Урок української мови в 3 класі
Тема Речення за метою висловлювання . окличні речення . Спостереження за інтонацією та розділовими знаками .
Мета: розширити уявлення учнів про розповідні , питальні та спонукальні речення; розвивати навички правильного інтонування речень відповідно до мети і до розділових знаків в кінці речень ; поповнювати словниковий запас, виховувати любов до слова, дбайливе ставлення до всього живого.
Обладнання: таблиці, сюжетні малюнки , предметні малюнки , картинки лісу та картинки осінньої природи , загадки, прислів'я.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
Р-озмовляти спокійно
E –кономно працювати
Ч-ітко відповідати
E –кономно час витрачати .
Н-ове пізнавати
Н-ам будуть допомагати
я – скраво відповідати
-Яке слово утворилось з першої букви кожного рядка ?
-Ми будемо сьогодні говорити про речення , пригадаємо , як , бувають речення за метою висловлювання
Щоб букви правильно писати
3 каліграфії треба почати .
Букву пишу рівнесенько,
Щоб була гарнесенька
- Діти, запишіть вірно з,єднання і каліграфічно слово
еч ен ння речення
«Мозковий штурм»
-Діти ,що ви знаєте про реченя
Інтонування речень
Весело сонечко посміхається з голубого неба
-Знайдіть в реченні головні слова. Вимовте його з окличною,питальною інтонацією.
(Веселе сонечко посміхається з голубого неба!?)
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Р |
|
|
|
О |
Сонце світить на небі |
|
Е |
|
розповідне |
|
К |
|
|
Ч |
|
|
|
Л |
|
|
Е |
|
питальне |
! |
И |
Що робить сонце на небі? |
! |
Н |
|
|
|
Ч |
|
|
Н |
|
спонукальне |
|
Н |
Сонечку, нагрій мої долоньки! |
|
Я |
|
|
|
Е |
|
|
-Розкажи про сонечко
-Запитай про сонце.
-Спонукай сонце до дії
-Кожне речення вимов з підвищенням голосу.
2.Робота в групах
Вправа 81
-Кожана група працює над своїм завданням:
1-шукає і записує розповідні речення
2-шукає і записує питальні речення.
3-шукає і записує спонукальні речення .
Обов’язково звертаю увагу на правильне інтонування речень
3.Робота в парах
Кожна пара обирає слово ,складає з ним розповідне,питальне,спонукальне речення
Діти,дітвора,школярі,учні
(Наприклад: Діти пішли на прогулянку в парк.
Діти пішли на прогулянку?
Діти,гайда в парк!)
-Помістіть відповідне слово в кошик.
О _ |
= О |
(учні)
4.Відгадай загадку:
-Під хвоєю ховаються
Чи листям покриваються
Шапки не знімають
Дощику чекають .
-Що це таке ? ( гриби )
Вправа 81
-На початку осені у вересні і жовтні люди ідуть до лісу збирати гриби
-А ви любите збирати гриби ?
-Хто з вас збирав гриби?
-А як ще називають збирання грибів ? ( Тихе полювання )
-Ми їх шукаємо , можемо знайти і не знайти ,тут основне - уміння знаходити гриби, знання місцевості , де вони ростуть , та які їстівні, а які ні.
-Які ви знаєте гриби ? ( Діти по черзі називають гриби і записують їх у ніжку грибника ) .
ЛІС
|
Боровичок Лисички Пізберезовик Опеньки Грузді |
-Де ростуть гриби ? ( В лісі )
- Складіть розповідне , питальне спонукальне речення про ліс . Запишіть .
( Наприклад : В лісі ростуть дуби , клени , сосни .
- Хто живе в лісі ?
- Лісе, збережи своє багатство ! )
-А тепер прочитайте їх так . щоб я зрозуміла , що вони окличні.
Фізкультхвилинка
Руки вгору ! Погойдали-
Це дерева в лісі
Опустили і стріпнули-
Збив росичку вітер.
Руки в сторони , змахнули-
Летимо, мов птахи.
Приземлились, відпочили-
Руки-крила склали.
5.Творча робота
Вправа 83
А)робота в парах
-Перебудувати речення в спонукальні. Записати утворений текст.
Люби і оберігай ліс!Не зрубуй жодного дерева без потреби. На місці вирубаних насаджуй молоді ліси.
6.Це цікаво!
-В Іспанії окличні та питальні знаки ставляться не лише в кінці речень ,а й на початку. Причому ,на початку розділовий знак ставиться сторчма, догори ногами,а в кінці –нормально.
3.Корекція і осмислення знань
-Дайте відповіді на запитання :
1. - Куди відлітають пташки восени ?
-Перебудуйте це речення в спонукальне .
( Пташки, відлітайте в теплі краї ! )
2. Я не rpyшa і не слива ,
Але кажуть , що вродлива .
Я стою у срібнім листі ,
У червоному намисті .
-Що це ? ( Калина )
-Складіть спонукальне речення з словом калина .
( Калино , подаруй мені свої плоди . )
3. Взаємоперевірка
Діти придумують завдання своєму товаришу про речення
( Наприклад : -Що таке речення ?
-Які бувають речення ? )
4.Підсумок уроку
1.Гра « Склади найдовше речення » ( розповідне , питальне , спонукальне)
2. - Діти , де найдовше ми з вами сьогодні були? ( у лісі )
-Придумайте на тему « Ліс » на кожну букву слова « Речення » слово :
( можливий такий варіант )
Розповідне- Р-ічка
Емоційне- Е-вкаліпт
Чарівне- Ч-ебрець
Енергійне- Е-кологія (наука про збереження природи)
Надійне- Н-арцис
Найкраще- Н-агідки
Ясне- Я-сен
(Дітям пояснюю,що таке екологія)
3.До букв слова «Речення» доберіть слова назви ознак.
4.-Продовжіть фразу:
- Я дізнавсь
- Я відчув…
-Мені вдалось….
-Я зрозумів
V.Домашнє завдання
За бажанням скласти зв’язну розповідь про речення,записати.
Вправа 84