Морфологія. Орфографія
Тема. Іменники – назви істот і неістот (повторення). Іменники загальні та власні.
Культурологічна тема: Рід – родина – Україна.
Мета: забезпечити усвідомлення учнями постійних граматичних ознак іменника; формувати критичне й логічне мислення; розвивати навички аргументації думок; виховувати бережливе ставлення до рідного коріння.
Тип уроку: урок формування знань, умінь і навичок.
Форма проведення: урок – практикум.
Обладнання: підручник, мультимедійний проектор, таблиця.
Епіграф З родини йде життя людини
Народна мудрість
Хід уроку
І. Організація класу. Створення емоційно-позитивного настрою
- З яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок?
- Чи впливає погода на ваш настрій?
- Чого очікуєте від уроку?
ІІ. Оголошення теми уроку, мотивація навчальної діяльності на уроці
Учні записують дату, тему уроку. Вчитель вмотивовує поняття, які учні повинні знати і вміти після опрацювання теми.
Аутотренінг
Я – шестикласник!
Я хочу знати більше.
Я замислююсь, думаю, пам’ятаю.
Я – творча особистість!
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Опитування
1. Методом взаємоперевірки учні задають один одному запитання за вивченим § 27.
2. Слухання листів до учнів від імені української мови.
3. Проблемне завдання
Обґрунтувати думку, чому одні назви – істоти, інші – неістоти.
Актор, брат, Микола, Мороз, Лопата – істоти.
Вікно, вівторок, Київ, мороз, лопата – неістоти.
ІV. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
Утворити загальні назви людей, що виникли від назв власних:
Україна, Греція, Київ, Маузер, Макінтош, Медаполам, Пікард, Френч.
Довідка:
Україна – українець, українка,
Греція – грек, грекиня,
Київ – киянин, киянка,
Маузер – маузер,
Макінтош – макінтош,
Медаполам – медаполам,
Пікард – пікарда,
Френч – френч.
Учні працюють в групах по 4.
Завдання:
І, ІІІ групи – виписати загальні та власні назви і обґрунтувати свій вибір.
ІІ, ІV групи – виписати назви істот і неістот, обґрунтувати свій вибір.
Кобзарем його ми звемо,
Так від роду і до роду:
Кожний вірш свій і поему
Він присвячував народу.
Чисту матір і дитину
Він прославив серцем чистим,
Всю осяяв Україну
Поглядом він променистим
М. Рильський
Взаємоперевірка і самооцінка.
Часу гаяти не варто,
Руки кладемо на парти.
Сонце, діти, вже високо,
Всі дихаємо глибоко.
Руки разом опускаєм
І глибоко видихаєм.
Руки вже за головою,
Дивимось перед собою.
Випростовуєм хребет,
Лікті зводимо вперед.
Від поданих слів утворіть клички тварин і запишіть разом із загальними назвами.
Зразок: кіт Пушок.
Квітка, барс, ласуня, білосніжка, зайчик, рябко, зірка, дружок, орел, білка.
Завдання:
V. Підсумок уроку
Рефлексія. Оцінювання
На основі виконаних робіт вчитель робить висновок, що доки існує життя на землі, доти роду людському нема переводу.
VІ . Домашнє завдання