З метою забезпечення реалізації цілей та принципів навчання особливу увагуприділяю таким аспектам навчально-виховного процесу:
- удосконалення, уточнення мови вчителя, забезпечення чіткої відповідності між словом та поняттям, що його відбиває
- наявність конкретної мети щодо навчання кожного елемента системи знань, умінь, навичок
- обов'язкове підтвердження теоретичних положень фактами, наявність висновків та узагальнень під час викладу фактів
- створення в учнів гнучкої системи знань, в якій простежуються внутрішньо предметні та міжпредметні зв'язки
Урок 10. Нідерланди
Тип уроку: комбінований
Мета:
Обладнання:
карта «Європа в ХУІ-ХУІІ ст.»
Література:
Эланже Ф. Епоха дворов и королей. Этикет и нравы в 1558-1715 гг. - Смоленськ: Русич, 2005. (Популярная историческая библиотека
Електронні ресурси:
Солдаты Фландрии, давно ли вы
Коней своих забыли, оседлавши
Взамен их скамьи в кабаках? Довольно
Кинжалами раскалывать орехи
И шпорами почесывать затылки,
Дыша вином у непотребных девок.
Готовьтесь к бою! Грянул страшный час.
Э.Багрицкий
Хід уроку
І.Актуалізація опорних знань: (5 хв.)
- дати оцінку діяльності іспанських королів Карла У та Філіппа ІІ
- показати землі, що належали іспанській короні
- показати країни, в яких відбулася Реформація
Мотивація навчальної діяльності:(2 хв.)
сьогодні ми з вами будемо говорити про дивовижну країну, країну на якорі, країну, сама назва якої свідчить, що її землі розташовані нижче рівня моря, про країну, яка першою в Європі встановила буржуазний лад в результаті революції.
ІІ. Новий матеріал (30 хв.)
План подачі нового матеріалу:
Погляньте, будь ласка, на карту. Перед вами невелика за розміром, але дуже важлива для Іспанії провінція – Нідерланди. Чому важлива – бо вона давала доходів в кілька разів більше, ніж заокеанські володіння з їх золотими та срібними рудниками, перловими промислами і плантаціями тропічних рослин. В чому секрет такого багатства країни, в якої мало родючих земель, та й ті відвойовані від моря? В бурхливому розвитку промисловості та торгівлі, швидкому зростанні міст і мануфактур. Половина населення жило в містах. Антверпен став центром світової торгівлі. Але з середини ХУІ ст. країна опинилась під владою католицької Іспанії. Іспанські намісники обкладали країну податками, руйнували війнами, боролися за збереження католицизму.
Б. Бесіда: (5 хв.)
- чому почалося повстання іконоборців?
- чому суто релігійний рух став початком соціальної революції?
- чому боротьба проти іспанського панування вважається буржуазною революцією?
- які заходи вжив герцог Альба?
- хто такі гези?
Позитивні якості |
Негативні риси |
Людина дії, енергійний Спритний політик та інтриган
|
Поганий полководець Мало спирався на народ |
Записи в зошитах по ходу уроку:
поняття |
особи |
дати |
Національно-визвольна війна Буржуазна революція Республіка Гези Утрехтська унія |
Вільгельм Оранський Карл У Герцог Альба Філіпп ІІ |
1566 – іконоборче повстання 1609 – перемога революції |
Вільгельм Оранський
ІІІ. Рефлексія: (6 хв.)
Хронологічний диктант (учні пишуть тільки дати):
10. визнання Іспанією незалежності Голландії - 1609
ІУ. Домашнє завдання: (2 хв.)
підручник, позначити на контурній карті дії морських та лісових гезів, індивідуально – розповідь про Єлизавету І