Урок української мови з теми: Дієслово. Дійсний спосіб

Про матеріал


Мета: поглибити знання семикласників про способи дієслів;

- формувати загально- пізнавальні вміння відрізняти дієслова різних способових форм, правильно визначати морфологічні ознаки, синтаксичну роль способових дієслів;

- удосконалювати навички правильного і доречного використання ІКТ на уроці мови;

- формувати компетентності за допомогою мовленнєво-комунікативного матеріалу, виховувати повагу до народної творчості українців.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.


Перегляд файлу

Урок №1

 

Тема: Способи дієслова. Дійсний спосіб.

Мета: поглибити знання семикласників про способи дієслів;

- формувати загально- пізнавальні вміння відрізняти дієслова різних способових форм, правильно визначати морфологічні ознаки, синтаксичну роль способових дієслів;

- удосконалювати навички правильного і доречного використання ІКТ на уроці мови;

- формувати компетентності за допомогою мовленнєво-комунікативного матеріалу, виховувати повагу до народної творчості українців.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Вид уроку: урок з використанням ІКТ

Хід уроку

                                          Живи, дух життєдайний, дух творчості людської.

                                                                                     М. Бажан

І. Актуалізація опорних знань учнів

1. Індивідуальна робота за картками.

2. Лексико-фразеологічна п’ятихвилинка.

Від фразеологічних зворотів дібрати синонімічні дієслова. ( учні середнього й початкового рівня можуть використати довідку). Утворити від них форму майбутнього часу.

Крутити носом –

Пасти задніх –

Ані пари з уст –

Узятись за розум –

Продати душу –

Довідка: розумнішати, вередувати, мовчати, зрадити, відставати.

3. Гра «Лінгвістичний ланцюжок» (Взаємоперевірка вивченого матеріалу з теми «Дієслово»).

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.

1. Мотивація навчальної діяльності.

Робота з комп’ютерним текстом «Петриківський розпис».

  •                   Учні читають, аналізують текст. Визначають тему, головну думку. Визначають тип мовлення. Опрацювавши текст, виконують вибірково-пошукову роботу: «Що виражає дієслово».

Дієслова, що означають реальну дію

Дієслова, що означають бажану, можливу дію

Дієслова, що виражають спонукання

Бачили, притулилися, живуть, здається, повилазили, обвили, застигли, створив, намалювала, називають, стало

Придивилися б, могли б, дивився б

 

Перенесімося, уявіть

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Пояснення вчителя.

«Способи дієслів», «Дійсний спосіб»  Опрацювання таблиць( використання ІКТ).

2. Робота з підручником.

§10 с. 48 – теорія. Усно вправа 82.

 

 

 

ІV. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загально пізнавальних і творчих умінь з теми.

1. Робота на комп’ютері.

Вправа «Познач дієслово потрібним кольором» ( дійсного способу – синім, умовного способу – червоним, наказового способу – зеленим). Самоперевірка.

2. Гра «Хто швидше».

На екрані три колонки, треба перемістити дієслова до відповідної колонки з назвою способу дієслова.

3. Хвилинка – веселинка. 

Стоматолог запитує  у чотирирічної Іринки:

  • А ти знаєш, які бактерії живуть у тебе на зубах?
  • Ні, я з ними не знайома.
  • А як ви доглядаєте за зубами?

Запишіть у зошит 5 дієслів дійсного способу на цю тему.

V. Закріплення здобутих знань.

1. «Лінгвістичний марафон». Робота в парах.

   1. Які ви знаєте способи дієслів?

   2. Який спосіб означає реальну дію, яка відбувається, відбувалася або відбудеться:

    3. Дієслова якого способу мають часові форми?

    4. Як змінюються дієслова дійсного способу?.

2. Вправа «Досліди і віднови».

Відновити народні вислови, поставивши дієслово, що в дужках, у формі 2-ої особи однини дійсного способу.

VІ. Підсумок уроку.

Продовжіть речення: « Сьогодні мені вдалося засвоїти …» ( інтерактивний метод «Мікрофон»).

VІІ. Оцінювання.

Домашнє завдання: §10 с. 48 – 50. Напишіть у зошитах невеликий роздум про життя квітів, пов’язавши цю тему з квітами петриківського розпису. У творі використовуйте дієслова різних способів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
22 листопада 2018
Переглядів
701
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку