Тема2: „Київська Русь наприкінці Х – у першій половині ХІ ст.”
Мета: систематизувати знання учнів з теми, орієнтувати клас на перспективи
просування у вивченні подальшого матеріалу; повторити головні події й
поняття теми; підготуватися до тематичного оцінювання; розвивати вміння
аналізувати історичні факти, складати розповідь про історичні події,
висловлювати власну точку зору, прислухатися до думки іншої людини;
вдосконалювати вміння працювати в групах; виховувати інтерес до
історії свого народу.
Обладнання: роздатковий матеріал, «поле успіхів», прапорці з номерами команд.
Тип уроку: узагальнення, систематизація та корекція знань, умінь і навичок учнів.
Форма уроку: урок – змагання.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Виконання учнями різноманітних завдань.
Завдання 1. Угорський кросворд (слова ламаються тільки під прямим кутом).
Завдання 2. З якими подіями пов’язаний цей вислів?
7 12 1 15 1 6 9 3 14 11 1 2 16 16 10 5 17 14 13
6 4 10 18 3 2 17 15 13 14 8 14 13
Слова – ключі:
13 12 4 3 2 19 – прізвисько князя Ярослава
7 14 8 14 17 20 5 2 – кочівники, вороги Київської Русі
18 10 15 3 2 – верхівка руського суспільства, радники князя
4 14 11 15 1 2 17 17 6 – перша мурована церква в Києві
9 3 2 11 1 2 15 17 11 1 16 10 – релігія, що прийшла на зміну
язичництву
Завдання 3. Робота з датами.
1) 980 – 1015 рр.; 2) 1037 р.; 3) 988 р.; 4) 1036 – 1054 рр.;
5) 1018 р.; 6) 1023 р.
Завдання 4. Теми для усної розповіді:
Завдання 5. Спростувати чи підтвердити твердження.
ІІІ. Підсумки уроку.
Учитель повідомляє результати гри, визначає переможців, називає межу оцінювання гравців капітанами. Капітани виставляють оцінки своїм гравцям, коментуючи їх.
IV. Домашнє завдання.
Скласти тестові завдання, кросворди, ребуси за темою, підготуватися до уроку тематичного оцінювання.
|
Г |
Р |
Х |
І |
Т |
Е |
|
|
Р |
А |
Р |
У |
Т |
К |
|
|
И |
А |
А |
Ч |
Е |
Х |
|
|
В |
Н |
І |
В |
Я |
І |
|
|
Е |
Д |
Ч |
П |
В |
О |
|
|
Т |
И |
Е |
У |
Ч |
Т |
|
|
Е |
Н |
А |
К |
И |
Н |
|
|
Ц |
Ь |
З |
М |
У |
А |
|
|
Ч |
Я |
Д |
Ь |
Р |
О |
|
|
Е |
Л |
Ь |
Ц |
Е |
М |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
МЕЧЕМ
Слова – ключі: МУДРИЙ, ПЕЧЕНІГИ, БОЯРИ, ДЕСЯТИННА,
ХРИСТИЯНСТВО
3. Робота з датами:
1) князювання Володимира Великого;
2) будівництво Софійського собору;
3) впровадження християнства на Русі;
4) князювання Ярослава Мудрого;
5) польський король Болеслав І захопив Київ;
6) мирний договір між Мстиславом та Ярославом, битва поблизу Чернігова.
5. Спростувати чи підтвердити твердження.