Урок української мови 5 клас " Число іменників. Іменники, що вживаються лише в однині"

Про матеріал

Урок української мови у 5 класі розрахований на учнів з порушеннями інтелектуального розвитку

Автор: Копица Н.Г.

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конспект уроку української мови

 5 клас

 (діти з інтелектуальними порушеннями)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2025 р.

 

Тема: Число іменників.

Іменники, що вживаються тільки в однині.

Мета:

закріплювати знання учнів про іменник як частину мови і вивчені граматичні категорії - рід і число, удосконалювати уміння визначати число і рід іменників, змінювати їх за числами, розширювати знання учнів про число іменників, на практиці ознайомити з іменниками, що вживаються тільки в однині, вчити спостерігати за мовними явищами робити висновки, вчити працювати в групі, допомагаючи товаришам і прислухаючись до їх ідей;

розвивати і корегувати мовлення дітей, пам'ять, увагу, уміння аналізувати і порівнювати;

виховувати любов до рідної мови, уміння самоорганізації. Обладнання:

презентація РР, індивідуальні картки з реченнями для закріплення нової теми.

Хід уроку.

I. Вступна частина.

  1. Організаційний момент.
  2. Мотивація уроку.

Тема хоч і проста, та для вас цікава. Будуть в ній нові слова, буде і забава.

Ви здобудете знання і нові уміння,

А для цього треба вам проявіть терпіння! Отож, друзі, до роботи.

II. Основна частина.

1. Перевірка домашнього завдання

Впр. 365  (ст. 136).   Списати текст,  іменники,  що  стоять  в  дужках, поставити у множині (фронтальна перевірка).

2. Усне опитування.

 Прийом «Незакінчене речення» (СЛАЙД 1)

  • Іменник називає ... (предмет).
  • Іменник відповідає на питання ... (хто? що?).
  • Іменник має два ... (числа).
  • Іменник має три ... (роди).
  • Якщо іменник називає кілька предметів, то він стоїть у … (множині).
  • Іменник в однині називає … (один) предмет.

3. Повідомлення теми і мети уроку, мотивація до вивчення нової теми.

 - Ми продовжуємо працювати над темою «Змінювання іменників за числами», але сьогодні ми дізнаємось дещо нове з цієї теми. Які нові знання ви сьогодні отримаєте — ви самі скажете це в кінці   уроку.

      4. Хвилинка каліграфії.

а) повторити правильне написання і поєднання букв:

ник     уш      р

б) утворити і записати слово

рушник

   5. Етимологічна хвилинка

а) з’ясувати рівень знань про рушник

- Що ви знаєте про рушник? (СЛАЙД 2)

Відповіді дітей: символ України, вважається оберегом, його вишивають, використовують у багатьох обрядах, вішають над іконами, на покуті, раніше всі жінки їх вишивали.

б) робота в групах (вирішення спірного питання)                

 - Від якого слова утворилось слово «рушник»:              

  • рука                                                                              
  • рушниця                                                                     
  • рушити  (СЛАЙД 3)?                     

 Кожна група висуває свою ідею і пояснює її (скоріш за все зійдуться на слові «рука»).

в) розповідь вчителя про іншу версію походження слова.        

  •   Слово «рушник» походить від слова «рушити» (тобто «ламати», «руйнувати», «рвати»), бо в давні часи тканину рвали через відсутність чи брак ножиць.
  •   Як називаються слова «рушити» і «рушник»?  (споріднені)

-  Назвіть корінь в цих словах (СЛАЙД 4).

     г) складання речення із словом «рушник», його граматичний розбір.                 6. Актуалізація опорних знань (практична робота)                                              

     а) самостійна робота.

Списування тексту з дошки, знаходження в ньому іменників:

- Мати завжди давала дитині з собою рушник, коли вона вирушала в далеку дорогу, замотуючи в нього хлібину. Відомий український поет А. Малишко присвятив рушнику один із своїх віршів «Пісня про рушник». Там є такі рядки:

І на тім рушникові оживе все знайоме до болю:

й розлука, й твоя материнська любов.

  б) фронтальна робота.

Визначити число і рід знайдених іменників (учні визначають по черзі, пояснюють свої відповіді, надписують зверху).

7. Робота з основної теми.

а) підготовка до сприймання нового матеріалу
Робота в парах

-   Всі іменники у вірші стоять у однині.

Завдання: ви маєте змінити число цих іменників, тобто, записати їх у множині.

б) перевірка виконання завдання

Проблемна ситуація: при перевірці з'ясовується, що іменник «любов» неможливо поставити у множину.

в) висновок вчителя

 - В українській мові існують іменники, що вживаються тільки в однині
і не можуть змінити свого числа (СЛАЙД 5). Тобто, їх неможливо поставити в
множину.

Наше завдання: ознайомитись з такими іменниками і навчитись їх відрізняти від інших іменників.

 

8. Первинне ознайомлення з іменниками, що вживаються тільки в однині.

Вчитель читає загадки, учні відгадують і записують на дошці і в зошитах відгадки-іменники, що вживаються лише в однині.

  • Бродить одиноко    Живе без тіла,
    вогняне око.     Мовить без язика,
    Скрізь, де буває                                                 Ніхто його не бачить,
    Поглядом зігріває.      А всі чують.

(сонце) (луна)

  • У воді народжується,    Голубенька шубка
    А води боїться.      увесь світ накрила.

(сіль) (небо)

  • Я бджілка-трудівниця,
    все літо літаю

           у поле, до гаю.

          І з різних квіток                         

         що збираю?    Білий камінь у воді тане.

       (мед)       (цукор)

Далі - впр. 521: списати і запам'ятати іменники, що вживаються лише в однині.

 

9. Закріплення нової теми.

Фронтальна робота: учні отримують картки з реченнями. Потрібно виписати тільки ті речення, в яких зустрічаються іменники, що вживаються тільки в однині, підкреслити їх.

  1. Молоко – дуже корисний продукт для дітей.
  2. Серед ночі почалася сильна гроза.
  3. Дівчата хотіли дивитися мультфільм, а хлопці – футбол.
  4. Із соняшникового насіння роблять олію.
  5. Сніг ручаями збігав у долину.

III. Заключна частина.

1. Підсумок уроку.

-   Так що ж нового ви дізналися на уроці про змінювання іменників за числами?

  1. Д/з: впр. 525 (ст.189). Списати речення, підкреслити іменники, що
    вживаються лише в однині.
  1. Оцінювання учнів.

 

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
Інкл
Додано
22 вересня 2025
Переглядів
131
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку