Урок української мови 2 клас "Велика буква в назвах міст, сіл, річок, вулиць".

Про матеріал
Конспект уроку за програмою Савченко згідно Концепції НУШ. В конспекті використано роботу з Lego,ігрові технології.
Перегляд файлу

Тема. Велика буква в назвах міст, сіл, річок, вулиць.

Мета. Розширити і поглибити знання учнів про вживання великої літери; вчити правильно писати назви міст, сіл, вулиць, річок; повторити звуко-буквений аналіз слів; удосконалювати навички каліграфічного та грамотного письма, навички роботи в групах, спонукати до висловлювання особистих точок зору, ідей; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати любов до рідного краю.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

Продзвенів уже дзвінок,

Час почати наш урок.

Активно будем працювати,

Щоб почути у кінці,

 Що у нашім другім класі –

 Діти просто молодці.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

  1. Мозковий штурм.
  •          Що ми вивчали на попередніх уроках?
  •          Що таке іменник?
  •          На які питання відповідає іменник?

2. Слухання вірша.

     Сонце заходить, гори чорніють,

     Пташечка тихне, поле німіє.

     Радіють люде, що одпочинуть,

     А я дивлюся... і серцем лину

     В темний садочок на Україну.

 

  •          Хто автор цих рядків?
  •          Як ви напишете ці три слова?
  •          Чому?

 

      3.Продовження Мозкового штурму.

 

  •          Зірка, Лайка, Дружок, Рекс, Пушок. Це що?
  •          Як пишемо клички тварин?

 

     4.Гра з «Lego» “Впіймай велику букву”.

 

  •          Я називатиму слова, ви уважно слухайте та піднімайте синю цеглинку, коли почуєте слово, яке треба писати з великої букви і червону-коли пишемо слово з маленької букви.

 

Андрійко, татусь, Сірко, школа, Іванівна, Рекс, дошка, Петрусь, Марійка, зайчик, дядько, Сергійко, брат, Назарко, вчителька.

 

5.Виправити помилки в словосполученнях і реченнях.

 

Поет Тарас Григорович шевченко, котик мурзик, моя Корова зірка, учень василько.

Лугом скаче кінь орлик. Леся гладить Кішку сніжинку. Юрко і євген люблять тварин.

 

    ІІІ. Актуалізація опорних знань.

 

Створення асоціативного куща.

 

Імена                        Прізвища              По батькові

 

 

 Клички тварин

ВЕЛИКА БУКВА                    

 

 

                    Початок речення

              

  •          Сьогодні на уроці ми доповнимо наш асоціативний кущ. А щоб це зробити ми вирушимо в подорож. А яким видом транспорту ми будемо подорожувати, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
  •           

В синім небі путь моя,

Швидше всіх літаю я.

Маю крила наче птах,

Люди звуть мене…

 

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми будемо вчитися правильно писати назви міст, сіл, вулиць, річок.

Метод “Інтерв’ю”.

  •          Для чого ми будемо вивчати вживання великої букви?
  •          Продовжіть моє речення: ”Я вважаю, що цю тему слід вивчати для того, щоб…”.

(…знати назви міст, сіл, вулиць, річок України)

(…знати правопис даних слів)

(…бути грамотним)

  •          А чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

(Одержати більше знань, сприяти гарному настрою, дружно працювати в групах, писати з великої букви назви міст, сіл, вулиць, річок).

V. Опрацювання нового матеріалу.

Для того, щоб вирушити в подорож, нам потрібно придбати квитки. Але продадуть їх тільки тоді, коли ми виконаємо завдання.

  1. Відгадування загадки – добавлянки.

 

Красивий, щедрий, рідний край

І мова наша солов’їна.

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься…

 

  •          Що таке Україна? ( Україна – це наша Батьківщина. А починається Україна для кожного із нас з рідної хати, де народився, з вулиці на якій проходило дитинство).

 

  1. Каліграфічна хвилинка.

Уу Ук ан ін Україна

  •          Скласти словосполучення із словом Україна. Записати.

(Моя Україна, квітуча Україна, рідна Україна).

 

  •          Звуко – буквений аналіз слова Україна.

 

  1. Перша подорож – міста України.

 

  •          Назвати столицю України.

( Легенда про заснування Києва).

          Вправа 266.

  •          Прочитати вірш. З якої букви пишуться слова, назви міст?
  •          Списати вірш. Дописати назву свого міста.

 

  1. Робота в групах.

       Записати, які знаєте назви міст.

 

  1. Друга подорож – села України.

 

Прочитати:

Які гарні назви мають українські села? Калинівка і Вербівка, Яблунька і Вишеньки, Веселинівка і Хлібодарівка. Є села Привітне і Щасливе, є село Тепле.

  •          Приємно, мабуть, жити в таких селах.
  •          Списати назви сіл. Дописати назви, які ви знаєте. ( Взаємоперевірка)
  •          Хто з вас був у селі?
  •          Як воно називається?
  •          Що вам там сподобалося?

 

  1. Запис під диктовку.

Тарас Григорович Шевченко народився у селі Моринці. Дитячі провів у селі Кирилівка.

 

  •          Підкреслити назви сіл.

 

  •          То в якому селі народився Шевченко?
  •          Де провів дитячі роки?

 

VI. Фізкультхвилинка

     VII. Продовження роботи над темою уроку.

  1. Третя подорож ріками України.

Наші предки любили мандрувати річками. Тому більшість міст розташовані на берегах річок.

  1. Робота в групах.

 

  •          Прочитати текст. Виписати назви річок.

1-а група 

Місто Чернігів стоїть на березі річки Десни. Полтава – на березі                                                                         річки Ворскли. Київ розкинувся на обох берегах Дніпра.

2-а група

У ясноті сонця голубіє Дніпро. Могутня ріка увібрала у себе води Прип’яті, Березини, Десни.

3-я група

Дніпро-довга і могутня ріка. Вона протікає через Україну, росію, Білорусь. У Дніпро впадають з двох боків малі і великі річки: Десна, Прип’ять, Ірпінь, Тетерів.

  1.  Загадка:

Я і в місті, й на селі,

обабіч мене будинки

і великі, і малі. (вулиця)

  1. Четверта подорож – вулиці.

 

Слухання діалогу

 

  •          Чого ти плачеш, хлопчику?
  •          Я загубився.
  •          А чий ти?
  •          Татків.
  •          А на якій вулиці живеш?
  •          На нашій.

-Чи правильно назвав хлопчик свою вулицю?

-А ви знаєте на якій вулиці живете?

Вправа 265.

Гра “Карусель”.

(Діти по колу називають вулицю на якій живуть).

  •          Записати назву своєї вулиці.

VIII. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Робота в групах.

1-а група

Дослідити слова, в написанні яких допущені помилки і пояснити правильність написання цих слів.

Місто київ, Вулиця шевченка, річка десна, держава Україна.

      2-а група

З’єднай частини слів стрілочками, щоб утворилося правильне твердження.

 

          Вулиця                                                                                                  Київ

 

Річка                                                                                          Кирилівка

 

Село                                                                                                      Дніпро

 

Місто                                                                                               Хрещатик

 

3-я група

 

Виправити помилки

 

Вулиця садова, річка дністер, Місто тернопіль, село моринці.

 

  1. Прочитати текст, вставляючи потрібні назви.

 

Наше місто називається …

Центральна вулиця в місті …

Наша школа розташована на вулиці …

Поблизу міста протікає річка …

Найближче до нас місто …

 

  1. Завершити “Асоціативний кущ”.

IX. Підсумок уроку.

          1.Гра “Мікрофон”.

  •             - Що сьогодні ми вивчали на уроці?
  •             - Як пишуться назви сіл, міст, вулиць, річок?
  •             - Що було найбільш цікавим?

        2.Рефлексія.

     -Чи справдилися ваші очікування від уроку?


 

 

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
10 травня
Переглядів
14
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку