На уроці учні повторюють, закріплюють і поглиблюють знання про іменник, його значення і граматичні ознаки за допомогою складання асоціативного куща. При роботі з віршем "Охтирчанки" охтирського поета Олександра Галкіна учні визначають іменники - власні та загальні назви, істоти та неістоти.
Тема. Повторення вивченого про іменник. (Вправи 96-102.)
Мета. Повторити, закріпити і поглибити знання учнів про іменник, його значення і граматичні ознаки. Вдосконалювати вміння розпізнавати іменники в тексті серед інших частин мови. Виховувати любов до рідного краю. Розвивати мовлення учнів.
Обладнання. Таблиця "Іменник — частина мови", таблиця словникових слів, портрет С.Корнієнко, картина лісу, картки для рефлексії.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку, рефлексія.
— Сьогодні на урок до нас завітали гості, привітайтеся до них.
— Покажіть, з яким настроєм ви починаєте урок. Надіюсь, що ваш настрій не погіршиться, а покращиться.
II. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
VI. Актуалізація опорних знань.
1. Вступна бесіда.
— Самостійною чи службовою частиною мови є іменник? (Самостійною.)
(Починаю будувати асоціативний кущ.)
2. Гра "Впізнай іменник".
— Послухайте уривок із поезії охтирського поета Олександра Галкіна «Охтирчанки», визначте тему, мету.
Де березень віє крилатий,
Пухнасті хмаринки пливуть.
Найкращі в Сумщині дівчата
У місті Охтирці живуть.
Весною пропахли світанки,
Морозяні тануть сніги.
Такі чарівні охтирчанки –
Мов Ворскли квітучі луги…
Любуюся вами, дівчата,
В житті, уві сні й наяву!
Ви – пісня Сумщини крилата.
Пишаюсь, що поряд живу…
Ви в серці моїм, охтирчанки,
Веселі, співучі, стрункі,
Чарівні, мов сонячні ранки,
Найкращі в Сумщині жінки.
V. Повторення і закріплення вивченого про іменник.
1. Каліграфічна хвилинка.
— Сьогодні ми познайомимось з новим словом, а яким дізнаєтесь, відгадавши ребус (шеренга).
Ш ш Шш шв шм ше шеренга
2. Робота зі словниками у групах.
І група.
— Правильне написання перевіримо за орфографічним словником.
ІІ група.
(Шеренга вчителів, студентів, школярів.)
3. Довгий ряд якихось предметів. (Шеренга автомобілів, комбайнів.)
ІІІ група.
СТРІЙ , ЛА́ВА, ШЕРЕ́НГА, ШЕРЕ́ГА, ШЕ́РЕ́Г рідше, РЯД, ЛІНІ́ЙКА, ШИК, БАТО́ВА, БАТА́ВА.
VI група.
3. Складання і запис речення.
— Складіть речення, в якому б слово шеренга означало групу вишикуваних в одну лінію людей.
Шеренгою вишикувались учні на стадіоні.
— Підкресліть головні та другорядні члени речення, визначте, якими частинами мови вони виражені.
— Якими членами речення є іменники? (Підметом і другорядним.)
— Отже, роль іменника в реченні – підмет або другорядний член речення.
(Продовжую будувати асоціативний кущ.)
— Визначте рід іменника шеренга. Як ви визначали?
— Які ще роди має іменник? (Чоловічий, жіночий, середній.) Назвіть приклади.
— Які слова добираємо, щоб визначити рід?
4. Словниковий диктант.
Портрет, телефон, механік, океан, телеграма, шеренга.
— Зачитайте їх, визначте рід іменників.
5. Фізкультхвилинка.
6. Гра «Дай відповідь на питання.»
— Я задаю питання, а ви змінюєте слово шеренга.
Є |
ЩО? |
ШЕРЕНГА |
НЕМА |
ЧОГО? |
ШЕРЕНГИ |
ДАЮ |
ЧОМУ? |
ШЕРЕНЗІ |
БАЧУ |
ЩО? |
ШЕРЕНГУ |
КЕРУЮ |
ЧИМ? |
ШЕРЕНГОЮ |
СТОЮ |
У ЧОМУ? |
У ШЕРЕНЗІ |
— Що відбулося зі словом? (Змінилося за питаннями.)
— Зробіть висновок. Іменник змінюється за питаннями.
7. Робота з правилом на с.48.
— Прочитайте правило. Скажіть, про яку граматичну ознаку іменників ми не говорили? (Про число.)
— Що ви дізналися про число іменників? (Іменники змінюються за числами.)
8. Висновок за асоціативним кущем.
9. Редагування тексту з наступною взаємоперевіркою (за вправою 101).
— Відредагуємо текст, дібрати потрібне слово серед синонімів вам допоможе картина охтирського лісу.
1. Колективне редагування тексту (добір іменників-синонімів).
2. Визначення частин тексту вправи.
— Чого не вистачає в тексті? (Кінцівки, заголовка.)
3. Самостійний добір кінцівки, заголовка.
VІ. Домашнє завдання з інструктажем.
— Вдома виконаєте вправу 102.
І група – завдання 2, 3 – виписати іменники за зразком, до виділених слів дібрати перевірні.
ІІ група – Списати текст вправи, підкреслити іменники, визначити їх рід, число.
VІ. Підсумок уроку.