Урок української мови у 2 класі
Тема. Розпізнаю іменники, які називають один предмет і багато.
Мета: вчити учнів розпізнавати іменники, які означають один предмет і багато предметів, змінювати за зразком «один — багато»; розвивати інтерес до мовних явищ, зв'язне мовлення; закріплювати знання учнів про іменник;
формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати любов до рідного слова.
Обладнання: предмети для утворення пар слів, мовний матеріал для слухового диктанту, предметні картки для вправи «Я тобі, ти – мені», технічні засоби навчання.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Встали, дітки, всі рівненько,
Посміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
Чи все необхідне до уроку ви приготували?
Голова-щоб думати.
Вуха-щоб чути.
Очі-щоб усе бачити.
Руки-щоб їх піднімати.
Серце-щоб усе відчувати.
2. Повторення вивченого матеріалу. (Презентація)
- Що таке іменники? (Іменники називають предмети і відповідають на питання хто? що?)
Вправа «Хто?Що?» («Шість цеглинок»)
- З якої букви пишуться імена, прізвища та по батькові людей?
- З якої букви пишуться клички тварин?
- З якої букви пишуться назви сіл і міст?
3. Повідомлення теми і мети уроку
- На сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися розпізнавати іменники, які називають один предмет і багато і вчитися їх утворювати.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Каліграфічна хвилинка
- Записуємо в зошит число.
- Відгадайте загадки.
1. Кружляє ніжний білий пух,
Міняє зайчик свій кожух.
Вдіває лиска рукавички.
Співають весело синички.
Ведмідь в барлозі вже дріма…
Яка пора, скажіть прийшла?
- Який зараз місяць?
- Які зимові місяці ви знаєте?
2. Кулі снігові катаю
Та до купоньки складаю
Капелюх – відро стареньке,
Ніс морквяний, червоненький…
Вийде білий чоловік
Як він зветься… (Сніговик) (Малюнок сніговика)
Сс ні ви го сніг сніговик
1. Актуалізація опорних знань
а) Слуховий диктант
- Я читаю вірш, а ви знаходите іменники , які відповідають на запитання хто? і записуєте їх у зошити у стовпчик.
Звірі – в хащах лісових
Риби – в водах річкових,
Птиці поміж віток
Учать своїх діток.
Ці слова називають один предмет чи багато ? (Так – багато.)
б) Утворення пар слів
- Утворимо із цих слів слова, які називають один предмет, особу.
Звірі - звір
Риби – риба
Птиці – птиця
Діток – дитини
в) Утворення пар слів до предметів, які відповідають на питання що? (Усно)
- Я показую один предмет, ви утворюєте до нього слова, які називають багато предметів.
( олівець, книжка, ручка, лінійка, пенал, зошит)
2. Робота за підручником (с. 69-70)
- От ми і навчилися утворювати слова, які називають один предмет і багато. Закріпимо це за підручником.
1) Виконання вправ 1,2.
Як ви рахуєтеся, коли збираєтеся у щось пограти? (Лічилкою.)
- Прочитайте, яку лічилку знає Родзинка. Назвіть виділені слова. Скільки предметів вони означають: один чи багато?
2) Виконання вправи 3. Гра «Бумеранг».
- Я називаю слово. Ви змінюєте його так, щоб воно означало багато предметів.
Пушинка — пушинки, перо — пера , трамвай — трамваї...
- Запишіть слова парами.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА ДЛЯ ПАЛЬЧИКІВ
3)Виконання вправи 4. Гра «Прочитай і полічи».
- Ґаджик теж знає лічилочку. Спробуймо прочитати її рахуючи.
- Що висіло на ялинці?
4)Виконання вправи 5.
На дошці написано 2 стовпчики (Один – багато). Учні розділяють слова у дві колонки.
ВІДЕОФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
5) Виконання вправи 8.
Читалочка вирішила не відставати від друзів. Вона пропонує нам свою лічилку.
Прочитайте її одне для одного — і дізнаєтеся чим займаються тварини на ґанку із самого ранку.
Скільки предметів називають всі слова у цій лічилочці? (Багато.)
6) Творче списування. Виконання вправи 10.
- Спишіть цю лічилку, змінивши слова так, щоб вони називали один предмет.
Прочитайте, що у вас утворилося.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Вправа «Я тобі, ти — мені» (З М’ЯЧЕМ)
Завдання: зміни подані іменники за зразком.
Подруга - подруги
книжка
ручка
вулиця
дуб
ліс
сніг
комаха
ялинка
стіл
школа
2. Гра «Займи позицію».
- На дошці прикріплено таблички: «один», «багато». Роздаю вам картки із зображенням предметів. За моїм сигналом ви маєте зайняти позицію біля однієї з табличок. Якщо той предмет на малюнку, що у вас називає один предмет, то ви стаєте біля таблички з назвою «один», а якщо - багато предметів, то відповідно до тої таблички із словом «багато». Назвіть слова, з якими зібралися біля таблички «один». (Учні прикріплюють картки.)
Назвіть слова, з якими зібралися біля таблички «багато». (Учні прикріплюють картки.)
3. Технологія «Незакінчених речень»
- Ось наш урок підходить до кінця, чи сподобався вам урок?
- Про що ми говорили на уроці?
- Що найбільше запам’яталося?
4. Підсумок
- Давайте назвемо перший звук у словах, які я говорю і виберемо букву на столі.
Молоко, олень, лисиця, орел, дуб, цибуля, індик. (Молодці).