Тема: Українська народна казка «Півник та двоє мишенят»
Мета:
Учити дітей правильно і виразно читати казку в особах; удосконалювати вміння аналізувати вчинки дійових осіб, давати їм характеристику; виробляти вміння вибірково переказувати прочитане, розвивати увагу, мислення; виховувати бажання допомагати дорослим і один одному, викликати негативне ставлення до ледарів, показати, що ледарство до добра не доводить; прививати любов до читання, до казок.
Обладнання. Малюнки героїв, ілюстрації.
Хід заняття
I. Організаційна частина уроку.
Учитель:
- Доброго дня вам, любі малята,
Хлопчики милі мої і дівчата.
Щирою усмішкою вас я вітаю,
Бадьорого настрою всім вам бажаю.
- У нас незвичайний урок. Я запрошую вас до подорожі в країну казок.
1. Казок країна чарівна
У гості нас чека вона
Отож, часу не гайте,
У подорож рушайте!
2. - А девізом нашого уроку стануть такі слова:
УВАЖНІСТЬ, СТАРАННІСТЬ, ПРАЦЯ – НАШ ШЛЯХ ДО ЗНАНЬ.
II. Мовна розминка.
– А для того, щоб гарно читали, ми проведемо мовну розминку.
1. Робота з чистомовкою.
- Щоб наше мовлення було правильним , працьоємо з чистомовкою.
За - за - за - за - в ліс пішла коза,
Оз - оз - оз - їде паравоз,
Зе - зе - зе - зе - коник віз везе.
2. Гра «Хто як говорить».
- Пригадаймо, друзі, вмить, як пшениченька шумить? ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш
Як в гайку струмок дзвенить: джр-джр-джр-джр-джр
Як бджола в саду бринить: дз-дз-дз-дз-дз-дз
Як шумлять у птаха крила: ш-щ-ш-ш-ш-ш-ш
В морі синьому вітрила: ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш
Вітер з гаєм розмовляє ш-ш-ш-ш-ш
Поміж листячком гуляє: ш-ш-ш-ш-ш-ш
Й ми всі трохи пошуміли, від роботи відпочили.
3. Стежина скоромовок.
- Я хочу дізнатися, чи вмієте ви правильно і швидко читати. І пропоную вам прочитати скоромовку.
- А тепер хто швидше пробіжить по сходинкам – дівчатка чи хлопчики?
II. Повідомлення теми і мети заняття.
III. Опрацювання змісту казки .
1.Слухання казки. «ПІВНИК І ДВОЄ МИШЕНЯТ (КОЛОСОК)»
-Назвіть головних героїв казки.
-Хто були Круть і Верть?
- Чому в них такі дивні імена? (Круть, Верть)
-Як звали півника? (Голосисте Горлечко)
-Що знайшов півник?
-Що любили робити мишенята?
2.Фізкультхвилинка.
Сірі мишки маленькі, хвостики у них довгенькі.
Грались, веселились, працювати вже втомились.
А щоб добре працювати, треба трошки пострибати.
Відпочили, розім'ялись - й до роботи знов взялись.
3.Творча робота.
-Подумайте, що буде з героями після закінчення твору.
-Де треба було змінити сюжет казки, щоб мишенята змогли їсти пироги?
4. Характеристика героїв казки. Визначення головної думки.
- Ви повинні вказати ті риси характеру, які, на вашу думку, притаманні героям казки.
Мишки Півник
слухняні роботящий
веселі розумний
ледачі лінивий
нероби трудолюбивий
працьовиті невдячний
хитрі стриманий
Висновок зачитується окремими учнями.
ІV. Підсумок уроку.
- Які інші назви має казка?
- Кому з героїв ви можете дати свої поради? Які саме?
- Чи не поводитесь ви інколи, як ці мишенята?
- А ви завжди допомагаєте, коли вас просять?
- Для чого людині потрібно працювати?
- Чого вчить ця казка?