Урок можна провести під час проведення овочевого дня у школі. Під час проведення уроку використовувалась фізкультхвилинка - руханка "Овочі"
Урок з української мови з присмаком вінегрету за темою
“Будова слова. Добір споріднених слів. Розбір слів за будовою”
Мета. Повторити знання учнів про будову слова, закріпити вміння добирати споріднені слова, розрізняти спільнокореневі слова та форми одного і того самого слова. Розвивати творчі здібності дітей, вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати. Виховувати почуття колективізму, відповідальності, взаємодопомоги.
Обладнання: таблиця «Будова слова», картки, мовний матеріал, проектор, ноутбук
Хід уроку
І.Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.
А тепер усі швиденько налаштуймось на урок!
Аутотренінг: Учитель: Ви – найкращі.
Діти (разом): Ми – найкращі!
Учитель: Ви – активні.
Діти (разом): Ми – активні!
Учитель: Ви – розумні.
Діти (разом): Ми – розумні!
Учитель: Ви – креативні.
Діти (разом): Ми – креативні!
Учитель: Знає кожен з нас чудово –
Не прожити нам без мови.
Щоб розумним, мудрим стати,
Потрібно рідну мову знати.
А щоб вміти говорити
Необхідно рідну мову вчити.
ІІ. Хвилинка каліграфії
Я – салатик вітамінний,
І на смак я теж відмінний.
Бурячок і огірок,
Капустинка і морквинка,
Квасолинка й картоплинка –
Все змішалось у мені.
Пригощайтесь на здоров’я.
Відгадайте, діти, хто я?
А це зовсім не секрет.
Я – салатик…( вінегрет)
Вінегрет- це корисний і вітамінний салат з овочів.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
а) огляд;
б) 1 учень - Які слова називаємо антонімами?
- зачитай пари антонімів, які ти виписав.
в) 2 учень - Які слова називаються синонімами?
- Які синоніми дібрали до слів великий, говорити?
2. Робота на картках -3,4 учні
ІV. Актуалізація опорних знань учнів, повідомлення теми та мети уроку.
V. Робота над матеріалом уроку
І, як видно, це на щастя.
Бо якби ми не мінялись,
То слова б не поєднались. (Закінчення)
Школа, в школі, школою, школу, школи.
Школа, школярі, пришкільний.
Чесно дружимо з майстрами,
Які вміють нас так вжити,
Щоб нові слова творити (Префікс і суфікс).
VІ. Узагальнення і систематизація знань учнів.
-Цибул – зразок( вчитель пояснює).( цибуля, цибулька, цибулина…)
1 група корінь –буряк-, -огірок-
2 група корінь –моркв-, -капуст -
3 група корінь –картопл-, -горох –
2 Творча робота (вправа 82). ( усно) Прочитайте і доповніть рядки вірша.
VІІ. Домашнє завдання (з інструктажем) Вправа 83 (1 і 2 завд.)
3 завд – на додатковий бал
V. Підсумок уроку. Вправа «Незакінчене речення». Рефлексія