Тема: Змінювання дієслів за часами і числами.
Мета: Узагальнити знання і вміння учнів з теми «Дієслово»; продовжувати розрізняти дієслова за часами; навчитись змінювати дієслова за числами; розвивати вміння користуватися розділовими знаками у реченні з однорідними членами речення; розвивати спостережливість, уяву,пам'ять, мислення, уміння працювати в групах.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація класу
Продзвенів і стих дзвінок.
Починається урок.
Всі за парти тихо всілись
І на мене подивились.
- Подаруйте мені свої гарні, милі, світлі усмішки і починаємо урок.
IІ. Перевірка домашнього завдання
1. Робота із вправою 285
(Прочитати утворений вірш)
Як розрізнити часові форми дієслів?
(Перевірка правила)
2. Хвилинка каліграфічного письма.
Записати число, класна робота. При перевірці зошитів виявлено, що не всі учні правильно пишуть маленьку букву „де" і з'єднання з нею. Тому на хвилинці каліграфії ще раз будемо вчитися писати цю букву і поєднувати її з іншими буквами ( де, да, дм, др, добро).
- Придумайте слова-синоніми до слова добро (доброта, добрий, добрішати).
- Які вислови і прислів'я ви знаєте з цим словом?
(За добро добром платять. Чини добро і стережися злого. Добре словечко гріє сердечко. Від доброго слова і лід розтерзає. Хто людям добра бажає, той і сам має. Учись робити добро, воно дорожче від золота. ( Одне з них записати в зошит і підкреслити дієслово).
- Що ж треба для того, щоб люди ставились до вас добре? (Відповіді дітей)
- Ви творите добро своїми вчинками, добрими справами, добрим словом . Отже, любі діти , поспішайте творити добро , вчіться говорити теплі слова людям, які поруч з вами, вчіться співчувати, лише тоді можна сподіватися на повагу і добре ставлення до себе.
3. Тестування:
1. Дієслово – частина мови, що означає:
а) назву предмета;
б) ознаку предмета;
в) дію предмета;
2. В реченні дієслово найчастіше буває:
а) підметом;
б) присудком;
в) другорядним членом речення;
3. Найчастіше дієслово в реченні пов’язане з...
а) іменником;
б) прикметником;
в) займенником;
4. Не з дієсловами треба писати:
а) разом;
б) окремо;
в) через дефіс.
5. Кінцеву частину дієслів у неозначеній формі –ти, -ть називають:
а) основою;
б) закінченням;
в) префіксом;
6. Дієслова теперішнього часу означають дії, які відбуваються:
а) до моменту повідомлення про них;
б) після моменту повідомлення про них;
в) під час повідомлення про них;
( в, б, а, б, б, в)
IІI. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
Розкажіть про число іменників, прикметників, займенників.
( Сад - сади, гарячий – гарячі, я – ми.)
IV. Оголошення теми й мети уроку
—Сьогодні на уроці нам потрібно знайти відповіді питання:
- Чи змінюються дієслова за часами? Якщо змінюються, то як?
- Крім того, ми повторимо речення з однорідними членами та розділові знаки у них.
V. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Виконання вправи 286
(Краєчок сховався, хвилі пірнули, вершини червоніють, сонце сховалось, вершини грають).
— Дайте відповіді на питання, які ми поставили собі на початку уроку. (Дієслова змінюються за числами незалежно від часу. Система змінювання за числами дієслів аналогічна системі змінювання іменників та інших частин мови.)
— Порівняйте свої висновки із правилом на с. 146
— Чи залежить число дієслова від часу дієслова?
2. Творча робота
(Робота к картками)
Утвори множину за зразком.
Квітка цвіте, бурулька замерзає, струмочок шепоче, горбочок гріється, хмара пливе, сніжинка танцює, промінчик виграє, дуб прокинувся.
Прослідкуй, як змінюється закінчення дієслова із зміною часу.
VI. Фізкультхвилинка
VII. Закріплення та систематизація знань.
1. Виконання вправи 287
(Пливли, зустрілися, спинилися, взялись минулий час)
2. Гра « Знайди найбільше займенників»
Насмішкуватий ( нас, ти, ми, він, ви..)
3. Гра «Конструктор»
Повторення частини мови іменник.
Префікс від слова» проніс»
Корінь від слова «лісник»
Суфікс віл слова «дубок»
Визначити рід, число іменника ПРОЛІСОК і провідміняти його.
ГРА - Назвати відмінки із запитаннями
VIII. Підсумок уроку
Над якою частиною мови ми працювали на уроці? (Над дієсловом).
- Скільки форм часу має дієслово? (Три)
- Як визначати час дієслова? (Треба поставити питання і встановити, коли відбулася дія)
- За чим змінюються дієслова? (за числами)
- В яких вживаються числах?
IX Домашнє завдання
(Диференційоване впр. 288)
Сланіне списати, а інші підкреслити дієслова та розібрати за будовою виділені)