Урок української мови Мар’яна і Тарас Прохаськи «Хто зробить сніг». Головні слова в реченні. Букви на позначення пом’якшених приголосних.

Про матеріал
Урок української мови Мар’яна і Тарас Прохаськи «Хто зробить сніг». Головні слова в реченні. Букви на позначення пом’якшених приголосних.
Перегляд файлу

Урок з української мови

2 клас

( за навчально-педагогічним проєктом “Інтелект України”)

Тема: Мар’яна і Тарас Прохаськи «Хто зробить сніг». Головні слова в реченні. Букви на позначення пом’якшених приголосних.

Мета: повторити відомості про речення, закріпити правопис  пом’якшених приголосних; вправляти у відшуковуванні головних слів у реченні, коментуванні розділових знаків у кінці речення; продовжити роботу над вивченням словникових слів, вправлятись у фонетичному розборі слів; розвивати зорове та слухове сприйняття слів,а ктивний словник учнів; формувати компетентність спілкування державною мовою,  наскрізне вміння критично мислити; сприяти вихованню навичок роботи у команді.

Тип уроку:комбінований

Обладнання:мультимедійні презентації, предметні зображення, словники, таблиці, картки з QR –кодом, Лего, “Кубик Блума», таблиця – код Лего.

Методи і прийоми:слово вчителя, робота з підручником та наочністю, лінгвістичне спостереження, робота в парах, в групах, інтерактивні вправи “Кубик Блума”, “Я так думаю”, метод “Мозкова атака”.

                                               Перебіг уроку

     I. Мотиваційна частина

 1.Організація класу до уроку.

  Ми дуже любим рідну мову,

  її мелодію чудову!

 Гостей шановних ми вітаєм,

 Здоров’я й радості бажаєм

 Достатку, миру і добра,

 Людського щастя і тепла.

2. Створення емоційного настрою

 -А тепер посміхніться, візьміться за руки і передайте тепло своїх долоньок один одному.

- Піднесіть ручки, у кого гарний настрій?

- А у кого не дуже? Я думаю, що до кінця уроку ваш настрій покращиться. Адже уроки української мови не можуть залишити байдужим нікого.

II. Цілевизначення, планування

1. Повідомлення теми і мети уроку. Постановка завдань (запис на дошці)

- Прочитайте тему нашого уроку.

- Виділіть ключові слова.

- Які ключові слова ви виділили?

2. Інтерактивна гра «Гіпотеза»

                                                      -На мою думку,

                                                       я дізнаюсь, навчуся, зрозумію...

-Отже, на сьогоднішньому уроці ми продовжимо досліджувати головні члени речення, пом’якшені приголосні.

- Чого ви очікуєте від цього уроку?

- Які завдання ставите перед собою?

(навчитися виділяти головні слова, вмітиму правильно вимовляти пом’якшені приголосні, розвивати пам’ять, увагу, розвивати навички швидкочитання, правильно писати, повторити правила, бути активним).

- Як ці навички ви застосуєте у своєму житті?

(мрію стати диктором – вчуся орфоепії, я хочу бути письменником – маю правильно будувати речення)

III. Актуалізація опорних знань учнів

 3. 1. Ознайомлення з лексичним значенням слова «горіх»

-Досягаймо мети. За допомогою QR –кода, медіа експерти, дізнайтеся, про що вестимемо мову на уроці. (Робота в групах).

У міцній хатинці
Сидить по зернинці.
Спробуй-но дістати,
Будеш ласувати!
(Горіх)

3. 2.  Повідомлення «Експертів з питання»

                         (діти демонструють різні горіхи, позначають Батьківщину рослини на карті)

1). Фісташки часто називають «усміхненими горішками».

2). Мигдаль в Іспанії вважається елітним горіхом.

3). Найбільший горіх у світі –кокосовий. Його вага сягає 4 кілограми.

- І в Україні горіх набув великого використання волоський горіх.

3. 3. Робота в групах

- Українці – мудрі люди. Тому й люблять дотепні вислови. Під вашими партами сховалися картки з фразеологізмами, поясніть їх зміст.

1 гр. - «Горіхи не летять до стріхи» -про важку працю.

2 гр. - «дістанеться на горіхи»  - бути наказаним.

3 гр.  -  «Міцний горішок» -про сильну людину.

- Ось саме цей «Горішок знань» допоможе нам перевірити, чи є ми міцними горішками в українській мов, чи добре вивчаємо правила?. (показую муляж горіха)

3. 4. Вправа «Кубик Блума»

- Приготуйте пальчик-помічник, читаємо за диктором, саджаючи слова у човники.

- Прочитайте мовчки, допишіть пропущене.

- Попрацюйте в парі.

- Пограємо з кубиком.

Картинки по запросу кубик блума головні члени речення

- Назви, які одиниці мови ми вивчаємо? (головні члени речення)

- Придумай речення, визнач підмет.

- Поясни, як ще називають головні члени речення (граматична основа).

- Поділись знаннями про присудок.

- Запропонуй, як підкреслюють підмет і присудок в реченні.

- Чому нам потрібні ці знання?

ІV. Етап опрацювання навчального матеріалу

4. 1. Редагування тексту. Завдання 11

- Настав час вправи 11.

 - Прочитайте текст.

- Що не так у тексті?

- Позначте межі речень.

- Знайдіть та підкресліть в отриманих реченнях підмети і присудки.

- Назвіть частини мови, якими вони виражені.

- Яких людей в нас вважають щедрими?

- Встаньте ті, хто себе вважає щедрим.

- Поаплодуймо нашим діткам і гостям, адже наш український народ дуже щедрий!

4. 2. Встановлення зв’язків слів у реченні

- Українці - щедрі люди і розумні.

- Саме тому Знайко пропонує нам встановити зв’язки слів у реченні, користуючись плакатом.

- Перевірте свою роботу із презентацією.

    - На попередньому уроці ми повторили правило Орфографа, як писати правильно і каліграфічно.

- Запишіть у робочий зошит.

Восени дозрілі плоди опадають.

(Що?) плоди --- (що роблять?) опадають;

плоди (які? )дозрілі;

опадають (коли?) восени.

- Працюємо на фліпчарті ланцюжком.

4. 3. Фізкультхвилинка ( пісня про зиму)

- Коли опадають плоди? А яка наступна пора року?

- Саме пісня «Зимонька, зима» запрошує нас на відпочинок.

V. Формування орфографічних знань і вмінь

5.1. Робота з уривком вірша Віри Браславець «Як звучать букви». Завдання 14

- Поки ми танцювали, Незнайко припустився помилок і чекає нашої допомоги.

- Приготуйте пальчик-помічник, прочитайте уривок вірша Віри Браславець «Як звучать букви» з диктором, саджаючи слова у човники.

- У яких словах наш друг Незнайко припустився помилок?

Виправлення допущених помилок (фронтально).

-Яке ж правило порушив Незнайко у другому рядку?

 (подовжений приголосний звук, крапка у кінці розповідного речення).

-Яку ще помилку зустріли?(частка не з дієсловами пишеться окремо)

-Які помилки він допустив при написанні останнього рядка?   (пропуск букв, написання шиплячих)

- Прочитаємо ще раз разом, прискорюючи темп.

- Приготуйте долоньки, під час читання плескаємо, де віднайшли помилку.

- Хто хоче відтворити з пам’яті?

5. 2. Опрацювання завдання Мудрої Сови.  Завдання 15

- Незнайкові ми допомогли, а Мудра Сова і нам допоможе виконати наступне завдання.

- Прочитайте інформацію з рамочки за диктором пошепки, саджаючи слова у човники.

- Прочитайте мовчки, уставляючи пропущені слова.

- Розкажіть собі.

- А тепер візьміться за ручки, подивіться один на одного і розкажіть своєму партнеру відновлене правило.

 - Які пари вже справилися із завданням?

- Чия пара відтворить правило з пам’яті?   (2,3 пари учнів)

- Застосуємо цю пораду Мудрої Сови до слів вправи.

- Уважно прочитайте слова.

- Підкресліть в словах букви, що позначають пом’якшені приголосні.

Віхола, заметіль, завія, вірші, Багіра, фірма, піч.

- Яке слово зайве?

- Чому?

- Попрацюймо з Лего за першим словом «віхола»:

1. Визнач та покажи за допомогою цеглинок кількість звуків у слові.

2. Визнач та покажи за допомогою цеглинок кількість складів у слові.

3. Виклади з цеглинок звуковий ланцюжок, позначивши червоним кольором пом’якшений приголосний..

 - Назвіть серед поданих слів синоніми.

- А до якого слова ви добирали синоніми на попередньому уроці?

5. 3. Робота зі звуковими моделями слів. Завдання 16

- Поки ми із синонімами визначалися, Знайко нам приготував завдання.

- Працюємо в групі. Визначіть фонетичну транскрипцію слова вірші.

(перевіряємо з цеглинками Лего)

Зелений  - А

Червоний – Б

Жовтий 

5. 4. Вправа «Фотоапарат»

- Пам’ять – це здатність людини безпомилково відтворити отриману інформацію.

- Увага на екран!

- Запам’ятовуємо інформацію.

- Повторіть про себе.

- Запишіть її.

- Відтворіть звукову модель слова. (1 учень біля дошки)

- Поаплодуйте сміливцеві, чудово впорався!

                                            Вправи для очей

- Заплющіть оченята і намалюйте горішок знань. Розплющіть очки.

5. 5. Робота над вивченням та закріпленням правопису словникових слів. Завдання 17

- Щоб добре мову знати, треба вміти правильно писати слова, правопис, яких слід запам’ятати. Тож час роботи над словниковими словами.

- Перегляньте презентацію зі словниковими словами.

Понеділок, середа, четвер, диктант, диван, дитина.

- Сядьте, як слід. Запишіть усі словникові слова в робочий зошит без помилок і виправлень у порядку, який побачили. (самодиктант)

- Поставте наголос, підкресліть орфограми.

- Відтворіть слова (2, 3 учні);

-Які з цих слів називають дні тижня?

- А назву меблів?

- Назвіть двоскладові, багатоскладові слова?

- Які слова закінчуються на твердий приголосний, а на голосний?

5. 6. Рухова хвилинка з уривком вірша «Як звучать букви»???

 

VІ. Етап рефлексійно-оцінювальний. Конкурс “Найрозумніший”(самостійна робота учнів)

- Ми багато чого навчилися, тож візьмемо участь у конкурсі «Найрозумніший».

- Нам допоможуть охоронці часу.

- Приготуйтеся, я вмикаю секундомір, ви маєте 4 хвилини.

- Перевіримо за слайдом. Зачитайте обрані варіанти. (взаємоперевірка)

б) аналіз допущених помилок;

- Які правила було порушено?

- Яке звертання вжито у завданні 4?

- Яка граматична основа підкреслена правильно?

- Які дієслова – антоніми обрали?

- Яку відгадку ви дібрали?

 - Який звуковий ланцюжок побудували?

 

VІІ. Підбиття підсумків уроку

7. 1. Науково –предметний підсумок

-Над якими поняттями працювали на уроці?

-Які словникові слова активізували?

-Що найбільше запам'яталось на уроці ?

- Що сподобалось?

- Над якими завданнями вам ще хотілося б попрацювати ?

- Яку цікавинку приготували своїм батькам?

-Дякую, діти, кожна ваша думка була важливою та потрібною.

7. 2. Співвідношення мети та результату навчальної діяльності

- Визначіть свою роботу на уроці у шкалі успіху?

- Які висновки кожен із вас зробив?

- Що потрібно повторити, а над чим попрацювати?

- Чи є ви міцними горішками в українській мові?

7. 3. Емоційний підсумок (колективне виконання «Пісні про чарівника“ з танцювальними рухами).

- А для міцних горішків немає нічого неможливого! Ви отримали право розколоти цей «Горішок знань»!

(Відкриття «Горішка знань», селфі фотографування «Я люблю українську мову»)

docx
Додано
17 лютого 2023
Переглядів
272
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку