8 клас - КОНТРОЛЬНА РОБОТА ЗА ТЕМОЮ «АНТИЧНІСТЬ»
Мета:
Обладнання: картки з різнорівневими завданнями, кросворди.
Тип уроку: урок узагальнення та контроль знань, умінь і навичок.
Форма проведення: теоретично-практична робота із письмовими відповідя-
ми і диференційованими завданнями.
Хід уроку
І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
ІІ. КОНТРОЛЬ І КОРЕКЦІЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Під час контрольної роботи реалізується диференційований підхід до навчання. Клас ділиться на три динамічні групи («А», «Б», «В»), враховуючи реальні навчальні можливості учнів.
Учні групи «А» - це учні, які виступають у ролі помічників - консультан- тів, а також показують свої здібності у виконанні завдань творчого характеру.
ЗАВДАННЯ ГРУПІ «А»
1.Уявіть себе журналістами газети «Епоха» і візьміть інтерв’ю в одного з героїв творів античної літератури.
2.Складіть листа до наших сучасників від імені будь-якого античного героя.
І ЕТАП РОБОТИ – контроль теоретичних знань з теми для учнів групи «В», «С»
1.Виконання тестової роботи (по 0,5 бали за кожну правильну відповідь).
Тести складені ученицею класу, яка виступає в ролі консультанта і здійснює перевірку тестів.
1).Термін «антична культура» означає
А)давня культура; В)самобутня культура;
Б)зразкова культура; Г)культура, створена давніми племенами антів.
2).Знамениті поеми «Іліада» та «Одіссея» належать перу
А)Горація; В)Вергілія;
Б)Гомера; Г)Овідія
3).Найвідоміші давньоримські поет
А)Тіртей; Г)Сапфо; Ж)Горацій;
Б)Вергілій; Д)Овідій; З)Платон.
В)Анакреонт; Є)Архілох;
4).Знаменита ода «До Мельпомени» належить перу
А)Гомера; В)Вергілія;
Б)Горація; Г)Овідія.
5).Поема Вергілія «Енеїда» створена на основі
А)епосу народів Італії;
Б)римської міфології;
В)сюжету, запозиченого в іншого античного автора.
6).Найвідоміші поети Давньої Греції:
А)Тіртей; Г)Аристотель; Ж)Овідій;
Б)Вергілій; Д)Сапфо; З)Архілох;
В)Анакреонт; Є)Сократ; І)Горацій.
7).Який із запозичених творів завдяки своїй популярності став об’єктом численних пародій та переспівів у літературі нового часу:
А) «Іліада»; Г) «Буколіки»;
Б) «Одіссея»; Д) «Георгіки»;
В) «Енеїда»; Є) «Прометей закутий».
8).Найвідоміші поети – трагіки Давньої Греції:
А)Сократ; Г)Вергілій; Ж)Аристофан;
Б)Софокл; Д)Есхіл; З)Аристотель;
В)Сапфо; Є)Горацій; І)Евріпід.
9).В перших рядках поеми «Іліада» Гомер
А)висвітлює головну думку твору;
Б)прославляє богів-покровителів Греції;
В)знайомить нас з часом та місцем, де відбуваються події;
Г)просить богів послати йому натхнення.
10).Найвідоміші представники філософської та історіографічної давньогрецької прози:
А)Аристофан; Г)Платон) Ж)Геродот;
Б)Анакреонт; Д)Плутарх; З)Горацій;
В)Аристотель; Є)Перікл; І)Тіртей.
11).Зміни, перетворення як рушійні сили розвитку світу показано у творі:
А) «Добре вмирати тому…» Тіртея;
Б) «Іліада» Гомера;
В) «Метаморфози» Овідія;
Г) «Сумні елегії» Овідія.
12). Жанр лірики, вірш, що виражає піднесені почуття, викликані важливими історичними подіями, діяльністю історичних осіб, - це:
А)елегія; В)трагедія;
Б)ода; Г)героїчний епос.
2. Літературне лото на перевірку знань вивчених творів та їх авторів (Картки учні отримують індивідуально за варіантами – 3 бали за правильну відповідь).
В-І – Підберіть правильну відповідь |
|
1.Есхіл |
А) «Добре вмирати тому…» |
2.Евріпід |
Б) «Прометей закутий» |
3.Аристотель |
В) «Метаморфози» |
4.Вергілій |
Г) «Медея» |
5.Овідій |
Д) «Енеїда» |
6.Тіртей |
Є) «Поетика» |
В-ІІ – Підберіть правильну відповідь |
|
1.Софокл |
А) «До Мельпомени» |
2.Овідій |
Б) «До Афродіти» |
3.Есхіл |
В) «Сумні елегії» |
4.Анакреонт |
Г) «Антігона» |
5.Сапфо |
Д) «Прометей закутий» |
6.Горацій |
Є) «Принеси води, юначе» |
В-ІІІ – Підберіть правильну відповідь |
|
1.Горацій |
А) «Енеїда» |
2.Тіртей |
Б) «Прометей закутий» |
3.Овідій |
В) «Метаморфози» |
4.Вергілій |
Г) «До Мельпомени» |
5.Есхіл |
Д) «До Афродіти» |
6.Сапфо |
Є) «Добре вмирати тому…» |
3.Складання схеми – відповіді на тему: (3 бали за правильну відповідь)
1 варіант – «Давньогрецька лірика» - особливості розвитку і види лірики, визначення жанрових ознак елегії, ямба;
2 варіант – «Давньогрецький театр» - історія виникнення, його характерні особливості, визначення жанрових ознак трагедії, комедії;
3 варіант – «Міфологічна основа поеми «Іліада» Гомера – пояснення значення понять «міф», «міфологія».
Всього - 12 балів.
ІІ ЕТАП РОБОТИ – контроль умінь і навичок учнів групи «В», «С» (3 бали за правильне виконання кожного завдання).
1.Група «С» працює над розгадуванням кросвордів. Перевірка цього виду роботи здійснюється за допомогою учнів – консультантів, які попередньо складали кросворди за темою «Антична література».
2.Група «В» працює над поясненням походження та значення античних фразеологізмів: яблуко розбрату, ахіллесова п’ята, Авгієві стайні, троянський кінь, осідлати Пегаса, лавровий вінок ( 3 фразеологізми за вибором учня).
3.Групи «В», «С» працюють за завданнями на картках (5 балів за повну обґрунтовану відповідь)
В-І - Картка №1. ЕСХІЛ.
Картка№2. ГОРАЦІЙ. Назва країни, де жив письменник, літературний
В-ІІ - Картка №3. ВЕРГІЛІЙ. жанр, назва найвідомішого твору, тема, ідея,
Картка №4. ТІРТЕЙ. стислий переказ твору
В-ІІІ -Картка №5. ОВІДІЙ.
Картка №6. САПФО.
ІІІ ЕТАП РОБОТИ забезпечує контроль базового рівня кожного учня, а здібним – реалізацію творчого розвитку.
1.Учні групи «В» і «С» працюють над написанням міні – оповідання за змістом одного з античних фразеологізмів ( 4 бали за повну і обгрунтовану відповідь).
Всього – 12 балів
2.Учні групи «А» демонструють свої творчі здібності : - Учнівські інтерв’ю з одним із персонажів античних творів. - Листи від імені античних героїв до наших сучасників.
ІІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Рефлексія
1