Урок української мови"Рід іменників.Віднесення іменників до одного з родів"

Про матеріал
Удосконалювати вміння учнів визначати рід і число іменників, змінювати іменники за числами; формувати вміння учнів раціонально розподіляти час, організовувати навчальну діяльність у взаємодії з іншими її учасниками в групі;формувати вміння толерантно вести діалог,аналізувати мовні явища, групувати за певними ознаками, використовувати різні способи перевірки; розвивати вміння працювати в команді; виховувати почуття дружби.
Перегляд файлу

Українська мова, 4 клас

Тема: Рід іменників. Віднесення іменників до одного з родів. Змінювання іменників за числами. Вимова і написання слова спільнота.

Мета: удосконалювати вміння учнів визначати рід і число іменників, змінювати іменники за числами; формувати вміння учнів раціонально розподіляти час, організовувати навчальну діяльність у взаємодії з іншими її учасниками в групі;формувати вміння толерантно вести діалог,аналізувати мовні явища, групувати за певними ознаками, використовувати різні способи перевірки;  розвивати вміння працювати в команді; виховувати почуття дружби.

Тип уроку:урок практичного застосування знань,умінь і навичок.

Обладнання: картки зі словами для поділу на групи; аркуші із зашифрованим реченням; картки із завданнями; картки для повторення матеріалу.

Хід уроку

І Вступна частина

1.Організаційний момент

Нумо швидко до роботи,

Що чекає знову нас.

Будем  разом працювати,

Дуже дружний  у нас клас.

2.Актуалізація опорних знань

1) Бліцопитування.

-Які слова називаються синонімами?

-Які слова називаються антонімами?

- Яку роль у мовленні відіграють іменники-синоніми і іменники-антоніми?(Синоніми й  антоніми використовуються як засоби увиразнення мовлення. Іменники-синоніми дають можливість вибрати найточніше, найвиразніше й найдоречніше слово. Вживання іменників-антонімів допомагає яскравіше відобразити протилежні явища довкілля.)

2) Гра «Знайди пару» (Добір синонімів )

азбука                   захист

оборона               алфавіт

житло                   умілець

майстер                будинок

3)Доповніть прислів’я  антонімами.

Праця людину годує, а______________ марнує.

Брехні багато, а ____________одна.

Друг плаче, а __________________ сміється.

Слова для довідок: правда, лінь, недруг.

4) Технологія «Мікрофон».

- Назвіть ознаки іменника. Робота за карткою «Повторення».

(Є назвою істоти або неістоти;загальною або власною назвою; може змінюватися за числами й відмінками, має рід; у реченні може бути підметом або другорядним членом. )

- Скільки родів має іменник?

- Як визначити рід іменника?

- За якими числами можуть змінюватися іменники?

5) Повідомлення теми  і мети , завдань уроку

- Сьогодні на уроці ми будемо відносити іменники до одного з родів та змінювати іменники за числами. Працюватимемо та оцінюватимемо роботу в групах. Для цього  об'єднаємося в групи ( Учні  з розрізної листівки складають слова і обирають назву групи «уважні», «дружні»)

План, за яким ми будемо працювати на уроці:

1.Визначити рід іменника.

2.Продовжити ряд іменником.

3.Відновити речення.

4.Відгадати загадки.

5.Робота  за підручником(виконання вправи 97 на с.50)

6 Робота над віршем (вправа 98 )

 7.Гра «Де я живу?»

8.Визначити число іменників.

9.Гра «Ти-мені, я-тобі»

10.Робота над утвореним висловом.

ІІ Основна частина

1.Самостійне виконання учнями завдань під контролем і за допомогою вчителя

1)Визначте рід іменника.(З'єднати.)

Аеропорт                                                           море

 Температура                     ч. р.                       трамвай

Футбол                                 ж.р.                       серце       

Спільнота                            с.р.                         гардероб

Щастя                                                                  дисципліна

Робота над словниковим словом «спільнота».

1.Відгадування слова (Ребус на картці)

2.Тлумачення слова.

Спільнота-це група людей, які з будь-якої причини відчувають досить спільного між собою, щоб мати спільні прагнення, мету та структури.

3.Вимова слова, визначення наголосу, поділ на склади і на склади для переносу.

4.Звуковий аналіз слова.

5.Написання слова.

6.Добирання спільнокореневих слів. Розбирання слова за будовою.

7.Встановлення зв’язку слів у реченні.

Учнівська спільнота стає архітектором власного життя.

(Хто?) спільнота;

Спільнота(яка?)____________;

Спільнота(що робить?)____________;

Стає(ким?)___________________;

Архитектором(чого?)________________;

Життя (якого?)____________________.

8.Складання словосполучення.

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                            

 

2)Продовжіть ряд іменником, вкажіть його рід. (Завдання в групі учні виконують по черзі.)

1-ша група

Зразок. Садити, садовий,сад(ч. р.)

Любити, любий,

Шуміти,шумний,

Розмовляти, розмовний,

Писати, писемний,

2-га група

Зразок. Садити, садовий,сад(ч. р.)

Сміятися,  смішний,

Жити,життєвий,

Дзвонити, дзвінкий,

Радіти, радісний,

Фізкультхвилинка

Зупинимо навчання час.

Фізкультпауза у нас.

Руки, наче крила в птаха,

Що летить, не знає страху.

Вгору-вниз їх підіймаю

І до неба підлітаю.

А тепер — метелик я,

Рух дає мені життя.

До плечей згорну я руки,

Колові зроблю я рухи.

А голівкою покрутим —

Небезпек не має бути.

Якщо поруч небезпека,—

Геть втікаємо далеко.

3) Робота над деформованим реченням

- Відновіть речення, визначте граматичну основу речення.

Ранньої, милується, зорі, лелека,красою

(Красою ранньої зорі милується лелека)

4) Робота над загадками. Визначення роду іменників.

  • Фарбоване коромисло через річку повисло.(Веселка)
  • Доки батько народився, син по світу находився.(Вогонь і дим)

5.Робота за вправою 97 (с. 50)

Учні виразно читають вірш Д. Павличка та добирають до нього заголовок.

 Визначення числа іменників

Учитель повільно читає вірш, а учні виписують у дві колонки іменники: у першу записують іменники, які автор уживає в однині, а в другу — ті, що стоять у множині.

  •   Позначте закінчення іменників.
  •   Як можна визначити число іменників?

Звуковий аналіз слів

  •   Прочитайте із вірша слова зі знаком м’якшення.
  •   Побудуйте їх звукові моделі:
  1.      варіант будує звукову модель слів глибінь; падають;
  2.      варіант — слів дзвонить, зажурилась.

6.Коментоване виконання вправи 98 (с.50)

  •  Виразне читання вірша Д. Білоуса.
  •   Про що розповідає автор у своєму вірші?
  •  Визначення роду і числа виділених слів, записаних у зошити за алфавітом. (Хлібеня (с.р., одн.); хлібець (ч.р., одн.); хлібина (ж.р., одн.))
  •  Визначення споріднених слів у тексті.

(Колоситься, колосі. Зернина, зерня. Хліб, хлібець, хлібина, хлібеня. Бухан, буханка.)

  •  Розбір слів за будовою з коментуванням

7.Гра «Де я живу?)

Група одержує на смужках іменники в однині та множині. Необхідно швидко згрупувати ці слова в конверти з написами:однина, множина.

8.Списати, розкриваючи дужки. Визначити число іменників.

Україна - це  тихі (вода) й ясні (зоря), зелені(сад) і білі(хата), лани золотої(пшениця).

 Україна - розкішний вінок з (рута) і (барвінок).

9.Гра «Ти мені, я-тобі».(Змінювання іменників за числами).

Учні стають парами. Один називає іменник в однині,той, хто навпроти, ставить цей іменник у множині.

2.Робота над утвореним висловом

На дошці прикріплені аркуші зі складами на зворотному боці. Після виконання завдання по порядку за номерами діти повертають аркуш –і з'являється склад.

9

4

6

 

Знан-

ня

-

3

7

1

 

це

ве

ли

5

2

8

 

-ка

си-

ла.

Виконавши завдання , учні читають речення: «Знання-це велика сила.»

ІІІ Заключна частина

1.Рефлексія

- З якими завданнями впорались легко?

-  Які завдання були для вас складнішими?

- Над чим слід ще попрацювати?

2.Домашнє завдання

С. 50,вправа 98(2).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
18 березня 2020
Переглядів
824
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку