Конспект уроку з української мови 2 – клас
Тема. Корінь слова. Спільнокореневі ( споріднені ) слова.
Мета. Дати поняття про споріднені слова та визначити в них спільну частину (корінь), розвивати навички спостереження, аналізу, зіставлення і на цій основі - уміння робити нескладні висновки і узагальнення.. Розвивати увагу до лексичного значення слів. Збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати любов до рідної мови.
Очікувані результати:
*читає виразно вголос короткі тексти (2 МОВ 2-2,1-2)
*записує окремі слова та речення , дотримуючись опрацьованих правил (2 МОВ 1-1,6-5)
* знаходить у тексті незнайомі слова , пробує пояснити їх значення (2МОВ 2-2,1-5)
*визначає тему і головну думку простих візуальних медіатекстів (2 МОВ 4-1, 4-7)
*творить нові слова на основі запропонованих (2 МОВ5-4, 2-1)
*утворює різні граматичні форми слів ( 2 МОВ 5-4,1-7)
Обладнання. презентація, індивідуальні картки, картки для роботи в парах, в групах.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку.
І. Організація класу.
II. Очікування від уроку.
• Я сподіваюся, що сьогоднішній урок наш буде уроком добра, творчості, здобуття нових знань та вмінь.
- А чого ви очікуєте від уроку ?
Дітям пропонується обрати смайлик, який пов'язаний із очікуваннями на уроці.
УСЕ БУДЕ ДОБРЕ! Я ЗМОЖУ!
Я ВПОРАЮСЬ! Я старатимусь!
Ми працювати будемо в парах та групах.
Повторимо правила співпраці.
III. Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка домашнього завдання.
Діти зачитують своє висловлювання за казкою А. Дімарова «Для чого людині серце»
2. Біля дошки 2 учні виконують завдання. Виправити помилки в написаннях слів.
1: Здоровя, коріння, марійка, Місто Київ.
2. Надійка і борис пішли на прогулянку долісу.
Всі інші «Мозковий штурм»
3. Перевірка виконаного учнями біля дошки. (сигналики «лайк», «дизлайк»)
IV. Мотивація навчальної діяльності.
“Родина”, “рід”, які слова святі!
Вони потрібні кожному в житті,
Бо всі ми з вами гілочки на дереві,
Що вже стоїть віки.
Це дерево – наш славний родовід,
Це батько, мати, прадід твій і дід.
Яка тема даного вірша?
З чим порівняли родину?
Тато, мама яка частина на дереві?(гілки)
А дідусь і бабуся?(міцний стовбур)
А прадідусь і прабабуся?(коріння)
Що ви бачите на малюнку? (родовідне дерево)
Для чого роблять родовідне дерево?
Асоціативний кущ.
Корінь- багатозначне слово. Корінь зуба, корінь рослини, математичний корінь, корінь - це початок , джерело чого небудь.
Тема нашого уроку: «Споріднені (спільнокореневі) слова. Елемент будови слова - корінь»
V. Первинне осмислення знань.
1. Пояснення вчителя.
У слові споріднені, яке слово заховалося? Рід. Отже говорити ми будемо про рідні слова.
Що ж це за такі рідні слова?
Сьогодні ми розкриємо секрет цих слів.
2. Каліграфічна хвилинка.
Ввв, во, ов, ово
3. Робота із скоромовкою. Об’єднатися в пари роз’єднати слова і навчитися швидко читати цю скоромовку.
Записати в зошит з пам’яті. Перевірити написане самостійно.
Чим цікава ця скоромовка? Які слова схожі?
Чи можна сказати, що ці слова теж є родиною? (вони споріднені слова)
Споріднені слова мають спільну частину – корінь. (виділити)
Ця частинка однакова за звучанням і за значенням. Позначається вона дужечкою.
Довідничок.
Корінь – це спільна частина споріднених слів.
Споріднені слова також називають спільнокореневими.
До речі , слова, що є назвами предметів, ознак, дій, бувають спорідненим, утворюються одне від одного.
Давайте доберемо до слова свято, споріднене ознаку предмета та дію предмета.
Спробуємо їх дослідити.
Назви предметів Назви ознак Назви дій
Вода водний наводнити
Водій водійський водити
Свято святковий святкувати
Визначимо яка спільна частина для слів вода і водій. Чи згодні ви з тим , що вони є спорідненими, адже в них є спільна частина? Доведіть чи спростуйте.
(Не споріднені, адже не лише повинні слова мати спільну частину за звучанням, а й за значенням).
Фізкультхвилинка.
VI. Узагальнення та систематизація отриманих знань.
6.1. Групова робота.
У вас на партах є картки із словами. Вам потрібно об’єднатися у групи споріднених слів і знайти на дошці свій корінь (прикріплюють картки із словами біля відповідного кореня). Дуб (дубовий, дубочок, дубок, дубище, дубняк); ліс (лісовик, лісник, лісок, лісовий, підлісок); рід (рідний, рідня, родина, родовід, поріднитися.)
6.2. Робота в групах. Картки.
Визначити зайве слово.(серед групи споріднених слів)
Будинок, будівля, будильник, будувати
Малюнок, малятко, малювати, мальований
Дощ, дощовий, задощило, дощечка
Скласти речення з цим словом.
6.3. Робота з підручником.(Г. Іваниця Українська мова та читання)
Ст.17 Читання з позначками. «Знав !», «Не знав?», «Цікаво + » ( 3 хвилини)
Довести, що підкреслені слова є назвами дій. Дібрати до слова «працює» спільнокореневі.
VIІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
1. Метод «Мікрофон». Продовжіть речення відповідно вибраних очікувань.
2. Вправа «Термометр» . Самооцінювання.
«Споріднені (спільнокореневі) слова.
Елемент будови слова - корінь»
Будинок,
будівля,
будильник,
будувати
Малюнок,
малятко,
малювати, мальований.
Дощ,
дощовий,
задощило,
дощечка.
дубовий
дубочок
дубок
дубище
дубняк
лісовик
лісник
лісок
лісовий
підлісок
рідний
рідня
родина
родовід
поріднитися