Урок української мови у 1 класі «Письмо малої букви е. Написання складів, слів. Складання і записування слів із вивчених букв.»

Про матеріал

План-конспект уроку "Української мови. Навчання грамоти" у 1 класі «Письмо малої букви е. Написання складів, слів. Складання і записування слів із вивчених букв.» Мета: формувати ключові та предметні компетентності учнів з особливими освітніми потребами. Урок розроблено відповідно до інтелектуальних та психофізичних можливостей дітей. Значна увага приділяється індивідуальній роботі та корекції розвитку пізнавальної сфери.

Перегляд файлу

План-конспект уроку

української мови у 1 класі

«Письмо малої букви е Написання складів, слів. Складання і записування слів із вивчених букв.»

 

Предмет:  Українська мова. Навчання грамоти (письмо)

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань

Мета: формувати ключові компетентності учнів:

вміння вчитися: навчально-організаційні (готуватися до уроку, співпрацювати у парі, переключатися з одного виду діяльності на інший), загальномовленнєві, загальнопізнавальні, загальнокультурні, громадянські, здоров’язбережувальні;

предметні компетентності: оволодіння письмом рядкової букви  е, вміння аналізувати її структуру, правильно поєднувати з іншими буквами у складах і словах; вчити складати і записувати слова з вивчених букв, списувати з друкованого і рукописного текстів; закріплювати поняття «ребус»; розвивати позитивне мислення, пам'ять, логічне мислення; формувати вміння класифікувати, узагальнювати, порівнювати; коригувати фонематичний слух, мовлення учнів, мілку моторику, поставу; виховувати уважність, старанність, активність, охайність при письмі.

Обладнання:  каса букв, зразки рукописної та друкованої малої букви е, букв в і с, малюнки із зображенням лева, дятла, веселки, метелика, ілюстрація до ребуса, індивідуальні набори розрізної азбуки, рукописний алфавіт для списування з друкованого тексту, магнітні букви, картки для самостійної роботи, картки для гри «Чарівні букви», плакат «Сиди правильно», зошити «Прописи, част.2.

 

Хід уроку

I. Організаційний момент

Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку

II. Актуалізація опорних знань

  1. Гра «Продовж речення»

- На уроці читання ми познайомились з новою буквою. Це буква - …

- На письмі нею позначається звук ….

-У касі буква розташована на червоному тлі, тому що нею позначається ….

-У схемах голосні звуки ми позначаємо …

- Ребус – це…

 

  1. Відгадування ребусів за ілюстраціями

 

 

  1. Фронтальна робота над загадками. Звукоскладовий аналіз слів-відгадок

1) Хижий звір у хащах спить. Як зареве, як загарчить!

Аж листя осипається з дерев! Відгадали, хто це? (лев)

Вчитель виставляє малюнок із зображенням лева.

Учні роблять складовий аналіз (Гуренко Т. – телеграфіст, визначає кількість складів), діти за допомогою питань вчителя визначають позицію звука у слові, називають звуки, показують пальчиками, як їх позначити у схемі. Один з учнів біля дошки заповнює схему звуками.

2) Стука дзьоб як молоток, він лікує наш садок (дятел)

Вчитель виставляє малюнок із зображенням дятла. Учні роблять звуко-складовий аналіз, визначають позицію звука у слові за тим же планом.

3) Дощ пройшов, через ставок перекинувся місток.

Кольорів у ньому сім, він подобається всім! (веселка)

Вчитель виставляє малюнок із зображенням веселки.

 

 

4. Гра «Мовчанка» учні мовчки показують кількість складів, вчитель називає звуки, а учні показують  їх умовні позначення у схемі, визначають наголошений склад. Вчитель заповнює схему звуками.

4) Не пташка, а з крилами, не бджола, а над квітами літає. (Метелик)

Вчитель виставляє малюнок із зображенням метелика.

 

 

 

5. Проблемні питання

- Який, на ваш погляд, малюнок на дошці зайвий? Чому?

(Веселка. Це природне явище, а метелик, дятел, лев – тварини)

- Який звук зустрічався у кожному з цих слів? Якою буквою на письмі він позначається? (Е)

- Якою, на вашу думку, буде тема сьогоднішнього уроку?

 

III. Повідомлення теми і мети уроку

— На цьому уроці ви будете вчитися писати малу рядкову бук­ву е, склади та слова з нею.

 

IV. Первинне сприймання і усвідомлення нового матеріалу

  1. Демонстрування зразка рукописної літери е

— Подивіться на рукописну букву е, порівняйте її з друкованою (вони схожі).

  1. Аналіз графічної будови букви е

— Рядкова буква е складається з одного елемента: петлі, що не виходить за межі робочого рядка.

— При написанні якої букви ми зустрічалися з подібним елементом?

— Яку ще букву вона вам нагадує?

     3. Засвоєння конфігурації літери

1)  Показ вчителем на дошці алгоритму написання рядкової букви е з поясненням послідовності зображення елементів

2)  Письмо учнями в повітрі пальчиками з орієнтацією на показ учителя під рахунок і-раз-і

3)  Письмо із заплющеними очима носиками у повітрі

 

VII. Підготовка до письма у зошитах

  1. Пальчикова гімнастика «Миємо руки»

Узяли пахуче мило – добре руки з ним помили

(учні «миють руки» - ритмічно потирають долоні, пальці)

Полетіли від води бризки з рук туди-сюди («струшують воду з рук»)

Рушничок я свій беру – швидко ручки обітру.

(енергійні рухи імітують почергове витирання кожної руки)

 

  1. Ілюстрована бесіда (плакат «Сиди правильно».)
  • А як  правильно сидіти під час письма?
  • Чому важливо під час письма сидіти правильно?

 

  1. Мотивація подальшої практичної діяльності
  • Хтось із тварин, про яких ми відгадали загадки, вже чекає на вас у зошиті…    
  • Як ви гадаєте, хто?

 

  1. Алгоритм підготовки до письма

(проговорювання учнями наступних дій)

Зошит свій я відкриваю

і під нахилом кладу,

Ручку я ось так тримаю!

Сяду рівно, не зігнусь!

За роботу враз візьмусь!

 

 

VII. Вправи з письма

  1.  Обведення літери за поданим у зошиті пунктирним зображенням
  2. Письмо рядкової букви е (самостійно)

Індивідуальна робота з учнями, що самостійно не пишуть, потребують допомоги

  1. Зіставлення написаних літер зі зразком. Аналіз помилок
  2. Конкурс «Королева краси»
  • Чи вибрали ви вже свою красуню? (Вибір учнем за допомогою вчителя найкраще написаної букви, «одягання корони»)
  1. Звуко-складовий аналіз слова метелик.
  • Перевірте схему до слова метелик , подану під малюнком у зошиті.
  • Хто зможе по пам’яті відновити її біля малюнка на дошці?

 

  1. Письмо буквосполучень
  1. буквосполучення –ет-  
  •      Яке з’єднання  між буквами у буквосполученні ет? Спробуйте написати його не відриваючи руку
  1. буквосполучення –ел-  
  • Яке з’єднання між буквами у буквосполученні ел? А це буквосполучення зможемо написати не відриваючи руку?
  1. буквосполучення –пе-  
  • Яке з’єднання між буквами у буквосполученні пе? Його теж пишемо не відриваючи руку

 

Фізкультхвилинка

 

VIIІ. Застосування учнями набутих знань

  1. Читання і письмо за зразком у зошиті слова поле
  • Який вид з’єднання між буквами о і л?
  • Чи можемо ми написати це слово не відриваючи руку? Чому?

Учні, що самостійно не пишуть, викладають слово з розрізної азбуки

  1. Читання і письмо за зразком у зошиті слова перепел 

Словникова робота.

Пригадайте з уроку читання, хто такий перепел? (невеликий сухопутний птах)

  • Пригадайте, яке з’єднання між буквами ел?
  • Спробуйте написати це слово не відриваючи руку

 

  1. Читання і письмо за зразком у зошиті слова метелик  

Учні, що самостійно не пишуть, викладають слово з розрізної азбуки

 

  1. Створення проблемної ситуації
  • Які слова-відгадки можемо записати у порожні рядки, яке – ні? Чому?

(Не можемо записати слово дятел, адже не вчили букви д і я)

 

  1. Пальчикова гімнастика

Ми писали, ми трудились –  наші пальчики стомились!

Треба нам відпочивати, щоб красиво написати!

 

  1. Диференційована самостійна робота.

Завдання: скласти і записати слова  лев, веселка

Учні з достатнім рівнем навчальних досягнень – пишуть самодиктант слів,

Із середнім  рівнемсписування з друкованого тексту.

Учні, які самостійно не пишуть, викладають слова з розрізної азбуки.

З початковим рівнем – закріплюють вміння писати букву е, викладають на дошці магнітними буквами слова за допомогою вчителя.

 

  1. Перевірка самостійної роботи вчителем
  2. Гра «Чарівні букви»

Діти отримують картки зі словами. Завдання: переставити букви у словах місцями, щоб утворилися нові слова

Картка 1

Картка 2

Тік - __________________

Село - _________________

Смола - _________________

Рис - _____________________

Носик - ___________________

Пилка - ___________________

 

(Тік — кіт, сир — рис, село — осел, пилка — липка, носик — синок, смола – масло).

 

VIII. Підсумок уроку. Коментар учителя до роботи учнів і її результатів

— Яку букву навчилися писати на уроці?

Подивіться ще раз на свою Королеву краси, запам’ятайте, яка вона гарна. Вперше в житті ви писали цю букву і вийшла така красуня! Я впевнена, що ви і надалі старатиметесь і букви у ваших зошитах будуть ще красивішими, руки будуть більш впевненими, а ручки – найслухнянішими!

— Молодці, я дякую вам за активну, старанну, гарну роботу на уроці!

 

 

 

Картка 1

 

Тік - __________________

 

Село - ________________

 

Смола - _______________

 

 

 

 

 

Картка 2

 

Рис - __________________

 

Носик - ________________

 

Пилка - ________________

 

 

 

 

 

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Литвинець Тетяна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
15 липня 2018
Переглядів
4584
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку