Вчитель початкових класів
Михайлюківської гімназії Новайдарської селищної ради
Щастинського району Луганської області
Подгайченко Л.І.
ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 КЛАС
ПРОЄКТ «УЯВНА ПОДОРОЖ ПО КОНТИНЕНТУ АФРИКА»
Характеристика проєкту:
За діяльністю: дослідницько-інформаційний, творчий;
За кількістю навчальних предметів: міжпредметний;
За кількістю учасників проекту: груповий;
За характером контактів: внутрішній;
За тривалістю виконання: короткостроковий;
За характером партнерських взаємодій: кооперативний.
МЕТА ТА ЗАВДАННЯ:
ХІД ПРЕЗЕНТАЦІЇ ПРОЄКТУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. СПРЯМУВАННЯ ДО МЕТИ
ІІІ. ВИЗНАЧЕННЯ ПРОБЛЕМИ ПРОЄКТУ
IV. ВИЗНАЧЕННЯ ШЛЯХІВ РОЗВ’ЯЗАННЯ ПРОБЛЕМИ
V. ФОРМУВАННЯ ГРУП ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ
Учні класу об’єднуються у групи:
І група - «Довідкове бюро»
ІІ група – «Екскурсоводи»
ІІІ група – «Знавці тваринного світу»
ІV група – «Знавці рослинного світу»
VI. ОБГОВОРЕННЯ ТА ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРОЄКТУ ГРУПАМИ
Вчитель. Кожна людина мріє про подорожі. Це не просто розвага. Відвідування багатьох куточків Землі надають можливість не тільки побачити безліч цікавого, але й з’ясувати, як живуть різні люди на планеті, що і як вони роблять, про що мріють. Сьогодні ми відправимося в подорож на цікавий континент – Африка, але перш за все ми з’ясуємо, що ж таке подорож? І в цьому нам допоможе наше «Довідкове бюро»
«Довідкове бюро»
До 18-19 ст. подорожі були одним з основних джерел інформації про певні континенти(їхню природу, населення, історію, господарство), загальний характер та поверхню Землі.
Вчитель. Перш чим подорожувати, ми повинні мати карту. Але нажаль вона у нас не повна. Її потрібно доповнити географічними позначеннями.
Гра «Доповни карту»
«Знавці тваринного світу»
Повідомлення учнів про тваринний світ Африки
Тропічний ліс можна порівняти з багатоповерховим будинком, і кожен поверх має своїх мешканців. На верхніх поверхах живуть птахи. Середній ярус облюбували мавпи – від орангутангів, шимпанзе і горил до мавп. Гілки дерев також служать домом для великих хижаків сімейства котячих – леопардів і пантер, а також численних змій. У нижньому ярусі живуть дрібні парнокопитні – кабани-бородавочники. У басейні річки Конго водиться окапі – одне з найцікавіших тварин африканських джунглів, схоже на помісь зебри з конем, але насправді воно представляє окремий вид. У цих охайних звірів надзвичайно довгий язик – настільки довгий, що окапі без зусиль вилизує себе за вухом.
Перегляд відео «Тварини Африки»
«Знавці рослинного світу»
Повідомлення учнів про рослинний світ Африки
Перегляд відео «Рослини Африки»
Вчитель.Погляньте на політичну карту Африки. На території Африки розташовано 53 держави. І першою країною, яку ми відвідаємо, буде Єгипет. Наші екскурсоводи проведуть нам невеличку екскурсію цією країною.
1 екскурсовод.
Єгипет – держава на північному сході Африки. На півночі омивається Середземним морем, на сході – Червоним. Столиця – місто Каїр. Сьогодні це жвавий, галасливий і забруднений мегаполіс. Єгипетська столиця – найбільше місто на африканському континенті.
90% території Єгипту – пустеля. Офіційна мова – арабська.
2 екскурсовод.
У Єгипті були винайдені пристрої, без яких сучасна людина не мислить свого життя: зубна паста, мило, гребінець, дезодорант і ножиці, замок і ключі до нього. А ось жінки зобов’язані єгиптянам взуттям на підборах.
Папір і чорнило для письма вперше в світі почали використовувати також у Єгипті. Як папір використовували папірус, виготовлений з очерету та винайдений там же 4000 року до нашої ери.
3 екскурсовод.
Цемент і скло також винайшли в Єгипті. Єгиптяни першими почали використовувати антибіотики. Антибіотиком була цвіль, з якої згодом почали отримувати відомий усім пеніцилін. Жителі Давнього Єгипту першими почали використовувати як засоби зв’язку голубів.
Вчитель. Жителі на берегах Нілу говорили однією мовою, і врешті-решт вони об’єдналися, утворивши єдиний народ. Царі Єгипту називалися фараонами, шанувалися як сонячні божества. Фараон за життя будував собі гробницю у формі піраміди. Говорячи про цікаві факти Єгипту, неможна не згадати про таку історичну пам’ятку, як Сфінкс. Це міфічна тварина, яка мала голову людини і тіло лева.
Перегляд слайдів з виглядом піраміди Хеопса та Сфінкса.
Вчитель. Слідуюча зупинка нашої подорожі буде в країні Танзанія. А познайомить нас з цією країною відомий сучасний український мандрівник Дмитро Комаров.
Перегляд відео «Танзанія»
Вчитель. А зараз Дмитро Комаров запрошує нас на екватор – в країну Кенія.
Перегляд відео «Кенія»
Вчитель. Ось і підійшла до кінця наша подорож по континенту Африка. А зараз перевіримо які ви були уважні
Гра «Лото»
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
Заповнення картки «Підбиття підсумків роботи над проєктом»