Мета : Збагачувати уявлення учнів про пісню як жанр усної народної творчості; вчити учнів визначати тематику дитячих пісень, називати дійових осіб, давати їм характеристику; працювати над художніми засобами пісні; вдосконалювати навички виразного читання; виховувати любов до народної пісні.
Обладнання : Запис пісні «Ходить гарбуз по городу», маски дійових осіб, малюнки, презентації.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
-Діти, сьогодні до нас прийшли гості на урок. Привітаймося.
Встаньте, діти, всі скоріше,
Усміхніться веселіше!
Привітайтесь: «Добрий день!»
І сідаємо тихенько.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
(Діти слухають запис пісні солов’я)
Яка гарна і мелодійна пісня! Ми слухали її, затамувавши подих. Так само заслуховується весь світ українською народною піснею. Українці, як соловейки – співучий народ. Споконвіку наші предки мали хист до співу. Ще змалку знали вони багато пісень. Що співала мама над колискою немовляти? Які колискові пісні ви знаєте? Після того, як маленька дитина вчиться робити перші кроки, вчиться плескати в долоні, з нею розучуються пісеньки-забавлянки. Люблять діти і заклички та примовки. Давайте пригадаємо їх. Я почну, а ви продовжіть:
У формі чого створювалися народні пісні? Отже, пісня – це невеликий віршований твір, що співається. За змістом інколи вони нагадують казки, а природні явища та рослини у них можуть бути зображені як живі істоти. Наш сьогоднішній урок присвячується саме таким народним пісням.
ІV. Виклад нового матеріалу.
На уроці ми будемо знайомитись з різними овочами. Які ви знаєте овочі? А чи можна їх назвати всі гарбузовою родиною? Зараз ми з нею і познайомимося.
(З’являється осінь)
Не спішіть. Зупиніться. Зачекайте.
Добрий день! В добрий час!
Рада, діти бачить вас!
Не сама до вас прийшла –
А гостинці принесла.
Скажіть мені, чому саме через мене літо пішло й забрало з собою тепло. Між іншим, дощі йдуть будь-якої пори року, навіть узимку. Але в мене є багато приємного і гарного. Це – багатий врожай. А який врожай зібрала й подарувала нам осінь, ми зараз дізнаємося, відгадавши загадки.
Хоч отрутою і кроплять
Всі мене їдять і хвалять,
Звати як мене?(Картопля)
Родичів багато маю,
Гарбузову господиню
Усі знають.
Хто я?(Диня)
Є брати у нас столові
Ми зростаємо рядками
Люди звуть нас …(Буряками)
Дерусь я вгору. Я- …(Квасоля)
Всі смугасті і довгасті.
Прив’язали нас в рядках
На зелених ланцюжках.
Гарбуза ми сини й дочки,
Звати як нас? (Огірочки)
А коса моя – надворі.
Гарбузова я сестриця,
Ну, а звуть мене …(Морквиця)
Повз – у гудині й загруз.
Та чомусь мене в народі
Звуть не танк. А як? (Гарбуз)
Осінь: У нас на городі і лад, і краса, тож запросимо гарбузову родину і подивимося, як у них.
Ходить гарбуз по город Обізвались буряки
Й питається свого роду: Гарбузові свояки:
-Ой , чи живі, чи здорові -Іще живі, ще здорові
Всі родичі гарбузові! Всі родичі гарбузові!
Обізвалась жовта диня, Обізвалась бараболя,
Гарбузова господиня: А за нею і квасоля
-Іще живі, ще здорові -Іще живі, ще здорові
Всі родичі гарбузові! Всі родичі гарбузові!
Обізвались огірочки, Обізвався старий біб
Гарбузові сини й дочки: Я піддержав увесь рід
-Іще живі, ще здорові Іще живі, ще здорові!
Всі родичі гарбузові! Ой, гарбузе ти перістий
Обізвалась морковиця, Із чим будем тебе їсти.
Гарбузовая сестриця: Миска пшона,
-Іще живі, ще здорові Шматок сала,
Всі родичі гарбузові! Ось до мене вся приправа
Кожен знає, що морквиця
На город і- мов цариця.
Коси довгі, кучеряві,
Та ще й платтячко яскраве.
Я смачна і вітамінна,
І не гірше апельсина.
Той, хто моркву поважає,
До 100 років доживає.
Ой, розхвалилася, дивіться!
Ти не схожа на царицю!
Я від тебе красивіший:
Червоніший і жовтіший.
Український борщ чудовий
По усіх краях відомий.
У борщі я головний,
Борщ без мене не смачний!
А зелені огірки
Всі вживають залюбки.
Нас шанують не даремно:
Дух наш свіжий і приємний
На канапці і в салаті
Ми і в будень, і на святі.
Що ж то огірок – вода.
Як немає – не біда.
Помідор – смачний, кругленький,
Має щічки червоненькі.
До смаку я в кожній страві,
Роблять соки і приправи.
Соус, борщик і салат
Люди з радістю їдять!
На цибулю нарікають,
Що до сліз я допікаю.
Вибачте, та я не винна,
Бо я лікарська рослина.
Соком з медом почастую
І здоров’я подарую!
Бо цибуля ось така
Дівчинонька не проста.
Кожний знає : жовта диня
На городі господиня.
Я – солодка, соковита,
Покуштуй - не схочеш пити.
А як їстимеш саму,
Всі хвороби прожену!
Не сваріться, любі, годі!
Я найстарший на городі!
Я – великий і бокастий,
Жовтогрудий і смугастий.
Я – чудовий дар осінній,
З гарним та смачним насінням.
Хто їсть кашу гарбузову,
Буде сильним і здоровим!
Осінь: Бачу, що й на вашому городі все до ладу. Все ви добре знаєте і в порядку тримаєте. А мені вже час. Треба далі поспішати. Будьте завжди всі здорові.
А) Читання дітьми пісні.
V. Фізкультхвилинка
Подивіться: ген за полем
Жовкне ліс на видноколі.
Озирніться – он сосна,
Сумно їй: вона одна.
Листячко зберіть під кленом
І біжіть усі до мене.
Будем разом танцювати
І листочками махати.
Їх у кошик покладемо
І навчатися підемо.
Гра « З чого ми варимо борщ?»
(Клас ділиться на групи і кожна група з переліку вибирає ті продукти, які потрібні для приготування борщу.)
Гра «Хто швидше?»
VІ. Підсумок уроку.