Урок української літератури на тему " Багатогранність таланту Михайла Старицького" розроблено для учнів 10 класу профільного рівня. На такому уроці -дослідженні формуються ключові ( спілкування державною мовою,інформаційно-цифрова, громадянські та соціальні ) та предметні (читацька ,ціннісно-світоглядна, комунікативна ) компетентності.
Урок української літератури в 10 класі
Тема. Багатогранність таланту Михайла Старицького
Мета.
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів
Учень / учениця:
уміє розкрити значення творчості М.Старицького для розвитку української літератури і театру;
дає загальну характеристику творчості митця ;
усвідомлює красу вірності вітчизні, родові, коханій людині.
Ключові компетентності:
- спілкування державною мовою;
- інформаційно – цифрова ;
- соціальні й громадянські;
- загальнокультурна грамотність.
Предметні компетентності:
Громадянська :
- виховання свідомого відповідального громадянина держави, який є соціально активною особистістю з усвідомленою громадянською позицією, почуттями національної свідомості, гідності;
Власне читацька:
- знання теорії, здатність ефективно взаємодіяти з художнім твором, розуміти його підтекст, вміти вести діалог з письменником, давати особистісну оцінку прочитаному на основі своїх вражень та авторської позиції;
Ціннісно-світоглядна:
- розуміння світоглядних категорій, що знайшли художнє відображення в літературних творах, уміння визначати й аргументувати оцінне ставлення до них;
Комунікативно-мовленнєва:
- розуміння специфіки мови художнього твору, володіння основними мовленнєвими видами діяльності, здатність до написання робіт різного жанру;
Обладнання. Портрет М. Старицького, його твори, таблиці, вислови про письменника, відеофільм «Гра долі», буктрейлер « За двома зайцями», пісня « Ніч яка місячна».
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань
Форма проведення: урок- дослідження
Епіграф. Вище від любові до своєї Вітчизни немає на світі
М. Старицький.
Хід уроку.
І. Мотивація навчальної діяльності.
1. Емоційна хвилина . Пісня « Ніч яка місячна» (див. Додаток 1) 2.Галерея творів М.Старицького (див. Додаток 2)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Клоуз-тести
ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
Ознайомившись на уроці із творчістю і життям М. Старицького, ви маєте дати відповідь на питання: У чому виявляється багатогранність таланту Михайла Старицького.
(краса людських почуттів).
Рід : лірика.
Жанр : інтимна лірика.
Мотив : любов, вірність, щирість почуттів.
Ідея : оспівування високого почуття кохання.
Тема : зображення гармонійного поєднання картин розкішної природи з почуттєвою тональністю – станом душі ліричного героя.
Художні засоби:
Епітети : “ніч – місячна, зоряна”; “кохана – працею зморена”; “гай – чарівний”; ” осичина – струнка”, “небо – незміряне, всипане зорями”,”перли – ясні”, “роса – краплиста”, “роса – срібна”, “пригорну – щиро”.
Порівняння : “ясно, хоч голки збирай…”, “гай – ніби променем всипаний”, “гріє, як жар”
Гіпербола : “і над панами я пан!”, “хвиля кохання”
Метафори : “гай…чи загадався, чи спить”, “листя жагою тремтить”, “небо… всипане зорями”, “роса грає”, “…злоба підслухала”, “нічка приспала всіх, соном окутала”
Художній паралелізм : “що то за Божа краса!”;
Зменшувано-пестливі форми : “моя рибонько”, ” ніженьки”, “до хатиноньки”; “лебедонько”, “до серденька”, “нічка”
(4 групи учнів ознайомлюються з інформацією
(Михайло Старицький:успіхи та трагедії долі),
за якою проводиться взаємоопитування)
ІV. Закріплення знань, умінь та навичок
Михайло Старицький -автор слів-неологізмів, які сьогодні є широковживаними:
"мрія", "байдужість", "чарівливий", "пестливий", "завзяття, нестяма".
V. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія. Оцінювання учнів.
« Чи варта творчість М.Старицького вивчення сучасною
молоддю, яка не мріє про літературну професію?»
VІ. Домашнє завдання (диференційоване)
№ |
Рівень |
Завдання |
1 |
Середній рівень |
Виконати тестові завдання стор.110-111 |
2 |
Достатній рівень |
Скласти таблицю « Творча спадщина М.Старицького» |
3 |
Високий рівень |
Написати листа М.Старицькому від його нащадків |
ДОДАТКИ ДО УРОКУ
Додаток 1
О.Подолян « Ніч яка місячна»
Галерея творів М.Старицького
Додаток 2
Додаток 3
Відефільм « Гра долі. М.Старицький»
Додаток 4
Урок української літератури в 9 класі
Додаток 5
Буктрейлер « За двома зайцями»