Тема: Узагальнення й систематизація вивченого з теми «Прикметник»
Мета:
навчальна :встановити рівень оволодіння учнями основних теоретичних знань із теми «Прикметник», систематизувати й узагальнити знання шестикласників про прикметник як частину мови, його значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль;
розвивальна: розвивати пам'ять , увагу, логічне та образне творче мислення; формувати соціальну та комунікативну компетентності;
виховна: виховувати почуття колективізму.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації вивченого.
Обладнання:підручник, дидактичний матеріал, проектор, картки.
Хід уроку
Слово-це найтонший різець, здатний доторкнутися до найніжнішої
рисочки людського характеру. Вміти користуватися ним - велике мистецтво.
( В.Сухомлинський)
І. Перевірка домашнього завдання
-Вдома ви повинні були виконати завдання на ст.. 183 підручника скласти лінгвістичну казку про дружбу Іменника з Прикметником.
ІІ. Повідомлення мети уроку
1.Вступне слово.
2.«Мозковий штурм».
3.Коментар учителя.
ІІІ Аналіз матеріалу з метою узагальнення вивченого
1. Бліц-опитування.
ІV. Робота над висновком
V.Вправи на застосування узагальнюючих визначень і правил
1.Вправа «Архітектор».
- Самостійно доповнити, тобто «добудувати» схему «Прикметник», вписавши те, чого бракує. Навести приклади
Фізкультхвилинка для очей (за посиланням ) https://www.youtube.com/watch?v=T9-CnfdD340
2.Гра «Одним словом» .
- Усно із поданих визначень , які з’являтимуться на екрані, утворити присвійний прикметник.
1. Слід на снігу, який залишає після себе вовк (вовчий).
2. Яйце, яке знесла пташка (пташине).
3. Нора, яка належить лисиці (лисяча).
4. Хустина, яка належить матері (материна).
5.Портфель, який належить батькові (батьковий).
6. Спів, який лунає у садку (солов’їний ).
7. Слово, яке сказав брат (братове).
8. Велосипед, який належить сестрі (сестрин)
9. Батіг, який змайстрував Петро (Петрів).
10. Вудка, яку купив Василь (Василева).
3. Вправа «Четверте зайве».
- Знайти у групі слів четверте зайве та визначити групу прикметників за значенням.
1. Народний, пісенний, зимовий, сумний (відносні прикметники).
2.Пшеничний, завеликий, останній, залізний (відносні прикметники).
3. Сусідин, материн, житній, мишиний (присвійні прикметники).
4. Козацький, вишневий, піщаний, весняний (відносні прикметники).
4. Робота у групах.
1 група «Письменники-пейзажисти»
2 група «Досвідчені вчителі»
5.Етимологічна сторінка.
У лютому з 20 - 26 лютого Масляна, поясніть значення цього слова (Вже самі назви свята говорять про його прадавні корені й той шлях, який воно пройшло від основ народовір'я до сьогодення. Назви Масляна, Масниця,Масляниця походять від слів масло, масний, позаяк упродовж свята споживали зазвичай тільки страви з набілу (молочних продуктів).
VІ. Завдання додому
Повторити параграфи 26-36, підготуватися до контрольної роботи
VІІ. Підсумки уроку.
Література:
Українська мова. 6 клас: Плани-конспекти уроків/Л.М.Гордеєва. – Харків:
Ранок, 2000.- 160 с.
Українська мова. 6 клас. ІІ семестр/ С.А.Омельчук, А.І.Ляшкевич, М.В.Чаловська. – Х.: Вид. група «Основа», 2009. – 132 с.
Нетрадиційні уроки. Українська мова. 5-12 класи/ укладач Л.І.Нечволод. – Харків: ТОРСІНГ ПЛЮС, 2008. – 256 с.
Українська мова:підручник для 6 кл.загальноосвіт.навч.закл./О.П.Глазова.-К.:Видавничий дім «Освіта», 2014.-240 с.:іл..
Інтернет-джерела:
Кабінет вчителя української мови [Електронний ресурс] : [Веб-сайт]. . – Режим доступу: http://scool23.ucoz.ru/6_klas/mova/urok_67.htm