Урок української літератури шостому класі
Тема : Ідея зіткнення неповторності і буденності в поезії Ліни Костенко
« Кольорові миші»
Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Л. Костенко, опрацювати зміст твору «Кольорові миші»; поглибити вміння аналізувати поезію, визначати основні мотиви твору; розвивати уяву, вміння висловлювати власні думки; виховувати естетичні смаки.
Цілі
Учні знатимуть: окремі факти з життя Л.Костенко, зміст поезії « Кольорові миші», суть порушених проблем у творі.
Учні вмітимуть: вдумливо читати поезію, визначати основну думку; пояснювати умовність ситуації, зображеної у творі, пояснювати алегоричні образи; давати власну оцінку вчинкам персонажів.
Тип уроку: урок засвоєння знань.
Хід уроку
І. Мотиваційний етап
1. З’ясування емоційної готовності до уроку.
Учитель. Добрий день, діти. Сідайте. Погляньте на дошку. На
дошці два зображення веселки: чорно-біле і кольорове . Який
малюнок вам більше подобається ? Чому?
Ім’я нашого уроку : «Бачити світ кольоровим»
2. Актуалізація суб’єктного досвіду .
- Які слова у вас асоціюються із словом «кольорові» ?
2.1. «Гронування» : ключове слово –кольорові.
(картини, мрії, сни, квіти , зошити…)
- А вам сняться кольорові сни ?
Сьогодні вони вам снилися?
-А що означає «бачити кольорові сни» ? (мріяти)
2.2. Утворення асоціативного ряду до слова «сірі».
(брудні, звичайні, непримітні …)
- Як ви розумієте вислів «сіра миша» ?
Учитель . Зазвичай миші бувають сірими.
А от у Ліни Костенко вони кольорові.
-Хочете дізнатися , чи таке може бути насправді?
ІІ. Цілевизначення і планування
1. Ознайомлення учнів з темою уроку.
2. Подумайте, що ви хочете дізнатися і чого ви хочете навчи-
тися на сьогоднішньому уроці. І свої цілі узгодьте із запро-
понованими . Запишіть цілі уроку.
(Учні на картках дописують свої цілі і озвучують їх за бажан-
ням)
( Учитель узагальнює)
Ми дізнаємось про Ліну Костенко , познайомимось з її пое-
зією «Кольорові миші», дізнаємось , які події розгортаються
у творі, на які вчинки здатні люди , які риси характеру їм при-
таманні , яка основна думка твору.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу
1. Учитель. Розпочинаємо знайомство з Ліною Костенко.
Допоможе нам у цьому електронний підручник. Ваше завдання
занотувати те, що найбільше вразило.
( Демонстрація слайду №1) 1хв.30с
- дата і місця народження ;
- відомості про батьків;
- освіта;
- творчість .
(Учні слухають і записують те, що їх вразило)
- Порахуймо, скільки років виповнилося Ліні Костенко
19 березня цього року?
Поетеса писала : «У дитинстві мене нічого не дивувало.
Ходив гарбуз по городу. На яблуні сиділа Жар-птиця. Під вік-
ном у нас на травичці жабка, мишка і півник жили в рукавичці»
З цих слів можна сказати, що Ліна Костенко була наділена…
- Чим ?
(творчою уявою, фантазією…)
Учитель . Я впевнена, що у цьому ми переконаємось, коли
познайомимося з її поезією «Кольорові миші».
1.1. Учитель. Уявімо собі епоху Середньовіччя. У ньому темно
від диму вогнищ, на яких спалюють людей, котрі насмілилися
думати чи жити по-іншому.
Домашнім завданням вам було підготувати коротку історичну довідку про цю епоху.
(Доповідає учень)
- Чи бажаєте дізнатися , а як у художній формі побачила
Середньовіччя Ліна Костенко ?
1.2. «Перше знайомство». Мовчазне читання поезії «Кольоро-
ві миші».
Мовчки прочитайте поезію , випишіть незрозумілі слова в зо-
шити .
1.3.Словникова робота.
Цебто- тобто ;
Страти –покарання;
Недоквас- недоквашене;
Жужмом- купою ;
Мантія-судейська накидка ;
Стандарт- зразок, еталон, який стає мірилом для інших.
Вишгород-місто в Київській області.
1.4. Обмін враженнями про прочитане.
Дайте відповідь на запитання :
Читаючи поезію, я уявляю…
(Перше враження, настрій)
1.5. Читання твору вголос (1-2 учні)
1.6. Робота за змістом поезії. Евристична бесіда.
Дайте відповіді на запитання, підтверджуючи
цитами із твору.
(Демонстрація слайду №11.)
- Коли відбуваються події у творі ?
- Як ви думаєте, у творі описані реальні чи фантастичні події?
- Яка пора року?
Чи випадково змальована ця пора року, а не інша?
- У чому звинувачує сусід Анну ?
-З якою метою авторка змальовує події у творі в сірих
тонах?
-Як поводила себе Анна в суді ?
Про що це свідчить??
-В чому виявляється чаклунство Анни?
Як це описано у творі ?
- Якою ви собі уявляєте головну героїню?
1.7. Познайомимося із словами , якими ми
будемо оперувати на уроці.
Індивідуальність-
Стандарт-
Творча уява-
Фантастика-
(Демонстрація Слайдів №10, 12, 13) 1хв.
1.8. «Робота в парах». Літературний диктант.
Дізнаємося, чи вмієте ви визначати риси характеру,
пританні героям. Учні 1 варіанту записують риси характеру
Анни, а учні 11 варіанту –сусіда.
Обдарованість, талант, заздрість, примітивність, буден-
ність, нестандартність, яскравість, сірість, неповторність,
індивідуальність, романтичність, приземленість.
Перевірмо ,чи ви справились із завданням.
1.9. Учитель. Отже, у вірші зіткнулося сіре і яскраве, непов-
торне і буденне, оригінальне і стандартне, романтичне і приземлене.
Антитеза допоможе нам зрозуміти і основну думку поезії.
-Яка основна думка твору ?
2. «Робота в групах».
Учні класу поділені на 5 груп.
Випереджувальні завдання отримали учні 3 груп.
«Художники» підготували ілюстрації до твору.
«Актори» підготували інсценівку засідання суду.
«Проект» -проекти про неординарних людей .
«Літературознавці» отримують завдання :
-скласти план характеристики Анни;
-пояснити значення символів: кольорові миші,
сусід, Анна.
«Дослідники» повинні пригадати вивчені твори, у
яких зображено героїв ,схожих на головну героїню.
2.1. Доповідають «Художники».
«Захисти свій малюнок».
«Дослідники».
«Літературознавці».
«Актори»
Учитель. В усі часи жили люди, які фантазували, мріяли,
прикрашали світ яскравими кольорами. Їх , як правило ,
не розуміли, навіть сміялися з них, принижували.
Але, незважаючи на це, вони розфарбовували світ .
Чи відомі вам такі особистості ?
Доповідає група учнів, які підготували проекти про
видатних людей.
(Марія Примаченко, Катерина Білокур, Тарас Городецький)
Подумайте, а Ліну Костенко можна віднести до яскравих
особистостей.
2.2. У чому полягає схожість між образом Анни і Ліною Кос-
тенко?
2.3. Чи є у нашому класі яскраві особистості?
2.4. Проблемне запитання .
- До якої категорії людей ти себе зараховуєш ?
Дай кольорову відповідь на запитання.
(Учні розфарбовують чорно-білі «мишки»)
Покажіть свої малюнки.
Можна стверджувати, що кожен із вас є
неповторним .
Звернімося до епіграфа, який є підтвердженням
цього.
IV. Рефлексивно-оцінювальний етап.
Учитель. На початку уроку ми ставили цілі і записували
їх .Тепер позначте, яких цілей ви досягнули.
Отож, із поставленим завданням ми впоралися.
Погляньте на дошку, оберіть речення і продовжте його.
«Мікрофон» (3хв.)
-Сьогодні на уроці я запам’ятав…
-Сьогодні на уроці я навчився…
-Сьогодні на уроці я зрозумів…
-Цікавим для мене було…
-Важким для мене було…
(Озвучення відповідей)
Оцінювання діяльності учнів учителем.
(«Кольорові бали»)
V. Домашнє завдання.
Обов’язкове загальне. Написати есе на тему «Чи потрібні
суспільству особистості , особливі, неповторні . Чому ?»
Обов’язкове на вибір. Написати (на вибір) лист Анні,
лист сусіду, лист Ліні Костенко.
За бажанням. Прочитати твори із збірки «Бузиновий цар»