Тема. Література в Західній Україні ( до 1939 р.) Огляд.
Богдан – Ігор Антонич. Життя і творчість. Наскрізна
життєствердність, метофаричність і міфологізм поезій.
« Автопортрет», « Вишні», « Зелена Євангелія».
Мета: зробити огляд літератури Західної України до 1939 року;
ознайомити з творчим шляхом Богдана-Ігоря Антонича,
особливістю його світосприймання та специфікою
поезій; поглибити знання учнів про міфологізм та
асоціативність; розвивати вміння знаходити необхідну
інформацію; сприймати й розуміти естетику образного
слова; асоціативне мислення. Виховувати почуття
прекрасного, любов до поетичного слова; прагнення
глибше пізнати національну літературу; усвідомлення
європейської єдності естетичних цінностей із морально-
етичними.
11 клас
Урок української літератури
Тема. Література в Західній Україні ( до 1939 р.) Огляд.
Богдан – Ігор Антонич. Життя і творчість. Наскрізна
життєствердність, метофаричність і міфологізм поезій.
« Автопортрет», « Вишні», « Зелена Євангелія».
Мета: зробити огляд літератури Західної України до 1939 року;
ознайомити з творчим шляхом Богдана-Ігоря Антонича,
особливістю його світосприймання та специфікою
поезій; поглибити знання учнів про міфологізм та
асоціативність; розвивати вміння знаходити необхідну
інформацію; сприймати й розуміти естетику образного
слова; асоціативне мислення. Виховувати почуття
прекрасного, любов до поетичного слова; прагнення
глибше пізнати національну літературу; усвідомлення
європейської єдності естетичних цінностей із морально-
етичними.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: портрет письменника, виставка книг, підручник, слайди « Карпатські краєвиди», записи пісень на слова Богдана – Ігоря Антонича, ікона Божої Матері, робочі картки.
Методи, прийоми, форми роботи: асоціювання, випереджувальні завдання, бесіда, робота з підручником, «незакінчене речення», виразне читання, словникова робота.
Випереджувальні завдання: підготувати презентації за творчістю Богдана – Ігоря Антонича ( група учнів); підготувати виразне читання поезій ( індивідуально)
Епіграф
Мої пісні – над рікою калиновий міст,
Я закоханий в життя поганин
Богдан – Ігор Антонич
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
( Відповіді учнів)
Сьогодні на уроці ми відкриємо для себе нову зірку на небосхилі нашої поезії. У літературі про нього кажуть: « Весни розспіваної князь…» Мова піде про творчість Богдана – Ігоря Антонича – людину , котра за 27 років свого життя спромоглася досягти того, що інші не досягають і за ціле життя.
Будь-яку добру справу люди розпочинають із молитви. Отож, і я хочу розпочати наш урок із пісні « Молитва» на слова Богдана – Ігоря Антонича.
( Учні записують тему уроку)
ІІ. Цілевизначення та планування.
Вибір цілей із загального переліку
( за метою уроку)
Коли ви ставите перед собою ціль, то, мабуть, продумуєте шляхи її досягнення.
Хочу запропонувати планування нашої співпраці на уроці ( у робочих картках учнів)
Планування роботи на уроці. І. Цілевизначення і планування на уроці.
ІІ. Література в Західній Україні в 30-ті роки ХХ ст. ( оглядово)
ІІІ. Аналіз життєвого та творчого шляху Богдана – Ігоря Антонича ( за допомогою презентацій). 1. Батьківщина. 2.Загадки Антонича. 3.Світогляд. 4.« Лемківський метеорит».
ІV. Виразне читання та ідейно-художній аналіз поезій.
V. Виконання тестових завдань.
VІ. Рефлексія та оцінювання роботи на уроці.
|
Чи погоджуєтеся ви з таким планом? Якщо ні, то внесіть, будь ласка, свої корективи у хід уроку, пояснивши їх.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
Західноукраїнська література в 30-ті роки ХХ ст. збагатилася багатьма новими іменами.
Письменники розділилися на три основні групи
1.Прихильники національного 2. Група «пролетарських
напряму (згуртувалися навколо письменників»
журналу « Вісник» - редактор Ярослав Галан
Д. Донцов) Степан Тудор
Улас Самчук Молоді « прол. письм.»
Юрій Клен об’єдналися в літературно -
поети – члени так званої мистецьку групу « Гроно»
квадриги –
Євген Маланюк
Олег Ольжич
Олена Теліга
Леонід Мосендз
3.Група письменників ліберальної
орієнтації ( найбільший табір)
Осип Турянський
Ірина Вільде
Богдан Лепкий
Андрій Чайковський
Наталена Королева
Богдан-Ігор Антонич
Літературні й моральні авторитети для молодшого покоління – Василь Стефаник та Ольга Кобилянська.
Література має виразну європейську спрямованість.
Узагальнений портрет літератора Західної України: виходець із інтелігентної, часто письменницької родини, освіта, здобута в найкращих університетах Європи, висока національна свідомість.
Найактуальніші теми: заперечення жорстокої антигуманної
сутності Першої світової війни; життя
української інтелігенції, становлення
молодої людини. Одна з провідних тем
– національна історія.
Центр українського літературного життя Західної України, зокрема Галичини, - місто Львів.
Із плеяди західноукраїнських письменників виокремлено прізвище « Антонич».
2.Робота з епіграфом.
Як ви розумієте епіграф уроку?
( Великий талант митця обов’язково зреалізує свої можливості й проб’ється через перепони на дорогу передових думок часу).
3.Учнівські презентації про життєвий і творчий шлях Богдана-Ігоря Антонича.
4.Виразне читання поезії « Автопортрет»
5.Аналіз твору « Автопортрет», використовуючи підручник.
* Якщо це « Автопортрет», то Антонич має назвати свої найхарактерніші риси. Які ж вони?
* Чи є щось спільне у цьому вірші і поезії П. Тичини?
* Якого кольору цей вірш?
6.Теорія літератури.
Знайомство із поняттями «міфологізм», «асоціативність»
7.Виразне читання поезії « Вишні»
8.Аналіз поезії « Вишні».
* Назвіть архетипні, характерні для української поезії образи.
* На яке джерело творчості вказує Богдан-Ігор Антонич?
9.Виразне читання поезії « Зелена Євангелія»
Створити асоціативний ряд.
ІV Закріплення вивченого.
Тестові завдання.
1.Богдан-Ігор Антонич народився
А Гуцульщина Б Лемківщина
В Покуття Г Волинь
2.Перша збірка Богдана-Ігоря Антонича
А «Три перстені» Б «Книга лева»
В «Привітання життя» Г «Зелена Євангелія»
3 «…сто червінців божевілля…» рядок із вірша
А «Молитва до зір» Б «Заспів»
В «Автобіографія» Г «Автопортрет»
4.Поєднайте назви збірок із характеристикою
1 «Привітання життя» А книга природи
2 «Три перстені» Б книга віри
3 «Зелена Євангелія» В книга молодості
Г книга таємничості
5.Троп «вечори з євангелії» це:
А епітет Б алегорія
В гіпербола Г метафора
V Рефлексивно – оцінювальний етап.
1.«Незакінчене речення»: «Антонич був хрущем і жив колись на вишнях», а я (прізвище) був колись
2.Чому поруч із віршами Богдана-Ігоря Антонича на нашому уроці ікона Божої Матері?
VІ Домашнє завдання.
1.Вивчити напам’ять вірш (на вибір).
2.Зробити цілісний аналіз поезій.
3.Скласти усно есе « Тарас Шевченко і Богдан-Ігор Антонич: два образи вишні»
Звучить пісня «Назавжди» на слова Богдана-Ігоря Антонича.