Тема уроку |
Узагальнення і систематизація знань по темі: «Тригонометричні функції» |
Мета уроку (навчальна, розвивальна, виховна) |
Навчальна: узагальнити і систематизувати в учнів знання по темі: «Тригонометричні функції», формувати вміння учнів розв'язувати вправи застосовуючи знання про тригонометричні функції та найпростіші тригонометричні рівняння.
Розвиваюча: розвивати пізнавальний інтерес, навички колективної праці, уміння використовувати сформовані знання, навики і вміння в різних ситуаціях, розвивати культуру мовлення, логічне мислення, пам'ять, вміння раціонально використовувати час та оволодівати принципами організації праці, допитливість, ініціативність
Виховна: виховувати працелюбність, прививати бажання мати якісні глибокі знання, доводити почату роботу до кінця, виховувати зібраність, організованість, відповідальність, увагу, вміння співпрацювати в колективі.
|
Тип уроку |
Урок узагальнення і систематизації знань |
Основні терміни і поняття для вивчення |
аргумент функції, косинус, синус, тангенс, котангенс, радіанна міра, градусна міра… |
Обладнання |
Проектор (бажано два) для демонстрації презентації та ведення таблиці результатів, робочий зошит, роздатковий матеріал |
Форми роботи |
Ігрові технології в навчанні |
Методичні прийоми мотивації навчання |
Збудження інтересу, стимулювання учнів до закріплення знань, робота в групах, розв’язування вправ |
Методичні прийоми перевірки домашнього завдання |
Консультанти перевіряють готовність групи до уроку і доповідають вчителю на початку уроку. |
Міжпредметні зв’язки |
Фізика, астрономія |
Етап уроку |
Час, хв. |
Прийоми і методи |
Зміст діяльності |
Організаційно – психологічна частина |
3 хв. |
Привітання. |
Привітання, пояснення мети даного уроку та визначення форми проведення |
Підготовка учнів: повідомлення теми (проблеми). Узагальнення окремих фактів, понять, явищ |
2 хв. |
Постановка завдань та структури уроку Мотивація навчальної діяльності шляхом систематизації знань по даній темі, повторюючи основні поняття, терміни, прийоми при розв’язуванні задач |
Заняття проводиться не в дуже сильній групі. Учні діляться на команди. Члени команди учні з різним рівнем підготовки. |
Повторення й узагальнення понять і засвоєння відповідної їм системи знань |
25 хв. |
Ігрові технології «Юний художник"
"Асоціації»
"Знання у життя"
"Ораторські здібності"
"Математичні пазли"
«Бліц опитування» |
Перевірити якість опрацювання матеріалу, розвити вміння колективно працювати виступати перед аудиторією, співпрацювати з товаришами Враховується манера тримати себе, уміння захопити публіку, швидкість словесної реакції Вдосконалювати вміння учнів послідовно, чітко, правильно давати відповідь. |
Приведення одиничних знань у систему (самими учнями) |
10 хв. |
«Від теорії до практики» |
Розв’язання завдань використовуючи повторений матеріал |
Підбиття підсумків уроку. Рефлексія |
3хв. |
Підбиття підсумків, оголошення результатів |
Члени журі підбивши підсумки оголошують команду, яка перемогла. Кожний учень отримує оцінку за урок. Вчитель відмічає ще 4-6 учнів, які були найактивнішими |
Інформація про домашнє завдання |
2 хв. |
Розв’язання аналогічних завдань |
На екрані висвітлюються завдання, які необхідно розв’язати на наступний урок |
ТЕМА: Узагальнення і систематизації знань по темі:
«Тригонометричні функції
МЕТА:
Навчальна: узагальнити і систематизувати в учнів знання по темі: «Тригонометричні функції», формувати вміння учнів розв'язувати вправи застосовуючи знання про тригонометричні функції та найпростіші тригонометричні рівняння.
Розвиваюча: розвивати пізнавальний інтерес, навички колективної праці, уміння використовувати сформовані знання, навики і вміння в різних ситуаціях, розвивати культуру мовлення, логічне мислення, пам'ять, вміння раціонально використовувати час та оволодівати принципами організації праці, допитливість, ініціативність
Виховна: виховувати працелюбність, прививати бажання мати якісні глибокі знання, доводити почату роботу до кінця, виховувати зібраність, організованість, відповідальність, увагу, вміння співпрацювати в колективі.
Тип уроку: Урок узагальнення і систематизації знань
Основні терміни і поняття для вивчення: аргумент функції, косинус, синус…
Форми роботи: Ігрові технології в навчанні
Обладнання: мультимедійне обладнання (по можливості 2 шт. для презентації «Тригонометричні функції» та презентації «Рейтинг» - заповнення таблиці результатів), комп’ютери, роздатковий матеріал.
ХІД УРОКУ
I. Організаційно – психологічна частина.
II. Підготовка учнів: повідомлення теми (проблеми). Узагальнення окремих фактів, понять, явищ.
III. Повторення й узагальнення понять і засвоєння відповідної їм системи знань.
VI. Приведення одиничних знань у систему (самими учнями).
V. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.
VI. Інформація про домашнє завдання.
Привітання.
Перевірка домашнього завдання (Консультанти перевіряють готовність групи до уроку і доповідають вчителю на початку уроку).
II. Підготовка учнів: повідомлення теми (проблеми). Узагальнення окремих фактів, понять, явищ.
Вчитель:
Людське життя складається з розв’язання все нових питань та проблем. А для чого це робить сучасна людина? Можливо щоб досягти успіху в житті, самореалізуватися. А як це зробити? Ці питання постають перед нами майже щодня. Тому з ліцею ви повинні винести не тільки багаж теоретичних знань, практичних вмінь та навичок, а й деякі секрети, рецепти досягнення успіху. На сьогоднішній урок Ви мали повторити розділ «Тригонометричні функції», а як ви виконали домашнє завдання, щоб досягти успіху, а саме отримати високу оцінку з теми, ми перевіримо таким чином:
Для систематизації знань ми проведемо декілька конкурсів. Для цього поділимо групу на чотири команди, які будуть представляти наукові центри:
На уроці кожний учень отримає оцінку. Всі відповіді будуть фіксуватися в таблиці «Рейтинг», а як Ви вмієте співпрацювати в команді покаже діаграма. Члени команди, яка переможе отримають додаткові бали до своєї оцінки за урок а саме:
І місце – 15 балів;
ІІ місце – 10 балів;
ІІІ місце – 5 балів;
ІV місце - 0 балів .
Завдання 1-5 командні – за правильну відповідь всі члени команди отримають бали, а завдання 6-7 - індивідуальні.
Журі: викладач та один учень, який і заповнює таблицю «Рейтинг»
(На екрані висвітлена презентація «Рейтинг». Таблиця, зроблена в програмі MS Excel, де будуть виставлятися бали за кожну відповідь кожного учня і відповідно рейтинг команди, а в кінці уроку ми побачимо, яка команда перемогла)
III. Повторення й узагальнення понять і засвоєння відповідної їм системи знань.
Конкурс №1
«Юний художник»
Вчитель:
Які ви знаєте тригонометричні функції?
Очікувані відповіді: косинус, синус….
Пропоную командам вибрати роздаткові картки на яких необхідно відобразили схематично графік однієї з функцій та зробити відповідні позначення. (Додаток 1 – картки з тригонометричними функціями) Максимальна кількість балів – 5, час на виконання - 2 хв.
Оцінки виставляються одразу і записуються в таблицю результатів
Журі визначає відповідність співпадання робіт учнів з графіками висвітленими на екрані, СЛАЙД 2 , виставляються оцінки та виводяться на екран.
Конкурс №2
«Асоціації»
Вчитель:
Якому графіку функції належить даний вислів, обґрунтувати чому? ( на екрані з’являються вислови і команди по черзі відповідають). СЛАЙД 3. Максимальна кількість балів – 2, час на виконання - 2 хв.
|
Вислови, прислів’я, фрази |
Пояснення |
1 |
Використовується для визначення амплітуди, потужності, спектру сигналів |
Синусоїда |
2 |
До чого наближається крива прямуючи в нескінченість? |
Асимпто́та криво́ї (грец. ασυμπτωτος — що не збігається, не дотикається) — це пряма, до якої крива при видаленні в нескінченність наближається як завгодно близько. Тангенсоїда, косинусоїда |
3 |
«Вище міри кінь не скаче». |
Синусоїда, косинусоїда |
4 |
Асимптота, асимптота! Що за дивна це істота? |
Тангенсоїда, косинусоїда. Прямі, є асимптотами графіка. |
Конкурс №3
«Знання у життя»
Вчитель:
Очікувані відповіді:
Після отриманих відповідей і занесення результатів в таблицю «Рейтинг» на екрані демонструється СЛАЙД 4
Конкурс №4
«Ораторські здібності»
Доповни речення та розкажи про тему. Для виконання даного завдання командам вчитель роздає завдання з недописаними реченнями, формулами, таблицями. Командам необхідно заповнити відповідні пропуски. Додаток 2
Кожна група обирає оратора, який озвучує та захищає кінцевий варіант відповіді. Журі встановлює відповідність доповіді групи правильному варіанту, який висвітлюється на екрані. СЛАЙДИ 5,6,7,8 - відповідно для кожної команди. Виставляються оцінки та виводяться на екран. Максимальна кількість балів – 14. Час на виконання завдання 4 хв., представлення по 2 хв.
Вчитель:
Конкурс №5
«Математичні пазли»
Учитель роздає пазли з частинами тотожностей, які необхідно об’єднати у формули, додаток 3. Максимальна кількість балів – 5, час на виконання – 4 хв. Після отриманих відповідей і занесення результатів в таблицю «Рейтинг» на екрані демонструється СЛАЙД 9
Конкурс №6
«Бліц опитування »
Вчитель:
Очікувані відповіді:
sin x = a, |a| ≤ 1
x = (-1)k arcsin a + πk, k Z
Окремі випадки:
sin x = 0 x = πk, k Z sin x = ± 1 x = ± π/2 + 2πk, k Z. |
cos x = a, |a| ≤ 1
x = ± arccos a + 2πk, k Z
Окремі випадки:
cos x = 0 x = π/2 + πk, k Z cos x = 1 x = 2πk, k Z cos x = - 1 x = π + 2πk, k Z. |
tg x = a
x = arctg a + πk, k Z
Окремий випадок: tg x = 0 x = πk, k Z. |
ctg x = a
x = arcctg a + πk, k Z
Окремий випадок: ctg x = 0 x = π/2 + πk, k Z.
|
Після отриманих відповідей і занесення результатів в таблицю «Рейтинг» на екрані демонструється СЛАЙД 10
ІV. Приведення одиничних знань у систему (самими учнями).
Конкурс №7
«Від теорії до практики»
Вчитель:
Теоретичний матеріал ми повторили, оцінимо Ваші вміння використовувати їх на практиці
На екрані висвітлюються завдання для команд, СЛАЙД 11. Учні розв’язують самостійно, кожне завдання оцінюється у відповідну кількість балів. Учень вибирає яке і скільки завдань він може розв’язати за 10 хв. Коли роботи здані викладачу, на екрані висвітлюється правильна відповідь. СЛАЙД 12. Журі оцінює правильність виконання, виставляє оцінки і виводить на екран. Максимальна кількість балів - 30. Час на виконання – 10 хв.
V. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.
Рейтингові бали висвітлюються на екрані і переводяться в оціночні
СЛАЙД 13 з презентації «Тригонометричні функції»
СЛАЙД 1 з презентації «Рейтинг»
VI. Інформація про домашнє завдання.
СЛАЙД 14
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
Ресурси Інтернету
Х.:, Вид. група «Основа» 2007,