Урок української мови "Будова слова"

Про матеріал
Урок української мови для 4 класу. Розроблений за підручником Большакова І. О., Хворостяний І. Г.
Перегляд файлу

Досліднянська гімназі

 

 

 

 

ПЛАН - КОНСПЕКТ УРОКУ

УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

В 4 КАСІ НА ТЕМУ:

«Будова слова. Повторення»

 

 

 

 

 

Підготувала та провела

учитель початкових класів

Сокол Л.С.

 

 

 

 

 

 

13.11.2014р

Тема:  Будова слова. Повторення.

Мета: сприяти усвідомленню учнями про спільну частину споріднених слів – корінь, досліджувати словотворчу роль суфікса та префікса;  формувати мовленнєву та комунікативну компетентності; спілкування державною мовою; розвивати у дітей мовне чуття, мислення, увагу; виховувати уважне ставлення до слова.

Тип уроку: засвоєння  знань, формування компетентностей.

Обладнання: таблиці «Будова слова», цеглинки лего, картки із завданнями, підручник.

Кольорові слова уроку: будова слова, корінь, суфікс, префікс, основа, закінчення.

Хід уроку

I. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1.Організаційний етап

Добрий день, малече щира,

Хай живеться вам у мирі.

Хай луна дитячий сміх!

Почнемо урок для всіх.

 

2.Мотиваційна хвилинка

Ти всі перешкоди здолати зумій,

Працюй наполегливо, швидко, старанно,

Щоб кожна хвилина не втратилась марно.

 

3.Повідомлення теми уроку

Ставимо мету:

-         знати назви значущих частин слова та розпізнавати їх;

-         аналізувати слово за будовою;

-         спілкуватись українською мовою;

-         удосконалювати власне мовлення

 

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА. Формування вмінь і навичок.

1.Хвилинка чистописання

Сс  Сс

сад  садок  садити

- Складіть речення з одним із слів та запишіть.   

2.Актуалізація опорних знань.

Мовні загадки

                      

Найголовніше у слові – Я.

Коли ж мене немає,

То й трава не виростає. ( корінь )

 

- Що таке корінь слова?

- Як знайти корінь слова? Приклади.

 

Дуже порядний норов маю –

Перед коренем сідаю. ( префікс )

- Де пишеться префікс?

- Для чого він служить? Приклади.

 

Компанійську маю вдачу,

Після кореня я скачу,

Якщо закінчення там є,

То між ними місце є. ( суфікс )

- Для чого служить суфікс?

- Де стоїть суфікс у слова? Приклади.

 

У слові я наприкінці,

Як той мізинчик у руці

А в реченні слова звяжу,

Бо я там зв’язковим служу. (занінчення)

- Що таке закінчення? Для чого воно служить?

  - Як знайти закінчення у слові? Приклади.

3.Повторення матеріалу, вивченого в 3 класі.

- Напевне ви пригадали, що слово має здатність ділитися на значущі частини. Вони наче будівельний матеріал: цеглинка до цеглинки (демонструю) – і утворюється слово. (Автомобіль везе в причепі цеглинки лего).

 

Розповідання про будову слова за вправою 1 с.77

 

Складання слова  ПРИ - ДОРОЖ - Н – ІЙ з цеглинок лего.

 

Складання інтелект-карти.

 

-         Давайте прокоментуємо кожну частину схеми.

-         Яка частина є головною у слові? (Корінь. Виражає лексичне значення).

 

-         Що може з  ним трапитися? (Може змінювати свій звуковий склад. У корені може відбуватися чергування : муха – мусі, осінь – осені)

 

4.Дослідження мовлення.

  1.     Вправа 2 с.77

Визачаємо закінчення, основу, корінь слова. Які слова допомогають визначити закінчення? (Змінюємо форму) А які – корінь? (Добираємо споріднені).

  1.     Вправа 3 с.77

Виписуємо споріднені слова і розбираємо їх за будовою.

Редагуємо речення.

 

5.Відпочинок. Музична фізкультхвиинка.

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться,

За щасливий день вчорашній

І до сонця потягніться

В різні боки нахиліться.

Веретенцем покрутіться

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

 

6.Взаємодія усно (робота в парах над скоромовками)

 - Попрацюйте парами!

 - Прочитайте скоромовки. Позмагайтесь, хто прочитає швидше і без помилок.

Ворона проворонила вороненя.

На покосі косар косою косить.

 

-         Як розумієте першу скоромовку?

-         Знайдіть у скоромовці спільнокореневі слова і позначте в них корінь.

 

7.Взаємодія письмово.

     1) Вправа 4 с.78

Визначаємо у словах корінь. Чому корені слів пишуться по-різному? (Відбулося чергування у коренях слів)

    2)Вправа 5 с.78

Називаємо споріднені слова. Пояснюємо чергування приголосних у коренях слів.

-         Чи варто вживати споріднені слова в одному реченні?

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. Підсумок уроку

1.Гра з кубиками  лего.

 

2.Рефлексивний аналіз.

С – сподобалось…

     Л – легко було..

О – опишіть процес пізнання (знаю, хочу дізнатися)

В – висновки…

О – оцінювання!

 

3.Рівневе оцінювання

 

4.Домашнє завдання

- Закріпіть свої знання у домашній вправі.

Вправа 6 с.78. Розібрати слова за будовою.

 

.

 

 


 

doc
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
3 січня
Переглядів
125
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку