Тема. Розрізняю слова, які відповідають на питання Хто? Що? (іменники)
Мета:
Обладнання: фотографії предметів та істот, цеглинки LEGO, індивідуальні таблиці, картки із завданням, тлумачні словнички, мультимедіа.
Хід уроку
І. Організаційна частина
He просто слухати, а чути,
Не просто дивитися, а бачити,
Не просто говорити, а міркувати,
Дружно й плідно працювати!
ІІ. Актуалізація опорних знань. Вправа «Рукавичка»
- Відгадайте загадку і дізнайтесь, що сьогодні знаходиться у рукавичці.
Все від нього навкруги
Набирається снаги.
Тільки ранок настає - Виглянь у віконце!
Всім воно життя дає,
Променисте... (Сонце)
-Запишіть в зошиті буквосполучення со он нц це і слово Сонце
- На яке питання відповідає це слово? Яка це частина мови?
- Скільки у слові складів, приголосних звуків ? ( викладають цеглинки) - Який голосний утворює перший склад? Другий склад?
- Який склад наголошений?
- Доберіть синоніми (світило, розпечена куля, зірка)
- Згадайте, у яких випадках люди називають когось «моє сонце» ?
- Як пишеться слово «сонце», коли називає космічний об'єкт, а як — коли називає людину?
- Відкрийте свої конверти, назвіть предмет або істоту, зображених на фото. На яке питання відповідає ваше слово?
- Подумайте, за якою ознакою ваш предмет чи істота подібні до Сонця і мають «жити» в рукавичці?
-Наші слова розподілилися на дві групи. Дослідіть, які слова відповідають на питання хто? А які - на питання що?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.
Отже, завдяки Сонцю на нашій планеті є життя. Є істоти і різні предмети. І люди давно дали їм назви. Сьогодні ми будемо навчатися розрізняти іменники, які відповідають на питання хто? що?
IV. Осмислення нового матеріалу.
1. Міні - інтерв'ю
- Кожна людина в своєму житті може виконувати багато різних ролей.
- Хто ти в школі?
- Хто ти в автобусі?
- Хто ти у бібліотеці?
- Хто ти у театрі?
-Хто ти у магазині?
-Хто ти для мами й тата?
-Хто ти для бабусі й дідуся?
-Хто ти у грі?
-На яке питання відповідають слова учень, пасажир, читач, глядач,
покупець, син, донька, онук, онука, гравець? Чому?
-А слова школа, автобус, бібліотека, театр, магазин? Чому?
2. Пальчикова гімнастика
-Вправа «Парканчик - доріжка»
-Вправа «Долонька закрита - долонька відкрита»
- Вправа «Пальчики вітаються»
3. Робота за підручником (с. 51 впр.10)
- Записати назви професії, пов'язаної зі словами.
-Хто? Продавець.
-Хто? Художник.
-А на яке питання відповідали слова, пов'язані з цими професіями? (Що?)
4. Вправа «Вежа зі слів».
Учень кожної групи називає слово, пов'язане з певною професією і викладає одну цеглинку. В якої групи вежа буде вищою, та і перемагає.
І група - водій,
II група - швачка.
V. Закріплення і систематизація вивченого матеріалу.
- Прочитайте текст на картках.
- Про які професії на кораблі в ньому йдеться?
- Обговоріть у групах і заповніть таблиці. У перший стовпчик випишіть іменники, які відповідають на питання Хто?, а у другий - іменники, які відповідають на питання Що?
Корабель по курсу веде штурман. За порядком на судні стежить боцман. Усю роботу на кораблі виконують матроси. Їжу для команди готує кок.
VI. Рефлексія
Вправа «Закінчи речення»
- Слова, які відповідають на питання хто?, що, називаються…
- Слова - назви людей і тварин відповідають на питання…
-Слова - назви інших предметів відповідають на питання ....