Урок української мови 3 клас
Тема. «Закріплення знань про розповідні, питальні та спонукальні речення».
Мета. : узагальнити і систематизувати знання учнів про види речень за метою висловлювання; закріпити навички правильного інтонування речень; розвивати вміння узагальнювати; виховувати доброту, любов до української мови, до своєї Батьківщини – України.
Обладнання: комп’ютер, проектор, магнітофон.
Хід уроку
I. Організаційний момент. Актуалізація опорних знань.
- Доброго ранку всім! Діти, щоб був у вас гарний настрій, треба потрудитися. Побажаємо один одному успіхів. Усміхніться своєму сусідові. Щоб урок пройшов цікаво - всі беремося до справи.
Батьківщина, Україна, мир, добро, терна, єдність.
- Встановіть відповідність між словами та звуковою моделлю до слів:
Батьківщина = о – = о = =
Україна – о = = о – – – о – о
єдність о – – о = о – о
3. Творче завдання «Я міркую».
— Прочитайте. Поміркуйте, чи всі групи слів є реченнями. Випишіть тільки речення. Доведіть, що це речення.
У всіх людей...
Нема без кореня...
Ми любимо свою Україну.
(Речення виражає закінчену думку.)
II. Повідомлення теми і мети уроку.
— Сьогодні ми будемо закріплювати знання про види речень за метою висловлювання.
IІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Стратегія «Асоціативний кущ»
(Учитель на дошці вивішує картку з назвою «Речення».)
— Що ви уявляєте, коли чуєте це слово? Які є речення за метою висловлювання?
Діти дають відповіді, а вчитель прикріплює на дошці картки з відповідями.
Речення
Питальне спонукальне
Розповідне окличне
Неокличне
- Що таке речення?
- Яке речення називається питальним?
- Що ставиться в кінці питального речення?
- Яке речення називається розповідним?
- Що ставиться в кінці розповідного речення?
- Яке речення називається спонукальним?
- Що ставиться в кінці спонукального речення?
- Які спонукання можуть висловлюватись у спонукальному реченні? (Прохання, запрошення, заклик, порада, заборона тощо).
- Яке речення називається окличним?
- Що ставиться в кінці окличного речення?
- Які речення можуть бути окличними? (Розповідні, спонукальні, питальні)
Робота в групах. (Розрізати окремо слова)
Поясніть написання розділових знаків у кінці речення. Прочитайте ці речення з правильною інтонацією.
І група. Знаєш, таке, що, ти, Батьківщина?
ІІ група. Батьківщина – це, і, труд, свято.
ІІІ група. Батьківщина – тато, мама, й, це.
ІV група. Батьківщина – мова, рідна, це.
V група. Нема, кореня, без, рослини, а, людей, без, нас, Батьківщини.
VІ група. Свою, любіть, Батьківщину!
І група. Знаєш ти, що таке Батьківщина?
ІІ група. Батьківщина – це труд і свято.
ІІІ група. Батьківщина – це мама й тато.
ІV група. Батьківщина – це рідна мова.
V група. Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини.
VІ група. Любіть свою Батьківщину!
- Запишіть своє речення в зошит.
Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти –
Треба трішки відпочити.
Руки вбік, угору, вниз.
Раз, два, три – не помились!
Ми в долоньки – хлоп, хлоп, хлоп,
А ніжками – топ, топ, топ.
Мов годинник – тік – так, тік – так.
Тихо сядем на стільці ,
Вчитель скаже: «Молодці!»
5. Робота за підручником (с. 34)
Вправа 1.
Підготуйтеся до виразного читання вірша.
а) Самостійне читання тексту.
(Діти читають текст.)
- Скільки речень у цьому тексті? (П’ять.)
б) Вибіркове читання.
І група
- Відшукайте і прочитайте питальні речення. Який знак стоїть в кінці питального речення?
- Назвіть слова, до яких звертається автор. Як вони називаються?
(друже мій - це звертання)
ІІ група
- Відшукайте і прочитайте розповідні речення.
ІІІ група
- Відшукайте і прочитайте спонукальні речення.
Перевірка виконаного завдання.
6. Самостійна робота.
Випиши спонукальні речення.
- Прочитайте речення.
Україно, ти в душах людей сієш добро.
- Яке це речення? (Розповідне.)
- Перебудуйте це речення так, щоб воно стало питальним реченням.
( Чи сіяла ти добро в душах людей, Україно?)
- Перебудуйте це речення так, щоб воно стало спонукальним реченням.
(Україно, сій добро в душах людей!
Сій добро в душах людей, Україно!)
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Склади розповідне, питальне і спонукальне речення на тему
улюбленого мультфільму.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
- Над якою темою ми працювали сьогодні на уроці?
- Чого ви навчилися на уроці?