться, десятий, сміється, ліворуч, мільйонний, ввічливий, працювати, якийсь, ку-
медно, легко, чудовий, сто, радість, його.
Вправа 2
Переписати речення з мультимедійного екрану, визначити частини мови, підкреслити члени речення.
Щастя мужніх знаходить.
Дереву ціну складають плоди.
«Встань» людину годує, а «лінь» - марнує.
Вправа 3
Творча робота
Скласти невелике висловлювання (4-5 речень) на тему «Рідненька моя ненька». У тексті творчої роботи надписати самостійні та службові частини мови.
Вправа 4. Робота біля дошки
Записати речення. З’ясувати, до яких частин мови належать вжиті в реченнях слова.
Радій успіхові товариша. Будь правдивим, май мужність щиро визнавати свою провину, не пере-
кладай своєї провини на інших. Кажи завжди тіль-
ки правду. Дорожи довірою батьків і товаришів.
(П. Щербань)
Вправа 5
Інтелектуальна гра «Утвори слово»
Утворити від поданих слів радість, добрий, веселий, щастя, смак, друг інші частини мови. Зразок: друг – дружній (прикм.), дружно (присл.), дружити (дієсл.). Увести 4-5 слів у речення на тему гарних стосунків.
VІ. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Презентація самостійних та службових частин мови (шведська, англійська, німецька).
Тестування
1. Скільки в українській мові частин мови?
А Чотири;
Б десять;
В дванадцять.
2. Який розділ науки про мову визначає частини мови?
А Орфографія;
Б синтаксис;
В морфологія.
3. Яка з наведених частин мови належить до самостійних?
А Частка;
Б іменник;
В вигук.
4. Яка з наведених частин мови належить до службових?
А Прийменник;
Б прикметник;
В прислівник.
5. У якому рядку всі слова – іменники?
А Рух, писати, бігати;
Б дія, молодий, життя;
В читання, сміливість.
6. Яка частина мови вказує на ознаку предмета?
А Іменник;
Б прикметник;
В прислівник.
7. На які питання відповідають числівники?
А Чий? Котрий?
Б Хто? Що?
В Скільки? Котрий?
8. замість якої частини мови вживають особові займенники?
А Іменників;
Б дієслів;
В сполучників.
9. Закінчіть речення: Дієслово – самостійна частина мови, яка…
А Означає дію або стан предмета;
Б називає предмет;
В; виражає ознаку предмета.
10. У якому рядку всі частини мови службові?
А Іменник, сполучник, прикметник;
Б сполучник, прийменник, частка;
В займенник, частка, сполучник.
11. у якому рядку всі слова – дієслова?
А Бігти, читанка, малювати;
Б знайти, написати, прочитати;
В красивий, гарний, танцювати.
12. У якому рядку всі слова прислівники?
А Тиша, тихий, каша;
Б оголосити, весело, смішний;
В тихо, смачно, гарно
VІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ