Урок української мови (читання) " Звуки голосні і приголосні. Овочі та фрукти"и.

Про матеріал
Конспект уроку з української мови (читання) 1 клас НУШ за підручником Катерини Пономарьової "Буквар" 1 клас частина 1.
Перегляд файлу

Урок читання

1 клас

Тема. Звуки голосні і  приголосні. Овочі та фрукти.

Мета: формувати уявлення учнів  про голосні та приголосні звуки, навчити позначати їх умовними позначками; формувати вміння виділяти в словах окремі звуки, робити звуковий аналіз найпростіших слів;  актуалізувати слова тематичних груп «овочі» і «фрукти»;

розвивати вміння спостерігати, порівнювати, узагальнювати;

закріплювати вміння виконувати завдання на встановлення відповідності; удосконалювати вміння складати речення, розповідати за малюнками та про події з власного життя;

формувати  екологічну грамотність та прагнення вести здоровий спосіб життя; збагатити учнів інформацією про користь овочів і фруктів;

 виховувати бажання вживати овочі і фрукти, турбуватися про своє здоров’я.

Формувати групу компетентностей:

-Компетентність спілкування державною мовою для прагнення відроджувати й вивчати оригінальну творчість народу, розуміння україномовних текстів різних жанрів;

-Загальнокультурну компетентність для дотримання норм української

літературної мови та мовленнєвого етикету.

-Інформаційну компетентність шляхом роботи з підручником та різними

джерелами інформації;

- Компетентність уміння вчитися впродовж життя шляхом формування каліграфічних навичок.

Обладнання: підручники, зошити,  предметні малюнки овочів та фруктів, картки з позначенням голосних і приголосних звуків; ілюстративний та роздатковий матеріал,

відеоматеріали,  набір LEGO «Шість цеглинок», картки для гри «Знайди зайве», кольорові олівці та фломастери.

Тип уроку:  комбінований урок.

 

Хід уроку

Презентация на тему: "Девіз уроку: Красиво читаємо, чітко відповідаємо,  мову розвиваємо!". Скачать бесплатно и без регистрации.

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

 1. Організаційний момент.


           - Ось дзвінок нам дав сигнал –

              Працювати час настав.

              Нумо, всі часу не гаєм, -

             До роботи приступаєм.

             Працюватимем старанно,

             Щоб почути у кінці,

             Що у нашім першім класі

            Діти – просто молодці!

Ранкова зустріч.

  - Привітання


Ми – сімейка невеличка.

Усі друзі – я і ти.

Привітаємось, щоб личка

Всі усмішками цвіли.

Спільна діяльність:

Вправа «Чарівне сердечко»:

           - Для створення гарного настрою пропоную вам передати сердечко наступному учню по колу, промовляючи таке речення:

           - Олю, ти сьогодні  дуже гарна…

Щоденні новини. 

           - Дитина дня (Розповідь про себе – крісло автора)

           - Яке сьогодні число? Місяць? Пора року? Погода? 

      2.Актуалізація знань.

          1) Гра знайди «Зайвий предмет».

  - Подивіться на ці предмети і знайдіть зайвий предмет.

Морква: векторна графіка, зображення, Морква малюнки | Скачати з  Depositphotos®  Свекла крупная - картинка №10251 | Printonic.ru   Яблоко картинки, стоковые фото Яблоко | Depositphotos   Помидор картинки, стоковые фото Помидор | Depositphotos   Большой баклажан - картинка №11857 | Printonic.ru

   -  Який предмет зайвий? Чому?

   -   Як можна назвати ці предмети одним словом? (Овочі)

   -   Поставте наголос у цьому слові.

   -   Який звук наголошений?

   -   Скільки складів у цьому слові?

       3. Мотивації діяльності

Вправа «Настрій мурашки»     

depositphotos_23054434-stock-illustration-cute-ant-cartoon-wavingdepositphotos_53256501-stock-photo-cartoon-ant-3dfotobehang-leuke-mier-cartoon.jpg

  •  Ми будемо мурашками - трудівничками, які працюють дружно і гарно.

 

     Фізкультхвилинка

 

   Щось не хочеться сидіти,                 Вище руки підніміть

   Треба трохи відпочити,                    І спокійно опустіть.

   Руки вгору, руки вниз,                      Плесніть, діти, кілька раз,

   Руки в боки, руки так,                       За роботу, все гаразд!

   Руки вгору, як вітряк.


ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА.

1. Складання  «розсипанки» із букв. (їжа)

 C:\Users\Admin\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.MSO\8F45DFD9.tmp Красивые картинки с буквами (33 фото) • Развлекательные картинки Літера Ї | Дитячий сайт Левко – казки, розмальовки, вірші, онлайн ігри,  сценарії до свят, поради батькам, мультфільми, комікси і багато іншого

2. Вступна бесіда.

Місто неслухняних овочів і фруктів.

 

      А ви ніколи не замислювались. що трапляється з тими овочами, які які втікають з лотка на базарі, з пакета чи тарілки?

      От що мені розповіли. А я з вами поділюся.

      Жив у коробці із такими ж червонобокими братами Помідор, поважний і круглий.

       Коли його купили не захотів він стати салатом. Та й рагу бути не захотів.

       Утік тихенько з пакета… аж у місто Неслухняних овочів і фруктів.

       Знайшов тут вулицю Помідорну та й замешкав у  порожньому будиночку.

       Якось уранці він прокинувся з думкою, як же у цьому гарному місті  ще й досі є порожні будинки. Потім рушив між чудернацьких дерев і яскравих квітів блукати.

        Але тут назустрч йому йде Апельсин, такий самий круглий. Тільки не червоний, а оранжевий. І бік у нього підозріло побілів.

  •         Що з вами трапилося, пане?

-     Я вже тут довго живу, багато бачив .От і настала моя черга залишати місто. Колись давно я скотився з дерева, та й не у кошик, а повз.Так і сюди потрапив.  Гадав, що  довго житиму серед цієї краси. Але ми, овочі і фрукти, маємо дарувати свою  вроду і користь іншим – людям і тваринам. Якщо ж нас вчасно не з’їдять,  ми зіпсуємося

    -     Не хочу просто зіпсуватись. Хочу потрапити у якийсь салат і парадувати смаком якусь дівчинку чи якогось хлопчика.

         І тільки він вимовив, як опинився у тому самому пакеті, звідки викотмвся.

     А ввечері Помідор став частинкою вишуканого капрезе. І всі ще довго згадували неймовірно смачний салат.

 

  • Хто головні герої цього оповідання?
  • Поясніть вислів: «Але ми, овочі і фрукти, маємо дарувати свою вроду і  користь іншим – людям та тваринам..
  • Як ви це розумієте?
  • Із самого дитинства ви чуєте, що потрібно їсти свіжі овочі і фрукти, адже у них міститься  багато вітамінів, вони дуже корисні. А чому? Цього ніхто не пояснює. Нумо, з’ясуємо, що нам це дає, і в чому полягає користь овочів і фруктів.

Корзина с овощами картинки, стоковые фото Корзина с овощами | Depositphotos

1) Поліпшують настрій.

Фрукти і овочі так само, як шоколад, - містять речовини (селен і фолієву кислоту), що сприяють виробленню ендорфінів. Якщо що-небудь не склалося -  з’їжте яблуко або банан,  і настрій поліпшиться.

2) Дарують бадьорість.

Фрукти і овочі містять багато води – одночасно рятують і від голоду, і від спраги, швидко засвоюються. Якщо потрібен заряд бадьорості – кращого рішення не знайти!

3) Додають вітамінів.

Неможливо в одній таблетці умістити вітаміни так, щоб усі вони повністю засвоювалися! З овочами і фруктами такої проблеми не виникає – все гармонійно, все засвоюється.

4) Подовжують молодість.

Пам’ятаєте молодильні яблучка із казок? Так ось – вони існують. Фрукти і овочі містять антиоксиданти, що допомагають оновлюватися клітинам організму – просто кажучи, дають вам змогу бути молодшими.

5) Роблять розумнішими.

 Овочі і фрукти допоможуть зберегти ясність розуму і відмінну пам’ять: нещодавно опублікували  результати дослідження, у якому з’ясували. що 6-8 фруктів і овочів за день допомагають краще запам’ятовувати і розв’язувати математичні задачки.

6) Захищають від хвороб.

Учений Колін Кембелл 20 років шукав взаємозв’язок між хворобами та харчуванням. Перевірив раціон мільйонів людей і довів, що фрукти і овочі лікують краще за будь-якого лікаря. І чим більше їх у вашому раціоні – тим нижче ризик захворіти.

 І зрештою, фрукти й овочі – це просто дуже  смачно!

        Стіна слів: овочі, фрукти.

 

Малюнки овочі олівцем для дітей (31 фото) | #ТЕГ

 

 

 

 

Овочі

 

Фрукты картинки, стоковые фото Фрукты | Depositphotos

 

 

 

 

 

Фрукти

 

  • З якого звука починається  слово овочі ?
  • Нумо проспіваємо цей звук. ([о-о-о-о-о-о])
  • Звук, який можна протягнути, заспівати, називають голосним звуком  і позначають  -       .
  • Другий звук в цьому слові [в]. Його можна заспівати?
  • Якщо струмінь повітря натрапляє на перешкоди (їх утворюють язик, зуби, губи), тоді чуємо шум – ці звуки називають приголосними і позначають -     -   ,     =   .

 

Учу я звуки голосні.

Чому так весело мені?

Бо вчу я звуки голосні.

Їх рівно шість. Я всі назву:

А, І та Е, О, И та У.  (І. Січовик)

 

        ЗВУКИ

Ти знаєш? На землі все голос має:

Гуркоче хвиля, камінь стукотить.

Гуде жучок і пташечка співає,

          Десь вітер свище, в небі грім  гримить.

          Муркоче котик, кенгуру стрибає.

          Цвірінькають веселі горобці.

           Та думку звук такий не виражає,

           Тому немовні  звуться звуки  ці.

           А от людина мислить, розуміє.

           І у людини мова є жива!

           Вона творити мовні звуки вміє,

           Це звуки, що складаються в слова.

      ФІЗКУЛЬХВИЛИНКА

У садку зеленому                              Ручки хай потрудяться –

Яблук нарвемо.                                  Буде нелегко.

В кошики великі                                Вправними, бадьорими,

Ми їх складемо.                                 Дружними ростемо.

      3. Вправа з люстерками.

- Виділіть звуки в слові МАК. Зверніть увагу (подивитись у люстерко), що під час вимовляння звука [м]губи стулились, під час вимовляння звука  [а]рот широко розкрився, під час вимовляння  звука [к] губи знову стулилися (між губами залишилась лише маленька щілина).

      4. Гра «Впіймай звук» (LEGO «Шість цеглинок»)

          - Я називатиму звуки: якщо звук голосний, піднімайте червону цеглинку, якщо приголосний – синю.

11 ігор у парах з набором LEGO «6 цеглинок» для 1-го класу — журнал |  «Освіторія»

     5. Робота за букварем (с. 22).

       1) – Побудуйте звукові схеми слів ОСА. РАК, ЖУК, СОМ.

       2) – Назви предмети. Поясни з голосного чи приголосного звука починається кожне слово.

       3) – Перевір. чи правильно побудовано звукові схеми.

Груша картинки, стоковые фото Груша | Depositphotos Малюнки кавуна для срісовкі      

 - 

- 

 

-  - 

-  

         6. Розвиток зв’язного мовлення.  (с. 23) 

-  За сюжетним малюнком на с. 23 складіть розповідь.

-   Розпізнайте плоди, що виросли па городі.

-   Що росте на городі?

-   Чи знаєте ви, які страви можна приготувати з цих овочів?

-    Хто з вас був на городі?

-   Хто допомагав збирати врожай?

-   Розкажіть, які овочі ви найбільше полюбляєте.

        7.  Робота в зошиті. (с. 12)

1)  Покажи стрілочками, на який звук закінчується назва кожного предмета.

2)  Назви зображені предмети. Познач пропущені звуки у схемах цих слів.

3)  З’єднай малюнки і відповідні схеми слів.

4)  Склади  речення про овоч, який ти любиш їсти. Побудуй його схему.

. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА.

— Сьогодні ми вивчили про голосні та приголосні звуки, вміємо впізнавати ці звуки, позначати умовними позначеннями.

1.   Словниково – логічна вправа «Знайди зайве». Групова робота

      -  Вилучте зайве слово. Чому воно зайве?

Танк

Дзвінкий

Літній

Комбайн

Бадьорий

Осінній

Літак

Апельсин

Зимовий

Помідор

Голосний

Цибуля

2. Закріплення

— Повторимо за таблицею знання про звуки.

— Вимовте голосні звуки.

— За допомогою чого утворюються голосні звуки? (Голосні звуки — звуки, які утворюються тільки за допомогою голосу).

— Як проходить повітря через ротову порожнину під час промовляння голосних звуків?

      — Вимовте приголосні звуки[с], [а], [о], [к], [у], [м], [л], [и], [е], [р], [дз], [н], [в].

 За допомогою чого утворюються приголосні звуки? ( За допомогою голосу і шуму або шуму.

Голосних звуків у нашій мові 6  -   [а], [о], [у], [е], [и], [і].

    3.   Рефлексія.

 Про які звуки дізналися на уроці?

 Назвіть органи мовлення.

 Скільки голосних звуків в українській мові?

 Хто може їх назвати?

 Назвіть букви.

Картинки про букву Ф детям — учим русский алфавитКартинки про букву О детям — учим русский алфавит

  • Чому саме ці букви я обрала?
  • Які звуки вони позначають?
  • Розфарбуйте ці букви зеленим кольором, якщо вам на уроці було цікаво; жовтим, якщо не всі  завдання і вправи сподобалися; червоним – якщо  вам було сумно та нецікаво.
docx
Додано
27 жовтня 2021
Переглядів
2100
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку