Урок української мови у 3 класі "Розрізнення синонімів, спільнокореневих слів та форм того самого слова"

Про матеріал
Мета: • ознайомити учнів із поняттям основа слова та частинами основи; вчити виділяти змінну частину – закінчення, шляхом словозміни; визначати основу в словах; • розвивати усне і писемне мовлення, творчі здібності учнів, • формувати в учнів комунікативну компетентність, вміння вчитися; уміння й навички самоконтролю та самооцінки; • виховувати товариські почуття, ціннісне ставлення до рідного краю. Тип уроку: комбінований
Перегляд файлу

                                                                                                      Колосовська Лілія Миколаївна,

                                                                                                вчитель початкових класів,

                                                                                              І кваліфікаційна категорія,

                                                                  ЕНВК №1

                                                                                                Енергодарської міської ради

                                                                                 Запорізької області

 

Відкритий урок з української мови  у 3 – В класі

 

Тема. Розрізнення синонімів, спільнокореневих слів та форм того самого слова                                                                                                           (слайд 1)

Мета:

  •    ознайомити учнів із поняттям основа слова та частинами основи; вчити виділяти

змінну частину – закінчення, шляхом словозміни; визначати основу в словах;

  • розвивати усне і писемне мовлення, творчі здібності учнів,
  • формувати в учнів комунікативну компетентність, вміння вчитися; уміння й навички самоконтролю та самооцінки;
  • виховувати товариські почуття, ціннісне ставлення  до рідного краю.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, зошит.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Вже пролунав шкільний дзвінок,

Покликав всіх нас на урок.

Рівненько стали. Все. Вже час,

Роботу починає клас.

За парти всілися зручненько,

Поклали руки всі гарненько.

Готові? Так.

А настрій як?

Тож успіх всіх чекає нас!

-Діти, у нас на уроці присутні гості (……………………………………..)

- Поверніться, будь ласка, і привітайтеся. Сідайте на свої місця.

-Діти, а до якого уроку ми з вами приготувались? (до уроку української мови)

-А яку користь дають нам уроки української мови?(…це спілкування в суспільстві, грамотно розмовляти, висловлювати свої думки, правопис, написання творів, людина стає розумнішою, більше пізнає про навколишній світ…)

-Так, дійсно, це прекрасно, коли людина володіє рідною мовою. Недаремно народна мудрість говорить: «Птицю пізнають по пір’ю, а людину по мові». Сьогодні ми продовжимо з вами вдосконалювати свої знання з мови.

  • А за якими правилами ми будемо працювати на уроці? (слайд 2)
  1. Правило піднятої руки! (Як це виглядає? Що воно означає?)

 (Я хочу сказати!)

  1. Співпраця в парі! (Як це виглядає? Що воно означає?)

 (Працювати з сусідом по парті)

  1. Вміння слухати! (Що воно означає?)

(Уважно слухати вчителя і товариша)

  1. Працювати творчо! (Що означає це правило?)

 (Не боятися висловлювати свої думки)

  1. Працювати активно! (Що воно означає?)

(Не відволікатися і піднімати руку)

- Чого ви очікуєте від цього уроку? (Хочете щось цікаве дізнатися, показати свої уміння й навички, досягти успіху).

- Щоб урок був успішним я для вас підготувала цікаві тренувальні вправи, тест, а також пам’ятку, яка стане у нагоді вам на наступних уроках. А якими ви будете на уроці? (Уважними, зібраними, активними, наполегливими).

Рефлексія.

- Я дарую вам свою усмішку, а ви подаруйте мені свої усмішки і починаємо наш урок української мови.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

     Сядьте рівно. Зошити покладіть похило. Протягом уроку звертаємо увагу на свою поставу. Записуємо дату.

1. Запис дати    14 листопада
              Класна  робота

2. Каліграфічна хвилинка

- При перегляді ваших зошитів виявлено неправильне написання букви Мм та поєднання її з іншими буквами ,тому внесемо корективи, точності.

Мм

     - На хвилинці каліграфії ми пропишемо буквосполучення великої та малої букви М лише один рядок. Звертаємо увагу на нижнє з’єднання літер. Хто пропише рядок, той підіймає підняту руку з ручкою. Це буде для мене сигнал, що ви готові працювати далі. Сподіваюся, що письмо принесе вам задоволення. Приступаємо до роботи.

 - На наступному рядку ми запишемо словникове слово минулий. Запам’ятайте! Слово пишеться з буквою «и» у першому ненаголошеному складі. Пропишіть слово 1 раз.

минулий                             -  Наше завдання: у слові «минулий» позначити закінчення. Продовжіть речення: щоб визначити закінчення,  треба(змінити слово). Як можна змінити слово минулий?

Хто вийде до дошки та запише. Я поруч і завжди прийду на допомогу. (Ніч (яка?),  свято (яке?), дні (які?).

минула             минуле              минулі

- Як позначається закінчення? (Квадратиком, віконечком).

- Як ви гадаєте, ми утворили нові слова, чи записали одне й те ж саме слово.

  тільки з різними закінченнями? (Одне слово з різними закінченнями).

- Хто розкаже правило про закінчення? (на с. 64)

         Отже, у слові є змінна частина – закінчення.

      - Як на вашу думку, що означає слово минулий? (У тлумачному словнику пояснюється, що це той, який пройшов, минув).

     - Наступне завдання. Потрібно відредагувати речення, змінюючи закінчення і каліграфічно записати його.

Слова-картки

                                                                                                                           

 

-Яке слово слід змінити? (Минулий на минулих)

- Яка частина слова змінилася? (Закінчення).

- Для чого ми змінювали закінчення? (Для зв’язку слів у реченні. Для того, щоб речення  було правильним та красивим).

- Хто зможе розказати правило? (на с. 65)

- Давайте позначимо закінчення у слові минулих.

           Отже, закінчення служать для зв’язку слів у реченні.

- Запишемо це речення коментовано.

3.Фізкультхвилинка для очей

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Оголошення теми та завдань уроку

      Ми продовжимо мандрівку країною слова. Будемо досліджувати секрети  слова,  особливості кореня, вчитися добирати спільнокореневі слова. Це допоможе вам у майбутньому грамотно писати, бути успішним у будь якій справі.

     Завдання для дослідження:

-    дізнатися,  як впливає корінь слова на його значення.

-    дослідити , чим відрізняються споріднені слова від синонімів.

-    дослідити,  як відрізняються форми одного  і того ж слова від     

      спільнокореневих слів.

2.Казка "Родичі". Проблемна ситуація.

Слухання казки.

Йшли якось стежинкою гусак, гуска і гусенята, а назустріч їм повзла гусінь.

  • Ви хто такі? — запитала гусінь.
  • Я гусак, це гуска, а то — наші гусенята, — ввічливо відповів гусак.
  • А ти хто?
  • А я ваша тітка, — похвалилася гусінь. Гуси ображено заґелґотали.

 

Дайте пояснення :

- В чому проблема ? Чому образилися гуси ? (Корені слів, які звучать однаково, але мають різне значення — це різні корені!)

- Правильно, молодці! Корені слів, які звучать однаково, але мають різне значення — це різні корені!

- Який висновок можна зробити?

(При доборі спільнокореневих слів треба звертати увагу на значення слів. Форма кореня може співпадати, а значення бути зовсім іншим і тоді ці слова не будуть спільнокореневими).

 

  1. Роботав парах за вправою 156 на с.72(усно)

«Порівняй! Розрізняй! Аналізуй!»

 

Синоніми                       Спільнокореневі                            Форми слова

                                        (споріднені слова)           

сніговій                                       сніг                                          сніг

хуртовина                                 сніговій                                     снігу

метелиця                                   сніговий                                   снігом

заметіль                                     сніжок                                      снігів

завірюха                                    сніжинка                                  снігами

завія                                                                                             у снігах

                                                                                                     снігам

- Порівняйте слова кожного рядочка, зверніть увагу на те, чим вони різняться і проаналізуйте!

- Для чого потрібно вміти змінювати форму слова?(щоб виділити закінчення)

- Для чого добирати спільнокореневі слова? (щоб визначати корінь)

- Для чого вміти добирати синоніми? (щоб не плутати із спільнокореневими та не повторюватись при складанні текстів)

- Які висновки ми зробимо:

  • в спільнокореневих словах основа змінюється.
  • в формах слів основа не змінюється, змінюється тільки закінчення.
  • синоніми- мають лише спільне значення.

4. Фізкультхвилинка

  - Настав час відпочити. Давайте разом виконаємо рухливі вправи під чудову українську пісню. Дивимося на екран і повторюємо рухи.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

  1. Колективна  робота з підручником за вправою 157 на с.72

1)Прочитайте текст.

2)Випишіть в один рядок спільнокореневі слова до слова зима, а в інший – слово зима з різними закінченнями (різні форми цього слова).

Зима- взимку, зимовій.

 Зима –зиму.

3)Доберіть синоніми до слів  безлистий, гуде, завірюха.

Безлистий  -голий.

Гуде -  шумить.

Завірюха -  хуртовина

1.Гра «Мікрофон»

-Спільна частина споріднених слів називається коренем? (Так)

-Слова, близькі за значенням називаються синонімами .(Так)

-Слова”мак” і”макарони” –спільнокореневі.(Ні)

- Слова “ліс”,”лісу”, “лісом”-спільнокореневі.(Ні)

- Слова”дім”, “хата”, “будинок”-синоніми.(Так)

2.Тестування

  - На завершення я вам пропоную на картках виконати тест, який називається «Будова слова».

Основа слова  - це

А) частина слова без суфікса;

Б) частина слова без префікса;

В) частина слова без закінчення.

2. Основа слова складається  з таких частин:

А)  префікс, корінь, суфікс; 

Б)  закінчення,  корінь, префікс; 

В)  корінь, суфікс,  закінчення.

3. Основа слова позначається так:

А)   ̚         Б)             В)    ̺     

4. Суфікс позначається так:

А)       ^         Б)             В)             

5. У якому рядку  правильно побудоване словосполучення :

А) дружні родина;

Б) дружня родина;

В) дружня родинами.

6. Знайдіть правильно побудоване  речення:

А) Бережи і шануй  рідну мову свого народів.

Б)  Бережи і шануй  рідну мову свого народу.

В) Бережи і шануй  рідна мову свого народу.

4.Самоперевірка

1)В    2) А     3)  В   4)  А    5)  Б    6)   Б

  1.  Вірш про основу

- І знову повертаємося до теми нашого уроку.

- Послухайте вірш і скажіть, із яких частин може складатися основа?

Я – чарівна основа слова,

І без закінчення чудово

Існую я, та, зокрема,

Є в мене корінь – голова,

І префікс є, і суфікс є,

Ніщо мій настрій не псує!

- Тож з яких частин слова може складатися основа? (З кореня, префікса, суфікса).

- Щоб краще ми засвоїли частини слова на згадку я вам дарую пам’ятку у вигляді казкового потяга. Давайте назвемо його пасажирів і подивимося як вони позначаються: закінчення, основа, корінь, префікс, суфікс.

 

 

VI. САМООЦІНЮВАННЯ

(На дошці 12-ти бальна шкала. Кожен учень прикріплює свій смайлик проти того балу, на який він себе оцінив).

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. ІНСТРУКТАЖ (диференційовано)

 

НИЗЬКИЙ РІВЕНЬ

  1. Із поданих слів скласти речення. Позначити корінь у виділених словах.
    1. на, зірка, угорі, ялинці, запалала, ясна;
    2. в, соловейко, зеленому, защебетав, лузі;
    3. сніжинки, повітрі, летять, у, легкі.

СЕРЕДНІЙ РІВЕНЬ

1.До слова зоря дібрати три споріднених слова і ввести їх у речення.

 

2.Дібрати споріднені слова.

         Наприклад: бере́за – бе́резень.

                Степи́́ -…, крича́ла - …,  крило́ - …,  листо́к - …,  пища́ло - …,    

              уве́чері - …, зажило́ - … .

 

ДОСТАТНІЙ   РІВЕНЬ

1.Виписати спільнокореневі слова групами і позначити  у  них корінь.

           Риба, косити, вітер, дорога, вітряно, косар, рибонька, доріжка, вітерець,  рибальський, дорожній,  косарка, вітрила, рибак. 

   2.Списати речення, вставити пропущені букви.

     Посадив дід ріпку. Взяв дід ріпку за з…лений чуб. Промучився увесь день, а ріпка с…дить у з…млі, як пень. Узяв дід ріпку за чуб, баба діда за пл….че – тягнуть, аж  піт т…че!

ВИСОКИЙ РІВЕНЬ

1.Виписати спільнокореневі слова групами і позначити  у  них корінь.

           Риба, косити, вітер, дорога, вітряно, косар, рибонька, доріжка, вітерець,  рибальський, дорожній,  косарка, вітрила, рибак. 

2. Дібрати слова з однаковим закінченням і записати за зразком.

            Зразок:

                                                      

                                                                               

                        село                                            червоний                                                    рука

                        пшоно

                         зерно

                         вікно 

 

1

 

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
26 жовтня 2021
Переглядів
638
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку