Урок. «Усе моє, все зветься ... Україна.»

Про матеріал
Цей конспект уроку допоможе класному керівнику у проведенні виховної години на патріотичну тему. До нього розроблено презентацію "Я бачив сон. Я бачив Україну..."
Перегляд файлу

Тема: «Усе моє, все зветься ... Україна.»

Мета: Формувати національну свідомість школярів, почуття гордості за історичне минуле, культурне та духовне життя наших предків; виховувати гуманне ставлення до спадщини українського народу, славетних творів української культури.

                                                            Хід уроку.

І. Організаційний момент (слайд 2, 1).

Вчитель: Прослухайте рядки вірша видатної української поетеси Л. Костенко:

Буває, часом сліпну від краси.

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, -

Оці степи, це небо, ці ліси -

Усе так гарно, чисто, незрадливо.

Усе, як є – дорога, явори,

Усе моє, все зветься ... Україна.

II. Оголошення теми і завдань уроку.

Мабуть, ви здогадалися, що наш урок буде присвячений Україні, її спадщині, її культурним і духовним скарбам.

III. Актуалізація опорних знань.

- Діти, які ще слова - синоніми можна використати для передачі змісту слова Україна?

(відповіді учнів)

Святою для кожної людини є земля, де вона народилася і зробила свій перший крок, вимовила перше слово, почула мамину колискову… Ці почуття - вічні. Наші предки залишили для нас велику спадщину у вигляді віршів, картин, вишиванок, пісень, музики, пам'яток архітектури тощо.

1. Давайте пригадаємо видатних українських поетів і письменників                                          (Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Франко, Михайло Коцюбинський, Олександр Олесь, Дмитро Павличко, Павло Грабовський).

Скільки любові до рідної землі, до свого народу бринить в кожному рядку їх творів. Всі вони дуже різні, але їх поєднує одне - безмежна любов до України. Послухайте деякі з них:

Дмитро Павличко. (Слайд 3, учень)

До Дніпра я приходжу вмивати свій зір,

Щоб у темряві дух мій не згас.

І вливається в очі мені з - понад зір,

Наче батько суворий Тарас.

Пахне хвиля дніпрова, мов сіно,

І гойдається в даль степову, Україно, моя, Україно,

Я для тебе на світі живу!

 

Павло Грабовський. (Слайд 4, учень)

Знову сонце. Зелень, квіти,

Пташечки з піснями;

Слізьми втіх плачуть віти,

Запахло садами

Зацвіло в діброві, в полі,-

Не бажав би раю...

Чом же ти не маєш долі,

Не цвітеш мій краю?

 

Василь Симоненко. (Слайд 5, учень)

Я не бував за дальніми морями,

Чужих доріг ніколи не топтав -

В своїм краю під буйними вітрами

Щасливим я і вільним виростав.

Мене ліси здоров'ям напували,

Коли бродив у їхній гущині,

Мені поля задумливо шептали

Свої ніким не співані пісні

Коли не вмів ще букваря читати,

Ходив, як кажуть, пішки під столом,

Любить мене навчила мати

І рідну землю, щоб там не було.

Чужих країв ніколи я не бачив,

Принад не знаю їхніх і окрас,

Та вірю серцем щирим і гарячим:

Нема землі такої, як у нас.

2. Всесвітньовідомі українські художники оспівували красу нашої батьківщини на своїх полотнах. Серед них Ілля Репін, Архип Куїнджі, Іван Айвазовський (показ репродукцій картин).

 

1) Слайди 6-12 (учні):

Ілля Юхимович Рєпін жив і творив в 1844-1930 роках.

Він палко любив Україну. Це Була його Батьківщина. Тут він народився, назавжди захопився природою, людьми, їх звичаями, побутом, народним мистецтвом.

Творча, педагогічна і громадська діяльність його також була пов’язана з Україною.                    У 1867, 1876, 1877 рр. він жив у Чугуєві, у 1880 і 1882 рр. відвідував Київ. Дружив з                      М. Кропивницьким, М. Мурашком, А. Праховим, Д. Яворницьким. З великим захопленням писав про українське мистецтво, підтримував творчість українських художників, а також діяльність малювальних шкіл М. Мурашка у Києві, М. Раєвської-Іванової у Харкові, Одеської малювальної школи.                                               Він був українцем і за характером своєї творчості. У полотнах Рєпіна українська стихія виблискує усіма своїми фарбами. Це ряд картин, серед яких «Українська хата» (ПАУЗА), «Українська селянка» (ПАУЗА), «Вечорниці» (ПАУЗА), «Запорожці пишуть листа турецькому султану» (ПАУЗА).                                                          У 1909 р. на 32-й пересувній виставці з’явилася нова картина І. Рєпіна «Чорноморська вольниця», присвячена плаванню козаків по Чорному морю під час походів до берегів Турції. На 46-й пересувній виставці у 1917 р. була показана картина «Гайдамаки» про повстання 1768 р. на Правобережній Україні.

 

2) Слайди 13-17 (учні):

Відомості про дитинство Архипа Куїнджі дуже уривчасті і неповні. Навіть дата його народження відома недостовірно. Збереглися нечисленні документи, на підставі яких дослідники біографії Куїнджі називають днем ​​його народження 15 січня 1841 року. Відбулася ця подія в передмісті Маріуполя під назвою Карасу.

Але помер в 1910 році у м. С.-Петербурзі, був похований на Смоленському кладовищі (1952 його прах перепохований у Некрополі майстрів мистецтв у Свято-Троїцькій Олександро-Невській лаврі).

Вміння радісно відчувати красу й відповідно цьому відчуттю творити пейзажі передав своїм учням.                                                                                                                                                                                    Куїнджі створив кілька сотень картин, у т. ч. на українську тематику. Ось деякі з них:                                                                                                                                                                            - “Українська ніч” (ПАУЗА)                                                                                                                           - “Місячна ніч на Дніпрі” (ПАУЗА)                                                                                                                 - “Дніпро вранці” (ПАУЗА)                                                                                                                                      - “Чумацький тракт в Маріуполі” (ПАУЗА)

3) Слайди 18-26 (учень, вчитель):                                                                                                                                                                                 Іван Айвазовський - видатний український та баталіст вірменського походження. 

Маловідомим є той факт, що справжнє ім’я Івана Айвазовського Ованес Айвазян. Його батько був вірменом і змінив прізвище Айвазян на польський шляхетний лад Гайвазовський, проте для кращого звучання  вже сам художник прибрав літеру «г» і вийшло його вже донині відоме прізвище.

Айвазовський створив більше шести тисяч картин, з яких чотири тисячі відносяться до мариністики. Художник часто витрачав один день на картину, працюючи з самого рання і до вечора, оскільки для нього було важливим зберегти єдність настрою. У залежності від розміру картини, інколи написання «небесного ефіру» займало до 12 годин.

Багато хто думає, що Айвазовський замальовував море, сидячи на березі і спостерігаючи за хвилями. Проте він не завжди писав на пленері, а основним осередком його роботи була майстерня без картин та ескізів на стінах. Він пофарбував її у темно-коричневий колір аби не відволікатись від другорядних образів. Виходячи з цього принципу, мариніст вважав художником ту людину, яка вміє  змальовувати образи з пам’яті, тому часто дотримувався цієї думки і у своєму способі передачі сюжетів. Тож можна сказати, що море не було чітко змальованим з реальності. Сама пам’ять зображувала його, а отже, для художника характерна творча імпровізація. Для кожної картини майстер брав по три-п’ять кольорів, тобто палітра була  досить обмеженою. Аби краще зрозуміти море, він брав участь у воєнних та навчальних операціях флоту і деталізовано вивчав побудову кораблів та керування ними.                                                                                                                           Іван Айвазовський подорожував за кордоном, працював у Римі, Неаполі, Сорренто, Венеції, Парижі, Лондоні, Амстердамі. У 1845 року на запрошення турецького султана побував у Стамбулі. Пізніше відвідував це місто ще вісім разів з 1845 по 1890 рік та писав полотна на замовлення султанів Османської імперії. 30 цих робіт виставлено в музеї імперії у стамбульському палаці Долмабахче.                                                                                                                            Після свого повернення назавжди оселився у Феодосії, де збудував будинок та майстерню, влаштовував виставки, грошові надходження, виручені від продажу картин, передав місту для проведення у Феодосію питної води, будівництва залізниці та порту, заснував у місті художнє училище, археологічний музей, багато передавав на добродійні цілі, а у 1880 році заснував картинну галерею, яка наразі названа на його честь.

З листа Антона Чехова до своєї сестри про Айвазовського: «…Товаришував із Пушкіном, але його твори не читав. У своєму житті не прочитав ні однієї книжки. Коли йому пропонують прочитати, він говорить „Навіщо мені читати, якщо в мене є власна думка?“ Маєток розкішний, настільки казковий, таке можна побачити в Персії.»                                                                                                                                          Наприкінці життя передав у дарунок рідному місту будинок і майстерню, картини й скульптурні композиції. Навіть за кілька годин до смерті художник працював над картиною — «Вибух турецького корабля» (1900).

(Вчитель про картини І. Репіна. Українська тематика.)

 

3. Слайд 27 (учень):

А скільки музичних творів було створено нашими видатними українськими композиторами!

( Лисенко...) (прослуховування муз. творів).

Український композитор Микола Лисенко.

Народився Микола Віталійович Лисенко 22 березня 1842 року в селі Гриньки Кременчуцького повіту Полтавської області. Село Гриньки належало двоюрідному дядькові матері, поміщикові М.Булюбашу, у якого вона виховувалася. Він надзвичайно любив свою племінницю, а народження Миколи стало для нього справжньою радістю.

Тут і пройшло його раннє дитинство. У 1852 році хлопця відвезли до Києва. Для десятирічного хлопчика почалися роки навчання в різних навчальних закладах Києва, Харкова.

Но літні канікули Микола завжди проводив у рідному селі. Навчання Микола Лисенко вдало поєднував з заняттями музикою, яка все більше і більше захоплювала його. Музика не тільки вабила М.Лисенка, а й поступово заповнювала все його життя. Йому праглося більших і ґрунтовніших знань, хотілося вдосконалювати виконавську майстерність. З 1867 по 1869 рік він навчається у Лейпцігській консерваторії, а з 1874 по 1876 рік - у Петербурзі, у класі блискучого майстра оркестру М.Римського-Корсакова. Повернувшись до Києва, Микола Віталійович, з властивими йому енергією і запалом, поринає у творчість, не забуваючи при тому педагогічну, виконавську та музично-громадську діяльність.

На українському народному ґрунті М.Лисенко творить високохудожні композиції на шевченківську тематику, народні опери "Різдвяна ніч" і "Утоплена", оперу-сатиру "Енеїда", монументальну народну музичну драму "Тарас Бульба". Починаючи з 1869 року Микола Віталійович продовжував невтомно виступати у концертних програмах. У 1904 році М.Лисенко відкриває першу в Україні національну музично-драматичну школу (з 1913 року - ім. Миколи Лисенка), яка працювала у програмному режимі вищих мистецьких навчальних закладів. Разом з О.Кошицем організував у 1905 році музично-хорове товариство "Київський Боян", головою якого був до кінця життя. М.Лисенко був засновником і головою ради правління "Українського клубу" (з 1908 до 1911 року). Серед огрому творчої спадщини композитора основне місце посідають опери: "Різдвяна ніч", "Утоплена", "Тарас Бульба", "Наталка Полтавка", "Енеїда","Ноктюрн", дитячі опери "Коза-Дереза", "Пан Коцький", "Зима й Весна". Микола Віталійович Лисенко був одним з найкращих інтерпретаторів "Кобзаря" Т.Шевченка, на тексти якого написав понад 80 вокальних творів різних жанрів. Безцінною спадщиною великого композитора стали обробки фольклорно-пісенних зразків усної народної творчості. Смерть М.Лисенка, яка настала 6 листопада 1912 року, була непоправною втратою для української музичної культури.


Давайте послухаємо пісню "Гандзя" у виконанні Олени Петляш. Аккомпонірует на фортепіано Микола Лисенко. Слова народні, музика Миколи Лисенка.

Петляш Олена Діонисівна — українська оперна співачка. Народилася у 1890 році. Померла в 1971році. Виконувала українські народні пісні і романси українських композиторів в ансамблі з Миколою Лисенком.

 

4. Крім того у спадщину від нащадків для нас лишилися видатні пам'ятки архітектури (слайд 28). Серед них: Кам'яні пращури Мамая (кам'яні баби), Собор, що здіймається в небо (Самарська церква), Запорізька святиня, Кодак - твердиня на Дніпрі, Золотий міст Катеринослава. До речі, всі ці споруди належать до чудес Дніпропетровщини, а чому - ми зараз з вами дізнаємося.

 

1) Слайд 29. Розповідь учня про Кам'яних баб:

Кам'яні пращури Мамая. Кам'яні баби Дніпропетровщини.

Кам'яні баби - це людиноподібні статуї, які стародавні люди вважали ідолами-оберегами. Представники первісних народів встановлювали їх на курганах. Ці монументальні скульптури з'явилися на території сучасної України понад 6000  років тому.

Колекція стародавніх кам'яних статуй, або "кам'яних баб", як їх називають в народі, безсумнівно, відноситься до числа найбільш яскравих і своєрідних зібрань Дніпропетровського історичного музею. Це одна з найбільших колекцій древньої кам'яної пластики на Україні - 80 статуй!

Численність статуй "кам'яних баб" пояснюється дуже просто - в епоху середньовіччя, в ХI-ХIV століттях - степи Дніпровського Надпорожжя стали притулком для половецьких кочових племен, які прийшли в Східну Європу через Волгу з Азії. У районі порогів по берегах Дніпра знаходилося найбільше об'єднання половців - придніпровська орда. Саме тут, в високих травах Дешт-і-Кипчак - Половецька Земля (так називали свою нову батьківщину половці-кипчаки), височіли округлі, як спинки черепах, кам'яні гірки родових могил-курганів, на вершини яких встановлювали кам'яні статуї предків .

У статті "Кам'яні баби", опублікованій в "Історичному віснику" в 1890 році, Дмитро Яворницький  повідомляв, що на Україні довгий час, аж до XVIII століття, побутували такі назви кам'яних статуй, як "мамай", "мар'їні камені" . Він переказує легенду про походження кам'яних баб: "Жили колись на землі богатирі-велетні. Розсердились вони на сонце, почали на нього плювати. Разгнівалось сонце і перетворило велетнів в камені ".

Дійсно, багато половецькіх статуй представляють чоловіків-воїнів в шоломах, обладунках, зі зброєю: шаблями, луками, сагайдаками. Такі ж виразні жіночі статуї - в капелюхах, багато прикрашених костюмах, з дзеркалами і сумочками біля пояса.

В руках у всіх половецьких статуй посудина, мабуть призначена для ритуальних пиятик.

Встановлювалися статуї на курганах або недалеко від них, тобто в місцях священних, якими були родові могильники, де покоївся прах предків і відбувався кругообіг життя і смерті.

Кам'яні баби почали надходити в Дніпропетровський Історичний музей з середини XIX століття. Уже тоді, в перші роки існування музею, колекція була досить великою. По крайней мере, Катеринославський музей дозволив собі зробити щедрий подарунок Одеському археологічному музею - 13 половецьких статуй.

Особливий розквіт колекція кам'яних баб переживає при Яворницькому, колишньому директорові Катеринославського музею в першій половині XX століття (1902 - 1933 рр.).

Збереглася фотографія, на якій Д.І.Яворницький відображений в своєму кабінеті в оточенні кам'яних баб.                                                                                                                                            Зростання колекції, поповнення її новими статуями триває і в даний час. За останні роки в музей надійшло понад 10 нових статуй різних часів і народів, але виниклі серйозні труднощі із зберіганням колекції, тому призупинили її зростання. Важкі екологічні умови в місті виявилася однаково згубними як для людей, так і для творінь їх рук: статуї почали катастрофічно швидко руйнуватися. Виникла гостра необхідність в їх реставрації (така почалася в 80-х роках, але була припинена через відсутність коштів), і в будівництві для зберігання кам'яних баб спеціального павільйону - лапідаріума. На жаль, в даний час ні одну з цих проблем музей поки не в змозі вирішити з відомих причин. Зараз ми можемо тільки констатувати: найбільша в Україні колекція кам'яних баб опинилася під загрозою загибелі, їй необхідна екстрена допомога. Підводячи підсумки, зазначимо, що кам’яні баби були для наших пращурів і будуть для нащадків - символом Дикого Поля, в якому квітла відвага кімерійців і половців, героїзм скіфів і нестримна воля козаків. Без бовванів українські степи обезголовлені, тому, якщо ми прагнемо відродити велич наших Предків у нас самих, варто почати з відновлення втраченого Великого Лугу та охоронців Степу - Кам’яних Баб.
 

2) Слайди 30-31. Розповідь учня про Самарську церкву:

Собор, що здіймається в небо… Троїцький собор (Самарська церква).

Цей Собор занесено до списку пам'яток світової культури, якими опікується міжнародна організація ЮНЕСКО. Цей храм - один із найбільших мистецьких витворів українського зодчества. Фахівці його відносять до стилю козацького барокко.

Місто Новомосковськ спочатку називалося Самарою, тоді Новоселицею. А з 1794 року – Новомосковськом.

Троїцький собор (козацький храм) спроектував і побудував Яким Погребняк.

Храм цей унікальний тим, що побудований лише з дерева при цьому - без єдиного цвяха! Рада вирішила, що не потрібно вбивати залізо в церкву, присвячену Ісусу Христу, бо саме залізними цвяхами його розп'яли. А дерево - дуб і сосну брали в довколишніх лісах.

Храм вирішили побудувати за 2000 карбованців. Гроші збирали всією козацькою громадою.

Яким спочатку сконструював храм з очерету, а тоді вже з дерева (дуб і сосна). Стіни та склепіння були майстерно розписані старовинними візантійськими зразками. Розписи виконував один з учнів відомого художника Дмитра Левицького. Козаки дарували ікони, церковні книжки, хрести, дорогоцінні прикраси та гроші для прикрашення храму. А ще, цікавим є той факт, що 9 башт церкви настільки майстерно складені, що майже не потребували скріплення. Кожна з башт слугує підпорою іншій, а разом вони підтримують одна одну, створюючи єдиний ансамбль. Це можна побудувати, тільки добре знаючи закони рівноваги. Якось над містом пронісся вітер страшної сили. Він зривав дахи з будинків, виривав з коріння столітні дуби, а в соборі, за свідченням очевидців, лише панікадило хиталось та по кутках рипіло. Через 100 років, в 1887-88 роках Собор був відреставрований майстром-реставратором Олексієм Пахучим. Храм був пересложен «за старим зразком» але з деякими змінами. А також була добудована дзвіниця. Зверху на дзвіниці є годинник.

Але зараз, після реставрації, вже збивали колоди залізними цвяхами.

 

3) Слайд 32. Розповідь учня про Запорізьку святиню:                                                     Запорізька святиня - Самарський Пустинно-Миколаївський монастир.

Головна святиня запорізьких козаків – військовий монастир Запорізької Січі – знаходиться на Дніпропетровщині за кілометр від міста Новомосковська. Самарський Пустинно-Миколаївський чоловічий монастир – це давня обитель. Його історія нараховує майже 500 років. 

Історія монастиря почалася з церкви, побудованої козаками ще у 1576 році. Храм було перетворено в монастир з притулком для відставних престарілих козаків у 1602 році                                                                                                                                                                        Двоє ченців – пустельників подоружували і зупинилися за порогами Дніпра. Там їх знайшли козаки. Побудували їм церкву дерев’яну на честь покровителя запорожців – Чудотворця Миколая. А згодом і шпиталь звели і житло для недужих і старих козаків.                                                                                                                                                  Згодом Божа обитель стала святинею для усього запорозького війська.                                                                            Перший настоятель в обителі з’явився в 1602 році - ієромонах Таїсій. Були часи підйому і занепаду монастиря. Не один раз він був знищений і відбудований.                       Церкву побудував після розгону козаків Кирило Тарловський, який і став там настоятелем.                                                                                                                                    У Пустинно-Миколаївському монастирі знаходиться безцінна Охтирська ікона Божої Матері, яку іменують Самарською. Ікона вважається чудотворною та цілющою, про що свідчать не лише народні сказання, а й записи в церковних архівах.                                                                                                                                               В наш час монастир діючий, але потрібно багато відбудовувати, щоб він мав такий вигляд як раніше.                                                                                                                               Монастир має і підземне приміщення, де можуть вестися служби під час різних нещасть.

4) Слайд 33. Розповідь учня про Фортецю на Дніпрі:                                                                                     Кодак - твердиня на Дніпрі).

На мальовничих дніпрових кручах – залишки колись могутньої фортеці. У січні 1635 року сейм Речі Посполитої, яка тоді панувала на українських землях, виділив аж сто тисяч злотих на будівництво фортеці в районі Кодацького порогу. Чотирикутне укріплення з висунутими бастіонами й сухим ровом звели за проектом французького архітектора Левассера де Боплана швидко – за півроку. Земляні вали, дерев’яний частокіл, гармати, що обстрілювали береги Дніпра і гирло Самари, спорудили 200 німецьких найманців… Усе це давало можливість польській короні контролювати торговельні шляхи і пересування козацького флоту, а також перепиняти шлях на Січ селянам-втікачам.
Але твердиня довго не простояла. Усього за два місяці на неї напали запорожці на чолі з гетьманом Сулимою, повертаючись із вдалого походу на Азов, перерізали німецьких драгунів, розрили вали й вивезли на Січ гармати. Польський уряд не барився з відповіддю – війська Конецпольского придушили повстання, а гетьмана Сулиму стратили у Варшаві.

 

5) Слайди 34-35. Розповідь учня про перший міст Катеринослава:                                         Золотий міст Катеринослава.

18 травня 1884 року був урочисто відкритий найвідоміший міст в Україні - побудований за проектом провідного російського фахівця Н. А. Белелюбського - міст Катерининської залізниці.

Це - пам'ятка інженерного мистецтва, перший залізничний міст через Дніпро. У 1898 році у Парижі на Всесвітній виставці міст отримав золоту медаль. Вона належить інженеру Болелюбському та Березіну, а ще - Олександру Полю.

Спочатку міст був зроблений з дерев'яних, вільно скріплених між собою колод, його називали „живим". На зиму такий міст розбирали і переправлялися по кризі. Чудова 2-ярусна споруда довжиною півтора кілометра і вагою 9525 тонн була шедевром інженерної думки і стала головною визначною пам'яткою міста. Споруда моста обійшлася скарбниці в 4 мільйони царських рублів.

Для проходження великих суден міст обладнали унікальним розвідним механізмом.

Аж у травні 1884 року був відкритий міст залізничний, яким перевозили залізну руду. Найбільший внесок зробив у видобуванні залізної руди і побудові моста - Олександр Поль.

Мало хто знає, що цей міст тричі відроджувався з руїн: в 1920 році - після розрухи громадянської війни (в 1935 по мосту пішли трамваї), в 1943 - після руйнування гітлерівцями. Міст майже десять років простояв на тимчасових дерев'яних опорах;

був капітально відновлений в 1955 році, через рік по мосту було пущено рух тролейбусів.

Для проходження великих суден міст обладнали унікальним розвідним механізмом.

А 6 листопада 1977 року було розпочато рух поїздів по «брату-близнюку» - побудованому поруч новому металевому залізничному мосту.

 

5. «Вірю – не вірю»:

 

1) Чи вірите Ви, що Київ – найстаріше місто в Україні? (Ні. Місту Керч (Пантікапей) – 2600 років)

2) Чи вірите Ви, що географічний центр Європи знаходиться в Україні? (Так, у Карпатах)

3) Чи вірите Ви, що символом найвищої влади на Січі був меч? (Ні, булава)

4) Чи вірите Ви, що штани хлопцям до ХІХ століття дозволяли носити тільки після 15-ти років? (Так, до цього носили сорочку)

5) Як називається збірка, до якої увійшли поетичні твори поета та художника-кріпака? («Кобзар» Т.Г.Шевченка)

6) Хто запровадив християнство і охрестив народ Київської Русі? (Князь Володимир)

7) Чим прославився Ярослав Мудрий? (Він створив першу бібліотеку, дбав про поширення освіти)

IV. Підсумок уроку.

Наші предки залишили нам у спадок багату землю, свою історію, звичаї і традиції. А наше завдання - зберегти цей скарб і примножити.

Україна — це мати, яку не  обирають.

Україна — це доля, яка випадає раз на  віку.

Україна — це пісня, яка вічна на  цій землі.

 

- Що цікавого дізналися ви на уроці?

 

Є багато країн на землі,

В них озера, річки і долини,

Є країни великі й малі,

Та найкраща завжди – Батьківщина.

 

 

 

Класний керівник: Колісніченко М.Д.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.3
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Тарнавська Ірина Віалінівна
    Загальна:
    4.3
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
17 березня 2023
Переглядів
1524
Оцінка розробки
4.3 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку