Пояснити учням, що козацькі повстання були наслідком посилення соціально – економічного, національного і релігійного гніту шляхетської Польщі; ознайомити їх з перебігом козацьких повстань 90 – р. 16 ст.; добиватися розуміння учнями причин поразки цих повстань; вчити учнів вмінню давати характеристику видатних історичних постатей; працювати з історичними поняттями; виробляти вміння аналізувати й узагальнювати історичні явища і події, встановлювати причинно – наслідкові зв'язки; виховувати в учнів почуття опору до будь – якого насильства
Тема: Українське козацтво у першій чверті 17 ст. Гетьман П.Конашевич – Сагайдачний.
Мета: пояснити учням, що козацькі повстання були наслідком посилення соціально – економічного, національного і релігійного гніту шляхетської Польщі; ознайомити їх з перебігом козацьких повстань 90 – р. 16 ст.; добиватися розуміння учнями причин поразки цих повстань; вчити учнів вмінню давати характеристику видатних історичних постатей; працювати з історичними поняттями; виробляти вміння аналізувати й узагальнювати історичні явища і події, встановлювати причинно – наслідкові зв’язки; виховувати в учнів почуття опору до будь – якого насильства.
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку:
План
1. Військове мистецтво козаків.
2. Доба героїчних походів українського козацтва.
3. Діяльність гетьмана реєстрового козацтва П.Конашевича – Сагайдачного.
4. Хотинська війна(1620 – 1621рр.)
- закріплення
- Підсумок
- Д/З
Хід уроку.
1. Військове мистецтво козаків.
Особливості.
Самообкопування – засіб індивідуального захисту від обстрілу під час бою.
2. . Доба героїчних походів українського козацтва.
дата |
подія |
1602 |
Козаки на 30 чайках і кількох відбитих у турків галерах вийшли в Чорне море і під Кілією розгромили турецький флот |
1606 |
Здобуття козаками Варни, найбільшої турецької фортеці на західному узбережжі Чорного моря, яка вважалася неприступною. |
1608 |
«Дивовижними хитрощами» запорозькі козаки здобули, зруйнували і спалили Перекоп. |
1609 |
Козацькі чайки з’явилися біля стін турецьких придунайських фортець Ізмаїл, Кілія та Білгород. |
1614 |
Козацький флот із 40 чайок. Очолюваний гетьманом Сагайдачним, здолав Чорне море, і напав на Трапезунд, а потім Рухаючись у західному напрямку, спустошував узбережжя. Штурмом було взято Синоп, спаленою зброєю і весь турецький флот, що стояв у гавані. |
1615 |
Флот Сагайдачного у складі 80 чайок і 4 тис. козаків підійшов до Босфора й атакував Стамбул. |
1616 |
Сагайдачний з величезною флотилією із 150 чайок , 7 тис. козаків розбили турецький флот під Очаковом, пішов на фортецю Кафа ф взяв її в облогу. За кілька днів фортецю було взято і спалено. |
1620 |
Узимку козацький флот здійснив похід на Білгород і Кілію. Звільнено 3 тис. невільників що потрапили до турецького полону у битві під Цеце рою. |
1621 |
У травні козаки завдали поразки турецькому флоту під Трапезундом. У першій пол.. липня козаки знову розбили турецький флот, спалили в Стамбулі вежу замку Єдикуле, де колись сидів ув’язнений турками князь Самійло Корецький і спустошив узбережжя під Галатою. |
1624 |
Улітку козаки здійснили один найблискучіший похід на Стамбул.Тричі висаджував на узбережжі, брали велику здобич і поверталися додому. |
3. Діяльність гетьмана реєстрового козацтва П.Конашевича – Сагайдачного.
політична |
просвітницька |
військова |
|
|
|
4.. Хотинська війна(1620 – 1621рр.)
Хотинська війна – війна , розпочата Османською імперією проти Речі Посполитої з метою загарбання українських і польських земель. Завершилась поразкою Туреччини.
Наслідки війни: