Вчитель. Шевченко Л.Л.
Предмет. Навчання грамоти.
Тема. Письмо малої букви х, складів і слів з нею.
Клас .1
Мета: учити учнів писати малу букву х, склади і слова з нею; вдосконалювати навички каліграфічного письма вивчених букв при списуванні тексту; розвивати усне зв'язне діалогічне мовлення учнів, пам'ять, увагу; збагачувати словниковий запас дітей, сприяти формуванню ціннісного ставлення до природи; виховувати охайність, старанність, любов до рідної мови.
Обладнання: підручник «Українська мова, Буквар”, М. Чумарна; друкований зошит; предметні малюнки( Додаток 1); картки зі словами (Додаток 2),
картки з прислів'ями (Додаток 3), картки з « Знайди, замалюй» (Додаток 4)
Хід уроку
І.Організаційний момент
Психологічна настанова
- Погляньте одне на одного! Посміхніться одне одному. Пригадайте, яким ласкавим словом називають вас удома. Приготуйтесь уважно слухати і працювати.
Самореклама
Учитель
Очі дивляться...
Діти(разом)
Та все бачать.
Учитель
Вуха слухають...
Діти(разом)
Та все чують.
Учитель
Голова...
Діти(разом)
Думає.
Учитель
Яким буде урок ?
Діти(разом)
Найцікавішим!
Учитель
Які у класі діти?
Діти(разом)
Найкращі!
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Робота над загадкою. Звуко-буквений аналіз слова-відгадки
Ой порізала пальчик Оленка,
І у друзів стільки турбот:
І промити ранку гарненько,
І залити у ранку...( йод).
2. Творче списування
На дошці у двох рядках записані слова:
Білий, добрий, срібний, смачний.
Іній, сніг, чай, друг.
- До слів першого рядка добрати слова з другого рядка і записати словосполучення, пояснюючи місця з'єднання літер;
білий сніг; срібний іній;
добрий друг; смачний чай.
Скласти з одним словосполученням на вибір речення (усно).
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку
Зараз ви послухаєте віршик і самі здогадаєтесь, яку букву ми будемо писати:
Хом'ячки побіля хати
почали в хокей гуляти.
Чути скрізь веселий сміх -
хтось з гравців пірнув у сніг.
(малюнок)
Ось він цей хом'ячок - хокеїст і допоможе вам навчитись писати маленьку букву х.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Підготовка руки до письма. Штрихування.
Учитель. Наш хом'ячок приготував вам цікаве завдання. Потрібно зафарбувати тільки клітинку, де є буква х. І подивимось, що вийде. Додаток (4)
2. Повторення правил штрихування, робота в зошиті з друкованою основою:
- Не виходити за контур;
- Штихування в одному напрямку;
- Штрихи розташовувати на однаковій відстані.
3. Розповідь вчителя про хом'ячка.
На зиму він запасає до 20 кг зерна. А носить його в свою нірку за щічками. За один раз може набрати майже 50 г зерняток - це дві великі столові ложки.
(Діти переходять до штрихування колоска. На дошці зразок )
- Діти, підніміть свої роботи, покажіть нашому Хом'ячку і один одному. Погляньте. Адже у нас ціле поле колосся. Подивимось, чи ж добре воно дозріло.
Відпочинок для очей
Пишемо під лічбу і - раз, і - два - і.
ххх
ха хе хлі хви хро ох ех
хто хліб хата ховрах халат
Пальчикова гімнастика
5. Малюнковий диктант
Учитель показує картки із зображенням хати, мухи, халата, хліба.
Назвіть слова і визначте місце нової літери.
Запишіть слова у зошити.
6. Робота в парах
Складання речень із розсипаних слів.
Записати складене речення.
7. Робота в парах. Складання прислів'я.
Як , хліб, і, сіль, то ,вода, є, немає, голоду.
Дійсно, коли є хліб - то голоду нема. Хліб - то святиня! Його треба шанувати як і людей, які його вирощують.
V. Підсумок уроку
Бесіда
Яку літеру ми вчилися писати сьогодні на уроці? Давайте «врятуємо» букву х. (Додаток 5)
Без чого немає голоду?
Отже наш, хлібе! Святий наш Боже!
Нині і прісно - зернятко кожне.
Ти на вінець, і на свято, і в будень!
Господи - Хлібе, хай тебе буде!
Додаток 1
Додаток 2
Додаток 3
Як , хліб, і, сіль, то ,вода, є, немає, голоду.
Додаток 4