Формувати вміння послідовно викладати зміст прочитаного у всіх його деталях; збагачувати мовлення, розвивати пам'ять; викликати бажання більше дізнатися про видатних людей України.
Урок української мови
Тема. Письмовий переказ тексту-розповіді за колективно складеним планом.
Мета. Формувати вміння послідовно викладати зміст прочитаного у всіх його деталях. Збагачувати мовлення, розвивати пам'ять. Викликати в дітей бажання більше дізнатися про видатних людей України.
Обладнання і матеріали: портрет Т.Г Шевченка, таблиця - алгоритм написання переказу, текст переказу.
Хід уроку.
I. Організація класу до уроку.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
ІІІ. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Бесіда
"Встала весна...
Чорну землю сонну розбудила,
Уквітчала її рястом,
Барвінком укрила..."
2. Вправа "Довідкове бюро"
Презентація груп домашнього завдання
"Біографи" – життєвий шлях поета:
"Мистецтвознавці" – Шевченко – художник;
"Ілюстратори" - ілюстрації до творів;
"Декламатори" – поезія про Шевченка
3. Слухання тексту переказу .
- А тепер сядьте зручніше за парти і слухайте текст переказу.
Гірке дитинство .
Дорогі, найрідніші для дітей батько і мати . Тарас любив свою ніжну , ласкаву трудівницю - Маму . Вона часто хворіла і рано померла. Тарасові тоді було всього дев'ять років. Гірко плакав хлопчик. Але що можуть допомогти сльози?
Батько щодня на панщині, змарнів і скоро теж помер.
Тяжке життя настало для сиріт. Нікому приголубити, їсти зварити, сорочку випрати. Гірке дитинство було у народного поета Тараса Григоровича Шевченка.
(Д. Красицький)
4. Змістовий аналіз тексту.
5. Словникова робота, робота з орфограмами.
- Як ви розумієте слово панщина, змарнів?
- Яким словом можна замінити слово мати?
На дошці записані слова та словосполучення:
трудівниця - мати, гірко плакав, щодня, змарнів, життя, нікому приголубити, гірке дитинство.
6. Структурний аналіз тексту.
7. Поділ тексту на частини. Добір заголовків
- Поділіть текст на три часини. Подумайте і доберіть заголовок до кожної з них.
План
8. Переказ тексту учнями з орієнтацією на план.
9. Повторне прослуховування тексту.
Алгоритм написання переказу
1.Уважно прослухай текст.
2.З'ясуй, про що в ньому йдеться.
3.Послідовно виклади у зошиті зміст почутого за планом.
4.Уважно перечитай написане - чи не допущено помилки у змісті, чи наявний зв'язок між окремими частинами, побудові речень, у написанні слів
IV. Підсумок уроку.
V. Д/з. Вивчити напам'ять вірш Т.Г. Шевченка на вибір.