Урок з курсу «Я досліджую світ»
на тему « Якою буває вода? Як вона мандрує?»
Мета: поглиблювати знання дітей про одну з найпоширеніших речовин у природі — воду, ознайомити учнів з властивостями води та кругообігом води в природі, розповісти про зміни станів води (твердий, рідкий, газоподібний);
розширити уявлення про взаємозв’язки води з іншими об’єктами природи. Виховувати бережливе ставлення до води.
Обладнання та матеріали: прозорі склянки, посудина з водою, скло, пластилін, чайник з гарячою водою, шматочки льоду, опорні таблиці, кольорові олівці, фрагменти малюнків, комп’ютер, уривок мультфільму «Казка про краплинку», відеоролик «Вода – найцінніший скарб».
Тип уроку: інтегрований урок
Структура уроку
І. Ранкова зустріч.(10хв)
1. Збір учнів на ранкову зустріч (звучить музика)
2. Ранкове вітання.
3. Основна частина.
4. Гра « Настрій»
5. Обмін інформацією.
ІІ. Щоденні новини. Спостереження за погодою.
ІІІ. Групове заняття.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.(1 хв.)
ІV. Робота за темою. (20 хв.)
VІ. Кругообіг води в природі. «Вода – непосида»
1. . Ознайомлення учнів з віршем
2. Перегляд та обговорення відео « Казка про краплинку»
3 . Прислів’я про воду.
VІІ. Рефлексія. Підсумок.(2 хв)
Девіз уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Запам'ятовувати, відповідати.
Хід уроку
1. І. Збір учнів на ранкову зустріч (звучить музика)
2. Ранкове вітання.
Учитель розпочинає вітання.
- Добрий ранок, я,
- Добрий ранок, Вам,
- Добрий ранок, сонечко,
- Здраствуй, золоте,
- Добрий ранок, друзі,
- Зичимо добра!
3. Основна частина.
Вчитель: Нашим привітанням ми створили спокійний, гарний настрій. А тепер згадаємо правила наших ранкових зустрічей, а допоможуть нам в цьому малюнки:


4.Гра « Настрій»
Чи є в нашому класі похмурі личка?
Я бачу настрій кожного із вас. Але для того, щоб у всіх дітей був гарний настрій, потрібно... (посміхнутися, торкнутися носика, щічки, полоскотати,
— А тепер покажіть свій настрій!
Діти, згадайте, про що ми говорили на минулій зустрічі? Молодці!
— Відгадайте загадку.
Мене п’ють, мене ллють, усім потрібна я. Хто я така? (Вода)
Вчитель:
— Звідки береться вода?
— А можливо, це краплинка роси з казки?
Перегляд відео та обговорення казки «Краплинка роси»
ІІ. Щоденні новини. Спостереження за погодою.
А зараз прийшов час щоденних новин. Сьогодні про погоду розкажуть чергові
Який сьогодні день?
Правила гри: діти рухаються по колу, потім по команді вчителя об’єднуються в « хмаринки» по п’ять. Так утворюються групи.
Кожна група отримує завдання:
Група « Краплинка»
- Отримуючи малюнок, скажіть, кому потрібна вода?Група « Хмаринка»
Група « Сніжинка»
Група « Веселка»
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Вчитель:
- Сьогодні ми з вами будемо знайомитися з властивостями води, дізнаємося про зміни стану води; дізнаємося про кругообіг води в природі.
Діти, я бажаю вам сьогодні цікавого дня і гарного настрою. Бо ви всі розумні. Давайте разом скажемо: « Ми найрозумніші».
Не влітку,а зимою.
І тільки сонечко зігріє –
Вона заплаче й швидко гине ( Бурулька)
Без ніг, а йде. ( сніг).
А як прийду – знов оживає.( Дощ)
Вчитель: Вода – незвичайна речовина. А до якої природи вона
належить
Сьогодні я допоможу вам дізнатися, яка буває вода за допомогою дослідів.
Дослід 1.Беремо два стаканчики, один – з водою, інший – порожній. Переливаємо воду з одного стаканчика в інший.
Якби вона не була рідкою, вона не змогла б текти в річках і потічках, не текла б з крана.
Отже :оскільки вода рідка і може текти,тому її називають рідиною.
Дослід 2.Наливаємо воду у блюдце чи іншу посудину. - Якої форми набула вода? Висновок: що вода текуча і займає форму посудини, у яку її наливають. Дослід 3. Спробуйте воду через соломинку. У кожної дитини є соломинка і стаканчик з водою. Діти під керівництвом вчителя виконують завдання. - Який у неї смак? Для порівняння діти спробують сік. Висновок: вода смаку не має.. Дослід 4. - Понюхайте воду. Чи має вода запах? Відповіді учнів. Висновок: чиста вода не має запаху. Дослід 5. Беремо дві склянки, одну – з водою, іншу – з молоком. Опускаємо и ложку в стакан з водою, іншу – в стакан з молоком. - Що ви помітили? Діти висловлюють свої думки (У склянці з молоком ложечки не видно, а в склянці з водою її добре видно.) Учні формулюють ще одну властивість води: вода прозора. Разом з учнями описуємо властивості води, які дослідили: вода – рідина, яка немає власної форми, вона набуває форму посудини, у яку її наливають. Вода безбарвна,без смаку і запаху.
- Які органи чуття допомогли їм визначити ці властивості води? ( Ніс, язик) 2. Три стани води. Вчитель: А зараз подивіться на склянку і потримайте у руці, що ви відчуваєте?- У склянці – лід? Як він утворився? ( Відповіді дітей) Висновок: вода перетворилася на лід. Дослід 6. Чайник з гарячою водою. Наливаю воду у склянку. - Що вибачите над нею?( Пар). Висновок: вода перетворюється на пар – має газоподібний стан. Висновок: Вода буває в трьох станах: рідкому,твердому, газоподібному.
V. Руханка· Гра «Австралійський дощ
V І Кругообіг води в природі.. Вода – непосида.(Розвиток екологічної грамотності
1.· Проблемне питання
— Звідки береться вода в природі ? ( Відповіді дітей)
З роси, з морів, річок і плес
Вода, як перейде у пару,
дразу ж лине до небес,
Щоб утворити в небі хмари
І впасти з хмар на ниви
як сніг, як град, як злива.
Знов перейти у пару,
І повернутись в хмару,
І впасти з хмар на ниви
Як сніг, як град, як злива.
Цей шлях, що вона робить,
І зветься кругообіг.
- Що розміщено зліва від Сонця?
- Що розміщено над горою? Що перед горою?
- Без води й борщу не звариш.
- Без води і не туди, і не сюди.
VІІ. Рефлексія. Підсумок .
- Що цікавого дізналися про воду?
- Гра з цеглинками « Весела краплиночка»
1