Тема. Змінювання прикметників за родами і числами.
Мета. Формувати поняття про змінювання прикметників родами і за числами у сполученні з іменниками.
Познайомитися з родовими закінченнями прикметників.
Тренуватися у визначенні роду прикметників по закінченню та іменнику, з яким прикметник пов’язаний.
Тренуватися у вживанні різних форм прикметників у сполученні з іменниками.
Розвивати зв’ язне мовлення.
Обладнання. Підручники, презентація,мультимедійна дошка, ноутбук, цеглинки LEGO? Диференційовані завдання на кольорових картках, картинки з овочем і фруктами, кубик Блума.
Тип уроку . Урок засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організація класу. Емоційне налаштування.
- Візьміться за руки, посміхніться один до одного, побажайте собі добра та злагоди в роботі.
Бажаю вам відчути радість і задоволення від спільної праці.
Урок сьогодні незвичайний.
Для кожного він корисний і повчальний.
На нім свої сили попробує кожен,
Покаже, що вміє, що знає, що може.
Отож не лінуйтесь, ловіть кожне слово.
Працюйте, міркуйте, творіть!
Ви готові?
ІІ. Актуалізація знань, умінь і уявлень учнів.
Щоб рівно і гарно слова написати,
Нам з’єднання букв слід усім пригадати.
1) Повторення правильної посадки, вміння тримати ручку.
2) Запис числа і класної роботи.
оз им ов ий зимовий морозний
-До якої відомої вам частини мови належать ці слова?
- Доведіть, що прикметники.
-Яке значення цих слів?
запишіть їх каліграфічно у зошит
Зі словом морозний побудуйте і запишіть речення Зранку подував морозний вітер. ( підкресліть сполучення іменника з прикметником)
- З якою частиною мови зв’язані прикметники?
- Доберіть прикметники до слова «мова».
- Послухайте, які прикметники до цього слова дібрав поет.
Ніжна, мила, світанкова,
ясна, чиста, колискова,
мелодійна, дзвінкотюча,
дивна, радісна, співуча,
лагідна, жива, казкова,
красна, чарівна, шовкова,
найдорожча, добра, власна,
мудра, сонячна, прекрасна,
солов'їна, барвінкова
українська мова!
2. Гра «Так чи ні?». Вчитель озвучує твердження. Діти, якщо погоджуються, сидять спокійно, якщо ні – підносять руку і виправляють.
- Прикметник – це службова частина мови.
- Прикметник – це самостійна частина мови.
- Прикметник називає предмет.
- Прикметник називає ознаку предмета.
- Прикметники відповідають на питання який? яка? яке? які? як?
- Слово літо (синій, біжить, високо) – це прикметник.
- Прикметники в реченні зв’язані з дієсловами, з іменниками.
- Питання треба ставити від прикметника до іменника.
- Питання треба ставити від іменника до прикметника.
-Які ви знаєте числа?
-Які є три роди?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
IV. Оголошення теми, мети і завдань уроку
Сьогодні на уроці ми будемо вчитися змінювати прикметники за родами і числами
V .Вивчення нового матеріалу
Розгляньте малюнки і опишіть предмет за кольором, розміром , смаком. формою
Яблуко яке? (червоне, велике, солодке)
Помідор який? ( Червоний, середній, круглий)
Груша яка? (жовта, велика, солодка)
Визначимо рід кожного предмета (Яблуко - сер. рід, помідор -чол. рід, морква - жін. рід.
Прикметники зв’зані з іменниками, тому вони вживаються в тому самому роді , що і іменники. Якщо яблуко середнього роду, то і сполучення прикметника з іменником червоне яблуко середнього роду. Тепер визначаємо рід прикметників:круглий і оранжева.
Червоне,велике, кругле яблуко - червоні, великі, круглі яблука
Червоний, середній,круглий помідор - червоні,середні, круглі помідори
Жовта,велика, солодка груша - жовті, великі, солодкі груші
-Чи можна визначити їх рід у множині?рід ( у множині рід не визначається)
Висновок: Прикметники змінюються за числами, а в однині за родами. Прикметники завжди вживаються тому числі і роді, що й іменник, з яким він зв’язаний.
VI.Осмислення нових знань і вмінь
Колективна робота з таблицею (впр.1,с.13)
Обговорюємо родові закінчення прикметників Зверніть увагу на закінчення прикметників в кожному роді, а також у множині
VII. Закріплення ,систематизація та узагальнення знань учнів
Робота в парах
Доповніть таблицю прикладами з довідки та власними прикладами
Фізкульхвилинка
Робота з презентацією до вправи 2 (с.14) підручник «Українська мова та читання (2 частина)
Поясніть ,як утворилися прикметники. Запишіть словосполучення іменника з прикметником. Визначте число і рід прикметників.
Уявіть, що в різних будинках усі його частини та всі меблі зроблено з такого саме матеріалу, як і будинок. Складіть і запишіть речення за зразком. Визначте число і рід іменників.
Зразок. У солом’ яному будинку є солом’ яний диван, солом’ яна шафа. Соло-м’ яне ліжко, солом’ яні двері.
VIII. Контрольно-коригувальний етап
Диференційоване завдання (на різнокольорових аркушах). Робота з деформованим реченням.
Почав, сипати, землю, сніжок,на. (На землю почав сипати сніжок.)
Речення на жовтому аркуші:
сипати, сніжок, землю, почав, на, дрібний, холодну. (На холодну землю почав сипати дрібний сніжок.)
Речення на червоному аркуші:
Білий, холодну, сніжок, землю, почав, на, сипати, дрібний, зранку. (Зранку на холодну землю почав сипати дрібний білий сніжок.)
IX. Підсумок уроку
Зелена – всі завдання були легкими і зрозумілими;
Жовта – деякі завдання виявились складними;
Червона - всі завдання були дуже складними.
X.Оголошення домашнього завдання.
Записати по 3 прикметники кожного роду і визначити їхнє закінчення