Урок української мови. 3 клас. "Визначаю префікс у словах"

Про матеріал
Тема. Визначаю префікс у словах. Мета. Формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з префіксом як значущою частиною слів; провести спостереження за словотворчою роллю префіксів у словах; розвивати мовлення, любов до природи та інтерес до читання; розвивати практичні навичок розбору слів за будовою; формувати в учнів комунікативні компетентності.
Перегляд файлу

Урок української мови у 3 класі.

Тема. Визначаю префікс у словах.

Мета. Формування предметних компетентностей:

ознайомити учнів з префіксом як значущою частиною слів; провести спостереження за

словотворчою роллю префіксів у словах;

-          розвивати мовлення; любов до природи та інтерес до читання; розвиток практичних навичок розбору слів за будовою; формування в учнів комунікативної компетентності.

Формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду роботи на інший; загальнокультурної: сприяти дотриманню норм культурної поведінки.

Задачі уроку:

-          дати поняття про префікс як значущу частину слова;

ознайомити учнів з роллю префіксів у словах, їх словотворчою функцією; вчити з’ясовувати лексичні значення слів з найуживанішими префіксами; формувати уміння утворювати нові слова за допомогою префіксів;

-          розвивати критичне мислення, усне та писемне мовлення, уміння аналізувати, зіставляти, узагальнювати, робити висновки;

-          виховувати культуру спілкування на уроці, інтерес до вивчення рідної мови, радість від пізнання нового, згуртованість, взаємодопомогу.

Очікувані результати:

-          знати істотні ознаки префікса;

-          розбирати слова за будовою;

-          доводити, що префікс потрібен мові;

використовувати префікс, як будівельний матеріал у побудові нових слів;

-          робити висновки, узагальнення; оцінювати свою діяльність на уроці.

Обладнання уроку: мультимедійний апарат, презентація до уроку, роздатковий матеріал, цеглинки ЛЕГО, підручник.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

  1. Організація класу

Всі сідайте тихо, діти, домовляймось не шуміти.

Руку гарно піднімати і знання мерщій хапати.

На уроці рідну мову зараз будемо вивчати.

Розберемо кожне слово, щоб її нам краще знати.

Девіз уроку:

Працюйте наполегливо, швидко, старанно, щоб кожна хвилина не втратилась марно.

  1. Актуалізація опорних знань Перевірка домашнього завдання

-          Діти, перевіримо домашнє завдання.

«Мозковий штурм»

-          Діти, над яким розділом ми зараз працюємо? (Будова слова)

-          З яких частин складається слово?



-          Як називається змінна частина слова?

-          Як виділити закінчення в словах?

Незмінна частина слова називається...

Що таке корінь слова?

Хвилинка з’єднань

Відкриваємо зошит, записуємо число, класна робота.

-          В каліграфічній хвилинці запишемо букву, якою починається слово нашої загадки:

Біло-чорна скрекотуха

Забалакала нам вуха,

Бо новини не прості

Є у неї на хвості...

Хто ж ця пташка білобока?

Здогадалися? (Сорока)

Записуємо буквосполучення букви Сс з іншими буквами. Придумайте три слова, напишіть речення, підкресліть головні члени речення.

Словниковий диктант

Сад, садівник, садовий, присадибний, посадити, садочок. Визначте корінь, закінчення і основу.

  1. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми уроку.

-          Вузлик ще один сьогодні будемо в’язати.

       На уроці нову тему будемо вивчати

              Тема, хоч і не проста, та для всіх цікава,

              Будуть в ній свої слова, буде і забава.

-          А дізнатись тему нашого уроку ми зможемо подивившись на екран.

Вірш :

Їхали ми, їхали, до річки під’їхали.

Кладку переїхали, в леваду заїхали.

З гори з’їхали, стіжок сіна об’їхали,

На бадилину наїхали, на урок приїхали.

Чи помітили ви, що на початку споріднених слів стоїть певна частинка. Називається вона префікс. Отже тема нашого уроку «Префікс»

Діти, префікс - це незвичайний чарівник. Щойно побачить якесь слово, подає йому руку і вмить стає частиною того слова.

  1. Опрацювання нового матеріалу. Робота з підручником

Вправа 1.

На дошці записані слова, в яких треба визначити корінь. (Учні по одному визначають корінь) Прочитайте частину, яка стоїть перед коренем.

Правило. Частина слова, що стоїть перед коренем, називається префіксом. Префікс позначаємо так: прикраса, безмежний.

       Вправа 2. Позначити префікс у поданих словах.

Фізхвилинка Узагальнення й систематизація знань

Вправа 3. Списати текст, підкреслити споріднені слова. Позначити префікси.

Вправа 3, 4. Самостійно прочитати текст . Виконати завдання. До дошки виходять учні.



 

 

Входить

Виділені

Збудована

Видовбана

Вправа 6 (Усно). Дати відповіді на питання Родзинки

Вправа 7.

Робота в парах. ,

Позначити префікс у словах, (картки)

Переліт, запис, вимір, пролісок, підбіг, прекрасний.

Г ра «Аукціон» 

КАЗАТИ

Продається слово :

За допомогою префіксів утворити нові слова.

(Префікси записані на дошці (за 1 хв. хто більше))

Роз-, при-, на-, без-, ви-, до-, пере-

-          Який префікс не використали? Чому?

(Скласти речення із словом на вибір).

Колективна робота

Утворити нові слова за допомогою префіксів.

Гра «Впізнай слово з префіксом. Використання цеглинок ЛЕГО

(Учні сигналізують зеленим кольором, якщо є префікс, червоним - немає)

Йшли, перейшли, підводний, мова, приїхати, розмова, летіти, відпочити.

  1. Підсумок уроку.

1. Гра «Хто я»

Як стану перед коренем, я ніби голова.

І залюбки утворюю нові й нові слова.

(Префікс)

Продовжіть речення:

Тепер я знаю:

-          Префікс стоїть....

-          За допомогою префіксів утворюються ....

-          Щоб виділити у слові префікс потрібно ....

  1. Етап рефлексійно-оцінюючий 

Метод «6 капелюхів» 

Білий капелюх — що сьогодні вивчили (факти)

 

Червоний капелюх — які ваші враженні від уроку або чи сподобався вам урок? (емоцій, почуттів та інтуїції)

 

Жовтий капелюх позитиву - що сьогодні на уроці було доброго, позитивного? Від чого вам радісно?

 Чорний капелюх - що сьогодні не вдалося? З чим виникли проблеми?

Зелений капелюх — де зможете використати сьогоднішню інформацію?

Синій капелюх — підведемо підсумки нашої роботи.

VІІІ. Домашнє завдання.

С. 52, вправа 8, записати значення висловів, позначити префікс у виділених словах.


 

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
8 листопада 2023
Переглядів
464
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку