Урок узагальнення. Координатна площина

Про матеріал
Формування вміння розв’язувати задачі, які передбачають застосування поняття координатної площини та її елементів. показати на прикладах використання поняття координатної площини в інших галузях; - в ігровій формі закріпити принцип побудови точок на координатній площині.
Перегляд файлу

Тема: Кординатна площина

Мета: Узагальнити знання учнів з теми «Координатна площина».

Формування вміння розв’язувати задачі, які передбачають застосування поняття координатної площини та її елементів.  показати на прикладах використання поняття координатної площини в інших галузях;

- в ігровій формі закріпити принцип побудови точок на координатній площині.

 

Сприяти розвитку уваги, вміння бачити закономірності, аналізувати й узагальнювати інформацію.

Тип уроку: систематизація і узагальнення знань, умінь учнів.

Обладнання: комп'ютер, картки, презентація.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання( відповідь виводиться на єкран)

 Чиє запитання по виконанню домашнього завдання?

ІІІ. Оголошення тем та мети уроку

Епіграфом сьогоднішнього уроку я взяла слова Миколи Жуковського «У математиці є своя краса, як у живописі й поезії»

Сьогодні ми будемо доводити, що математика – це не суха наука, що з її допомоги можна створювати красиве і в цьому нам допоможе тема «Координатна площина» з якою ми з вами працювали на попередніх уроках.

Давайте послухаємо казку ж про неї. Казка про координатну площину

У математичному місті Літ тому не сто й не двісті,

 Літ чотириста назад,     Вигадав таке Декарт

 Королева там одна  — Координатна площина.

 Королеву шанували   І палац побудували,

 Там порядок і достаток,  Називався він Початок.

 І були у королеви     Дві дочки — координати.

 Старша звалася Абсциса,   А молодша - Ордината.

 Кожна срібну стежку мала,   По своїй прямій гуляла.

 А в Початку зустрічались,   Потім знову розбігались.

 Стали доньки підростати,   Кличе їх до себе мати:

 — Дозволяю вам гуляти.  Тільки я повинна знати,

 Де ви, з ким ви  у   саду   В кожну мить я вас знайду.

 Ти, Абсцисо, пам'ятай:   Вліво й вправо лиш гуляй,

 З Ординатою дружи,    Як молодшу бережи.

 Ордината — вгору й вниз,    Ти слідкуй за нею скрізь

 . Кожен крок повинна знати   — Ви ж на те й координати.

 Обізвалась Ордината:   — Як ви зможете дізнатись,

 Де захочемо сховатись?

 Відійду на 10 кроків —   Не знайти в траві високій.

 Розгнівилась королева,   Стала схожою на лева:

 — Хто не слуха ?    Подивлюсь! Вправо, вгору — буде «плюс»,

 Вниз і вліво «мінус» буде!

 Розшукаю вас усюди!   Кожен напрям має знак.

 Я сказала — буде так!

 І з тих пір координати     Дуже легко розшукати.

Тільки слід запам'ятати:    Першою стоїть Абсциса,

 А вже друга — Ордината. Не забудьте, що всі кроки

Від початку слід  лічити.

 Декарта пам'ятайте!  

ІV Актуалізація опорних знань

«Мозковий штурм»

Фронтальне опитування учнів (відповідають усно):

  •  Що називається координатною площиною?
  • Як називається горизонтальна вісь?
  • Дайте назву вертикальної осі.
  • Як називається точка перетину числових прямих?
  •  Два числа, які  задають положення точки на координатній площині, називаються...
  •  Як називається перше число? Друге?
  •  Чи можна в запису переставляти місцями координати точки?
  • Як називаються горизонтальна  вісь координат?
  • Як записують координати точки на площині?
  • Де розміщуються точки, абсциси яких дорівнюють нулю?
  • .Де розміщуються точки, ординати яких дорівнюють нулю?
  • Які координати має початок координат?

V.  Виконання впрв

Вправа «Ланцюжок».  Учні виходять по одному до дошки, позначають точки на координатній  площині,послідовно(так як вони записані) і сполучають їх між собою.

 (синій кольор) (10;0); (11;1); (10;2); (11;3); (7;4); (6;5); (4;4); (3;6); (2;6); (2;7); (0;8); (-1;8);(-3;7); (-4;5); (-6;6); (-11;6); (-13:5); (-13;2); (-14;0);

 (жовтий кольор) (-16;-2); (-14;-3); (-11;-3); (-10;-4); (-7;-2); (-5;-3); (-5;-4);

 (-3;-5); (-5;-5); (-5;-7); (-6; -8); (-5;-9); (-3;-8); (-2;-6); (0;-5); (1;-6);

(2;-6); (1;-7); (2;-8); (3;-8); (3;-10); (4;-10); (5;-8); (6;-8); (7;-7); (5;-7); (3;-6); (5;-5);  (9;-2); (9;-1); (10;0).

Безымянныйаы

Що  ви зобразили? Це карта  України.  Це  - наша рідна земля. А земля кожної  держави — її недоторкана власність.  Україна- наша Батьківщина,  вона  має свою землю, свою мову, культуру, історію,  власні звичаї і традиції . І від нас залежить, якою вона буде в майбутньому.

Фізкультхвилинка

«Цифри»

Хід вправи: стоячи, за інструкціями вчителя виконуємо вправу: «Зараз ми будемо писати цифри у незвичний спосіб.

 Цифру 1 «пишемо» носом (кажемо і виконуємо),

 цифру 2 – підборіддям,

 цифру 3 – правим плечем,

 цифру 4 – лівим плечем,

 цифру 5 – «пишемо» правим ліктем,

 цифру 6  – лівим ліктем,

 цифру 7   правим коліном,

 цифру 8   лівим коліном,

 цифру 9  – правою ногою,

 а десяточку – «хвостиком».

 

Практична робота

Учні отримують диференційовані картки-завдання.

6 балів  (0;0), (2;2), (2;6), (8;0), (6; -2), (2; -4), (2; -2), (0;0), (-2;2), (-2; -2), (0;0) Око (5,5; 1,5) (малюнок 5)

9 балів  (-6;-2), (-6;-6), (-4;-4), (-2;-4), (-2;-2), (0;-2), (2;-4), (2;-2), (4;-2), (2;0), (2;2), (4;2), (4;4), (6;6), (2;6), (-6;-2). Очі (-2;1) і (-1;2), вусики (-2;2) і (-4;2);

(-2;2) і (-2;4). (малюнок 6)

12 балів  (0;-2), (4;-2), (4;-4), (0;-2), (4;0), (4;4), (8;6), (10;10), (6;8), (6;10), (4;4), (2;6), (0;6). Око (2;4). Побудуйте точки, симетричні даним відносно осі оу. Послідовно з’єднайте отримані точки. (малюнок 7)

IMAGE0009 

IMAGE0007IMAGE0008 

 

 

 

 

 

 

Малюнок 7                              Малюнок 5                                   Малюнок 6

Домашнє завдання

Щоб створити чи в поезії, чи в живописі щось прекрасне, треба багато працювати. От і ви сьогодні добре попрацювали й домоглися успіху. А щоб закріпити свій успіх, ви одержуєте домашнє завдання .Самостійно зробити малюнок в прямокутній системі координат , та записати його координати.

Підсумок уроку

  1. Де ми зустрічаємось в повсякденному житті з координатною прямою?
  2. Шахмати. Вкажіть координати білої? Чорної королеви?
  3. Морський бій (визначте координати  одноярусних кораблів)
  4. Знайти точки координати яких ви маєте, і записати утворене слово (ДЕКАРТ, хто це? Що ви знаєте про цю людину?)

Наш урок підішов до кінця, на уроці ми встигли пограти, виконати практине завдання та побачити математики з іншого боку не просто як суху науку,а й як творчу)

  • Чи сподобався вам урок
  • Що саме вам сподобалось?
  • Які труднощі ви відчували?
  • Над чим вам потрібно попрацювати більше?
  • Як ви оцінюєте свою роботу на уроці? (Діти підводять підсумки своєї роботи на уроці)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Казка про координатну площину

У математичному місті Літ тому не сто й не двісті,

 Літ чотириста назад,     Вигадав таке Декарт

 Королева там одна  — Координатна площина.

 Королеву шанували   І палац побудували,

 Там порядок і достаток,  Називався він Початок.

 І були у королеви     Дві дочки — координати.

 Старша звалася Абсциса,   А молодша - Ордината.

 Кожна срібну стежку мала,   По своїй прямій гуляла.

 А в Початку зустрічались,   Потім знову розбігались.

 Стали доньки підростати,   Кличе їх до себе мати:

 — Дозволяю вам гуляти.  Тільки я повинна знати,

 Де ви, з ким ви  у   саду   В кожну мить я вас знайду.

 Ти, Абсцисо, пам'ятай:   Вліво й вправо лиш гуляй,

 З Ординатою дружи,    Як молодшу бережи.

 Ордината — вгору й вниз,    Ти слідкуй за нею скрізь

 . Кожен крок повинна знати   — Ви ж на те й координати.

 Обізвалась Ордината:   — Як ви зможете дізнатись,

 Де захочемо сховатись?

 Відійду на 10 кроків —   Не знайти в траві високій.

 Розгнівилась королева,   Стала схожою на лева:

 — Хто не слуха ?    Подивлюсь! Вправо, вгору — буде «плюс»,

 Вниз і вліво «мінус» буде!

 Розшукаю вас усюди!   Кожен напрям має знак.

 Я сказала — буде так!

 І з тих пір координати     Дуже легко розшукати.

Тільки слід запам'ятати:    Першою стоїть Абсциса,

 А вже друга — Ордината. Не забудьте, що всі кроки

Від початку слід  лічити.

 Декарта пам'ятайте!  

 

docx
Пов’язані теми
Математика, Розробки уроків
Додано
26 травня 2020
Переглядів
1106
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку