Українська мова.
Тема. Префікс. Словотворча роль префіксів.
Вимова і написання слова криниця.
Мета. Формування предметних компетентностей:
ознайомити учнів з префіксом як значущою
частиною слів; провести спостереження за
словотворчою роллю префіксів у словах;
розвивати мовлення; любов до природи та
інтерес до читання.
Формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: формувати здатність перек-
лючатися з одного виду роботи на інший;
загальнокультурної: сприяти дотриманню
норм культурної поведінки
Хід уроку
Вчитель:
Однокласники. Усміхніться до них. Побажайте собі та усім лю-
дям добра і світла. Нехай новий день принесе гарні думки, що
переростуть у гарні справи. Успіху вам!
2.1 Визначення девізу уроку.
- Для того,щоб дізнатися,під яким девізом уроку ми будемо
працювати,потрібно роз’єднати слова.
Працюй наполегливо, швидко, старанно, щоб кожна хвилина
не втратилась марно.
2.2 Технологія «Мікрофон».
- Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- А яким ви будете на уроці?
Вчитель: Те що знаємо - розкажем, те що вміємо – покажем.
2.3. Гра « Будь уважним»
- Відшукайте правильно написане слово.
Директор, деректор, дирехтор.
Очеред, очірет,очерет.
Комп’ютер, компьютер,комп’ютр.
Презедент, призидент,президент.
- За допомогою чого ми можемо перевірити написання цих слів?
2.4. Гра «Е чи И?».
Л_сток, м_док, ст_пи, кр_ло, гр_чаний, с_ло.
2.5. Що ми знаємо про будову слова?
Вибрати відповідність
Закінчення
Основа слова
Префікс
Корінь
Суфікс
2.6. Гра « Дешифрувальник»
- З якої частини слова починаємо будівництво нових слів?
- Складіть слова з частин
вод-, н-, під-, ий-. Підводний.
гад-, за-, а-, к-. Загадка.
ок-, про-, ліс-. Пролісок
2.7. Робота в зошиті.
Відкрийте зошити і запишіть
Класна робота
подає сигнал).
2.8.Робота зі словниковим словом криниця
Відгадайте
Серед села стоїть бочка, води повна. ( Криниця).
Криницею тому,що у викопану яму вставляли великий глек
(крин) для захисту від обвалів.
Не плюй у криницю, знадобиться води напиться.
Голкою криниці не викопаєш.
До доброї криниці стежка утоптана.
Не знаємо ціни водиці, доки не висохла криниця.
Криницю ще в укр. мові називають колодязь
2.9 Каліграфічна хвилинка
Урок проведем без зупинки з каліграфічної хвилинки.
Кр ри ин ця криниця
2.10 Фізхвилинка.
3.Вивчення нового матеріалу
3.1 Перегляд мультфільму « Префікс як значуща частина слова».
3.2 Повідомлення теми і мети уроку.
- На сьогоднішньому уроці ми більше дізнаємося про префікс і його
словотворчу роль.
4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.
4.1 Гра « Доберіть слово».
писати
записати речення
дописати
переписати
- Прочитайте колонку слів?
- Що можна писати, записати, дописати, переписати?
- Яке одне слово може їх об’єднувати?
- Прочитайте всі утворені словосполучення?
- Поясніть значення кожного?
- Назвіть частини слова, що змінювали його?(за,до,пере).
- Ця невеличка частина слова називається префіксом.
- Де стоїть префікс?
- Яку роль утворює префікс у слові? ( за допомогою префікса
утворюються нові слова).
4.2 Ознайомлення з правилом.
- Прочитайте вголос.
- Хто може вже розказати?
4.3 Цікаво знати!
В українській мові існує понад сто префіксів. Але існують мови,
наприклад китайська, де суфіксів і префіксів немає.
4.4 Добирання антонімів. (впр.211).
На столі у вас є кружечки певного кольору. Пара із жовтими кру-
жечками працює із цим словами…Пара із синіми кружечками із
цим…Пара із червоними кружечками-…
Що треба зробити. За зразком першої пари дібрати антоніми. Записати у зошит виділити корінь і префікс.
Схід- захід, Влетів- вилетів, Відліт- приліт,
вхід- … , заніс- … , забігти- … ,
закривати-… . віднести- … . виходити- … .
Перевірка.Зачитують пари і перевіряють чи правильно віділе-
ний префікс і корінь
Схід- захід, Влетів- вилетів, Відліт-приліт,
вхід- вихід, заніс- відніс, забігти- вибігти,
закривати-відкривати. віднести-принести. виходити-заходити.
5. Узагальнення й систематизація знань.
5.1 Удосконалення тексту. (впр 212).
- Прочитайте мовчки.
- Який недолік ви помітили у тексті?
- Розташуйте абзаци так, щоб вийшов текст.
- Прочитайте текст.
- Про кого розповідається?
- Чому оповідання має таку назву?
5.2 Робота в парах
Візьміть листочки на яких уже є виписані виділені слова з тексту.
Вам тільки треба виділити в них корінь і префікс.
Подорожні, захотілося, розгрібати,напилися,відпочили.
Перевірка написаного.
Читають слова і називають префікси.
5.3. Колективна робота.
Ну-мо префікси візьміть , слова нові утворіть.
Префікси: на-, при-, за-, під-, до-, ви-, від-, з-.
Слова: лікує, веде, читає, везе, віє, пише, пливе, будує, сіє, вчить.
Кожен пише свої словосполучення.
6. Підсумок уроку
Рефлексія
Продовжіть речення:
Префікс стоїть ... .
За допомогою префіксів утворюються … .
Щоб виділити у слові префікс потрібно … .
МОЛОДЦІ !!!
е |
е |
е |
е |
е |
е |
е |
е |
е |
е |
е |
е |
и |
и |
и |
и |
и |
и |
и |
и |
и |
и |
и |
и |
и и и
и и и
и и и