Тема: Загальне поняття про іменник.
Іменники, що означають назви істот та неістот
Мета: розширити знання про іменник; удосконалювати вміння виділяти
його серед інших частин мови через правильно поставлене запитання;
ознайомити з термінами «назви істот» та «назви неістот»; збагачувати
словниковий запас учнів; вдосконалювати навички грамотного
письма; виховувати любов і дбайливе ставлення до природи.
Урок української мови в 3 класі
Тема: Загальне поняття про іменник.
Іменники, що означають назви істот та неістот
Мета: розширити знання про іменник; удосконалювати вміння виділяти
його серед інших частин мови через правильно поставлене запитання;
ознайомити з термінами «назви істот» та «назви неістот»; збагачувати
словниковий запас учнів; вдосконалювати навички грамотного
письма; виховувати любов і дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: таблиця « Іменник - частина мови», орфографічні словники,
сигнальні картки, картки-завдання.
Тип уроку: урок – мандрівка
Хід уроку
I.Організація класу до уроку
Пролунав дзвінок.
Починаємо урок.
Будемо гарно працювати,
Скарбничку нових знань поповнювати.
Учитель. Давайте поглянемо, дітки, один одному в очі та посміхнемося. Сьогодні наш девіз такий:
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто мандрувати, а міркувати,
Охайно, чистенько, красиво писати!
II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
Діти! Сьогодні у нашому класі незвичайний урок. Я запрошую вас у цікаве далеке плавання казковим кораблем до країни Граматики. По дорозі нам траплятимуться і загадки, і вірші, і цікаві завдання. Ми побачимо великий і чудовий острів Іменник, а на ньому цікаві зупинки – порти. А кінцевою метою нашого плавання стане Бухта Досягнень. Отож, щасливої дороги!
Сьогодні саме іменник ми будемо детально вивчати, назви істот та назви неістот вчитимемось розрізняти.
Іменник! Він взяв собі на плечі
Велике діло – визначати речі.
Іменник – це частина мови,
Без неї нам не обійтись ніколи!
- Діти, давайте пригадаємо, що таке іменник?
Вчитель. Іменник – частина мови, найчисельніша серед інших. Іменники становлять майже половину всіх слів української мови.
III. Актуалізація опорних знань. Порт «Загадок»
- Увага! Наш корабель піднімає вітрила! Ой, що це? Каліграфічний центр цього острова пропонує нам отримати пропуск на подальше плавання. Для цього ми повинні відгадати загадки!
Відгадування загадок.
За вікном летить сніжок,
Піднялася віхола,
Але бачу я пташок,
Що сидять під стріхою:
Чив- чив - чив! Чив-чив-чив!
Хто співати їх навчив?
Сірі пташенята ці
Звуться, діти, …(горобці).
Невеличка, сніжно – біла,
Що її в небесну шир
Люди радісно пускають
Сповістити всім про мир.
Кожен з нас цю пташку знає,
Її назву відгадає.( голуб).
Перший я приніс весну,
Пробудив усе від сну.
Заспіваю під вікном,
Звуть усі мене …( шпаком).
Всі в блакитнім піджаку,
В рожевій сорочечці.
В нас зимою по садку
Гуляють, як гості.( снігурі).
- Запишіть слова – відгадки. Дайте їм загальну назву.
- Доведіть, що це іменники. Який іменник тут «зайвий»?
- Яких ще зимуючих птахів ви знаєте?
- Як допомогти птахам узимку?
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Порт «Повторялки»
Вправа « Мікрофон»
- На які питання відповідають іменники?
- Що позначають?
- Наведіть приклади іменників, що відповідають на питання «хто?»
- Назвами кого вони є?
- Наведіть приклади іменників, що відповідають на питання «що?»
- Що вони позначають?
- Чи можете зробити висновок?
2.Порт «Пізнавайки»
а) Колективне виконання вправи 19( усно)
Ознайомлення з поняттям «істота» та « неістота».
б) Робота з табличкою в підручнику «Правильно вимовляй і пиши»(с.11)
Самостійне напівголосне причитування слів, поданих у табличці.
Вибіркове читання.
- Прочитайте назви птахів і поставте до них запитання.
- Прочитайте назви інших істот та поставте до них запитання.
- Прочитайте назви птахів і поставте до них запитання.
- Прочитайте назви інших неістот та поставте до них запитання.
Висновок. Назви істот відповідають на питання хто? Назви неістот відповідають на питання що?
в) Вивчення учнями правила з обов’язковим наведенням прикладів.
( Робота в парі, взаємоперевірка).
г) Словникова робота
- Правильно прочитайте слова в рамочках ( банкір, фермер, агроном)
- Поясніть значення цих слів і запам’ятайте їх правопис.
3. Порт « Дружба»
Розрізнення назв істот та неістот за вправою 20.
( Робота в малих групах).
I група: Випишіть іменники, що є назвами людей та поставте до них запитання.
II група: Випишіть іменники, що є назвами рослин і поставте до них запитання.
III група: Випишіть іменники, що є назвами тварин і поставте до них запитання.
Учні по групах доповідають про виконання завдання, результати перевіряють всім класом.
4. Порт « Фізкультхвилинка»
Хмарка сонечко закрила,
Слізки дрібнії зронила.
Ми ті слізки позбираємо,
У травиці пошукаємо.
Пострибаємо, як звірята,
Політаємо, як пташата.
Потанцюємо ще трішки,
Розімнемо ручки й ніжки.
Всі веселі – от чудово!
За роботу сіли знову!
5. Порт « Підводний риф»
а) Робота над текстом вправи 21.
Читання вірша « Що я люблю»
- Як ставиться автор до рідної землі?
- З чого це зрозуміло?
- Чи любите ви свою рідну землю?
б) Каліграфічна хвилинка.
Рідна земля і в жмені мила.
- Як ви розумієте зміст цього вислову?
в) Самостійна робота за варіантами
( 1- й варіант виписує назви істот, а 2- й - назви неістот).
г) Розбір слів за будовою ( з коментуванням).
( Хатину, садок, грушки, горбочки).
д) Розпізнавання іменників – назв істот та назв неістот у грі « Хто? Що?»
Учитель демонструє предметні малюнки із зображенням людей, тварин, речей, рослин тощо. У відповідь учні сигналізують картками « Хто?», «Що?».
5. Порт « Довідковий».
Робота з орфографічними словниками ( вправа 23).
( Робота в групах)
I група: Випишіть зі словника п’ять іменників – назв істот. Доведіть правильність свого вибору. Складіть з одним із них речення.
II група: Випишіть зі словника п’ть іменників- назв неістот. Доведіть правильність свого вибору. З одним із іменників складіть речення.
V. Підсумок уроку
Ось і закінчується наша кругосвітня мандрівка. Ми дуже добре попрацювали і можемо пишатися нашими здобутками. А бухта Досягнень, де ми зараз знаходимося познайомить усіх учасників з дуже мудрим висловом:
« Найбільший скарб учня – міцні знання».
- Який скарб знайшли ми під час нашої мандрівки?
1. Гра « Кореспондент»
- Де ви були сьогодні?
- А що це іменник?
- На які питання відповідають іменники, що є назвами істот?
- Наведіть приклади.
- На які питання відповідають іменники, що є назвами неістот?
- Наведіть приклади.
2. Оцінювання учнів.
Хочу вам сказати в кінці -
Ви сьогодні – молодці!
VI. Домашнє завдання