Українська мова
2 клас
Тема. Звуки, букви. Алфавіт
Мета: закріплювати знання учнів про українську абетку, назви літер за абеткою; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати навички звуко-буквеного аналізу слів, спостережливість; виховувати інтерес до навчання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Хвилинка каліграфії
а о у и і е я ю є ї
- Дітки, що ви можете сказати про записані букви?
(Це букви, які позначають голосні звуки української мови)
2. Бесіда
— Відгадайте загадку.
• Букви всі від – А до Я,
Як одна міцна сім’я.
Варто всіх у цій родині
Знати грамотній дитині. (Абетка)
— Які ви знаєте близькі за значенням слова до слова абетка? (Алфавіт, азбука)
— Що означає слово «алфавіт»? (Літери, що вживають у письмі певної мови, розташовані у певному порядку.)
— Чим позначаються звуки мовлення на письмі?
(Буквами)
— Чим відрізняються букви від звуків?
(Звуки ми вимовляємо і чуємо, букви бачимо і пишемо)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з українським алфавітом.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
— Слово алфавіт походить від назв перших двох букв грецького алфавіту — альфа і бета, або віта.
Слово азбука утворилося від складання староросійських назв букв « аз» і «буки», якими починався алфавіт, а слово абетка — від сучасних назв цих букв (а і бе).
2. Первинне закріплення
Гра « З кожного слова по букві».
Учитель називає слова. Учні мають скласти з них слово за певним правилом:
1)взяти перші букви почутих слів;
2)з першого слова – перший звук, з другого – другий, з третього – третій і т.д.
( Дерево, іній, мороз - дім
Лак, колос, наша, диван – лоша)
Тестування.
— Учора Знайко вивчив українську абетку. Тепер він знає місце кожної букви в абетці. А ти знаєш, яка буква в українській абетці стоїть четвертою?
а)д; б)а; в)г; г)е.
Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота за підручником
Вправа 18 с.11
— Прочитайте. Відгадайте загадку. Із яких звуків складається слово – відгадка? Назвіть звуки по порядку. Відгадку запишіть.— З одним словом складіть і запишіть речення.
Вправа 19
— Прочитайте веселу абетку. Пригадайте український алфавіт.
2. Словникова робота
Підківками стукнем — танцювати з запалом, з натхненням.
Гопак – традиційний плясовий український народний танець.
3. Гра «Чарівні перетворення»
Запиши ланцюжок слів, замінюючи одну букву.
Коза - ко..а - …
Сік - ..ік - …
Вправа 20
Прочитати. Записати імена дітей в алфавітному порядку. Підкреслити велику букву.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Гра «Розшифруй слово» - робота в парах
За допомогою алфавіту розшифрувати слова (цифра –це номер букви в алфавіті).Розгадані слова записати фонетичною транскрипцією.
Аа |
Бб |
Вв |
Гг |
Ґґ |
Дд |
Ее |
Єє |
Жж |
Зз |
Ии |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
Іі |
Її |
Йй |
Кк |
Лл |
Мм |
Нн |
Оо |
Пп |
Рр |
Сс |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
Тт |
Уу |
Фф |
Хх |
Цц |
Чч |
Шш |
Щщ |
ь |
Юю |
Яя |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
32 |
33 |
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 24 с.12
Перекладіть українською мовою. Запишіть за алфавітом.