Урок "Узагальнення та систематизація знань з теми "Основи кінематики" "

Про матеріал
Мета уроку: встановлення рівня оволодіння основних теоретичних знань, повторення, більш глибоке осмислення навчального матеріалу з теми «Основи кінематики».
Перегляд файлу

План уроку

Фізика та астрономія

Тема програми: Динаміка

Урок №20

Тема уроку: Узагальнення та систематизація знань з теми «Основи кінематики ».

Мета уроку :

Навчальна:  встановлення рівня оволодіння основних теоретичних знань, повторення, більш глибоке осмислення  навчального матеріалу з теми  «Основи кінематики».

Розвиваюча: формувати  інтерес до вивчення фізики, розвивати творче та логічне мислення, увагу, пам’ять, вміння зосереджуватись, концентрувати увагу, вміння аналізувати та робити висновки,виділяти головне , планувати та організовувати свою діяльність на вирішення проблемних питань, вміння порівнювати, встановлювати зв’язки .

Виховна: виховувати в учнів охайність, самостійність, дисциплінованість вимогливість до самого себе, відповідальність, послідовність у діях, навички спілкування, вміння вислуховувати думки інших та обмін інформацією.

Методична мета: «Використання нестандартних форм та ІКТ як шлях підвищення результативності навчально-виховного процесу»

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань

Форми  навчання : урок, колективна робота.

Методи навчання: розповідь, пояснення, робота з програмами kahoot та learningapps.org , пояснювально- ілюстративні, ІКТ.

Прийоми навчання:  Вправа « Пазл », метод  “ Відкритий мікрофон ”(прийом “7 запитань ”), відгадай загадку, тести (за допомогою програми   kahoot)  , вправа «Який  рух зображено на відео?», відгадай кросворд, інтерактивна вправа «Мікрофон», перегляд відео та презентації.

Матеріально-технічне забезпечення уроку:  підручник з фізики для 10 класу Л.Е.Генденштейн, І.Ю.Ненашев, презентація «Механічна робота та потужність», використання програми   https://learningapps.org , https://create.kahoot.it/share/15ebd88a-12e6-49ae-8033-4e7e421b9a93

Обладнання: картки із завданнями, заготовки звітних таблиць.

Розум полягає не тільки в знаннях;

Але й у вмінні застосовувати ці знання

Арістотель

Структура уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

ІІІ. Відтворення та коригування опорних знань

ІV. Узагальнення і систематизація знань

V. Підведення підсумків уроку

VІ. Домашнє завдання

Хід уроку

І.Організаційний момент

Привітання та перевірка присутніх на уроці.

Наш урок розпочнемо висловами двох видатних учених про значення розумової праці.

Леонардо да Вінчі у свій час сказав: «Залізо, не  знаходячи собі застосування, вкривається іржею, застояна вода на холоді замерзає, а розум людини без роботи скніє».

      А давньогрецький філософ Арістотель стверджував: «Розум полягає не тільки в знаннях, а й у вмінні застосовувати ці знання».

     Хочеться сподіватися, що ваш розум буде ясним, глибоким, критичним, завдяки чому ви зможете досягти великих успіхів у житті.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

Сьогодні на уроці ми узагальнимо знання з теми «Основи кінематики».  Наше життя тісно пов’язано з рухом. Хіба може людина уявити своє життя без руху!!!  Звичайно ні! Наш ранок починається з руху, автомобілі, пішоходи, обертання нашої  планети….це все є рухом.

А чи потрібно вивчати фізику для професії «Кухар-кондитер»??? Звичайно так!!!!

Наведіть будь ласка де в вашій професії не можна обійтися без «рухів».

Нарізання їжі, блендери, міксери, збивання сумішей, прикладів можна навести дуже багато.  Коли готуєте випічку чи впливає швидкість на тісто??? Які рухи виконує міксер???

Давайте відгадаємо загадку

Хто на кухні хазяйнує,

Хто каструлями керує,

Із ножем працює вправно

І смачні готує страви? (Кухар)

ІІІ. Відтворення та коригування опорних знань

Метод  “Відкритий мікрофон”

                                     (прийом “7 запитань”)

1.Що вивчає кінематика?

(Рух тіла, не розглядаючи причин руху)

2.Навіщо вивчати механічний рух тіла?

(Щоб знати про зміну положення тіла в будь-який момент часу)

3.Навіщо знати про зміну положення тіла в просторі відносно інших тіл?

(Щоб знати положення тіла в будь-який момент часу)

4.Навіщо знати положення тіла в будь-який момент часу?

(Щоб передбачати певні події: сонячне чи місячне затемнення, час землетрусів, положення та траєкторію транспортних засобів тощо)

5.Навіщо передбачати певні події?

(Щоб уникати небажаних наслідків стихійних явищ)

6. Навіщо досліджувати навколишній світ?

(Щоб створювати нові технології)

7. Навіщо створювати нові технології?

(Щоб застосовувати знання на користь людства, зберігати природу).

Вправа «Пазл»

Потрібно вибрати поняття які належать  до кожної категорії  .

https://learningapps.org/display?v=pqkh38s2c19

ІV. Узагальнення і систематизація знань

Тести

За допомогою програми   kahoot   

https://create.kahoot.it/share/15ebd88a-12e6-49ae-8033-4e7e421b9a93

   1.  Наука, яка вивчає рух тіл без визначення причин цього руху,    називається...          (Кінематикою.)

   2.  Прискорення вільного падіння дорівнює...                 (9,8 м/с2.)

   3.  За якою формулою розраховують шлях у рівномірному русі тіла? (s = Vt.)

   4.  Літерою «а» у фізиці позначають.. (Прискорення.)

   5.  Поїзд метро за 460  с проходить 6 км. Визначте його середню швидкість. (12,5 м/с.)

   6.  Переміщення – це векторна чи скалярна величина?

(Векторна.)

   7.  Чи заважає течія плавцю перепливати річку?

     (Залежить від напряму його руху.)

   8.  Кутову швидкість позначають літерою  ( омега.)

   9.  Назвіть одиницю вимірювання прискорення (в системі СІ).  (1 м/с2.)

   10. За 3 с автомобіль зі стану спокою набув швидкості 9 м/с. З яким прискоренням він рухався? (3 м/с2.)

   11. Механічним рухом  називають….

-зміну положення тіла в просторі.

-зміну положення тіла в просторі відносно інших тіл.       -порушення спокою тіла

-зміну положення тіла відносно Землі

  12.Людина що сидить в тролейбусі  рухається відносно ….

-будинків.                                          -   інших пасажирів, що сидять поруч.

-людей що йдуть по тротуару.        - водія тролейбуса.

  13. Траекторія є прямою лінією, якщо

-поїзд метрополітену проходить станцію.              -літак виконує "мертву петлю".

-автомобіль підіймається гірською дорогою.         -серед відповідей правельної не має.

  14.Траекторія крива лінія у випадку

-руху ліфта в гору.                                       -руху ліфта в низ.

-руху велосипедиста по велотреку.            -серед відповідей правельної не має.

  15.Основна одиниця вимірювання шляху в системі СІ

-метр.               -міліметр.

-кілометр.        -сантиметр.

  16.Який рух тіла називають рівномірним

-при якому зміна положення тіла відбувається повільно.

-коли тіло за рівні проміжки часу проходить однакову відстань.

-при якому шлях за рівні проміжки часу змінюється на одну і туж величину.

-не має вірної відповіді.

  17.Рух якого тіла можна вважати рівномірним 

-лебедя, що злітає з поверхні озера.

-хвилі, що накочується на берег.

-мотоцикліста, що підїзжає до світлофора.

-серед відповідей правельної не має.

ЗАДАЧІ

1.Якісні задачі

Задача 1. Йде механізований збір урожаю. Із бункера комбайна зерно сиплеться в кузов автомобіля. З якою швидкістю повинен рухатися автомобіль? такою самою, як і комбайн.)

Задача 2. Одне яйце вариться 5 хвилин. Скільки часу необхідно, щоб зварилось 6 яєць? (5 хвилин).

2.Задачі на розв’язування

Царевна-ЛягушкаЗадача 1.Швидкість стріли, котру випустив Іван Царевич – 50 км/год. Стріла долетіла до Царівни Жаби через 2 години. Швидкість Івана Царевича – 5 км/год. За скільки годин Царевич дістанеться до своєї нареченої?

Дано:

Vстр = 50 км/год

Vіван = 5 км/с

t стр= 2 години

СІ

= 13,8м/с

=1,38 м/с

=7200 с

 

Sстр = vстрt

t=

S =13,87200=99360м.

t=99360/1,38=72000 с

або 20 годин

t іван- ?

Відповідь: 72000 с  або 20 годин

 

 

Задача 2. Визначити значення початкової координати, початкової швидкості і прискорення руху, якщо рівняння руху тіла має вигляд…  x=x0 + v0t + 0,5at²

а)  х = 5 – 3t - t²                     г)   x = -t + 2t²

x0 =5м            x0 =0м                                  

v0= -3м/с     v0= -1м/с

                                                  a= -2м/с²                                  

Задача 3. Під час аварійного гальмування автомобіль, який рухався з швидкістю 72 км/год, зупиниться через 5 с. Визначити гальмовий шлях.

Дано:

v0 = 72 км/год

vк = 0 м/с

t = 5 с

СІ

= 20 м/с

 

S = v0t + at2/2

a =  (vкv0)/t

 

 

a = (0м/с – 20м/с)/5с =  –4 м/с2.

S = 20м/с·5с + (–4 м/с2)25с2/2 =

= 100м – 50м = 50м.

S - ?

Відповідь: S = 50м.

Задача 4.Відстань від Землі до Сонця наближено становить 1,49·1011м. Визначити швидкість руху Землі по своїй орбіті.

Дано:

R = 1,49·1011м.

Т = 365 діб

СІ

 

= 31536000c

Рисунок

v =2πR/T

 

 

 

v = 2·3,14·1,49·1011м/31536000c =

= 0,0003·108=3·104= 30000м/с = 30 км/с

 

v - ?

Відповідь: v = 30 км/с

Задача 5.Махове колесо швейної машинки рухається з постійною швидкістю і за 2хв здійснює 2400об. Визначити частоту та період обертання колеса.

Дано:

t=2хв.

N=2400об.

СІ

= 120 c

 

 

n = N/t

T = t/N, T = 1/n

 

n = 2400об/120с = 20 об/с = 20 с-1

T = 1/n=1/20=0,05c

n-?

T-?

Відповідь: n = 20 с-1

T = 0,05c

Вправа «Який  рух зображено на відео?»

1. Скочування кульки по похилому жолубі.                    2. Обертання Землі.                                           3.Прискорення мотоцикла і автомобіля.              4.Рівномірний прямолінійний рух авто.

5.Швидкий равлик.

Відгадай кросворд

https://learningapps.org/display?v=p0x9zdvi519

 V. Підведення підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Закінчіть речення

 

VІ. Домашнє завдання

Повторити розділ «Кінематика» §3-8 , підготуватися до контрольної роботи.

Розв`язати задачу:

1. Велосипедист за перші 5 с проїхав 40 м, за наступні 10 с – 100 м і за останні 5 с – 20 м. Визначити середні швидкості на кожній з ділянок і на всьому шляху.

2.. За який час автомобіль, їдучи з прискоренням 0,4 м/с2, збільшить свою швидкість з 12 до 20 м/с?

3.. Якої швидкості набуває ракета, що рухається із стану спокою з прискоренням 60 м/с2, на шляху 750 м?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

 

Задача 1.З якою частотою обертався вовк навколо перекладини, якщо за 4 секунди він виконав 12 повних обертів?

Задача 2.З якою лінійною швидкістю повинен скакати кінь, щоб одне коло по арені цирку діаметром 13 метрів він подолав за 9,8 секунд?

Задача 3.З якою лінійною швидкістю вовк кинув капелюха, якщо 14 витків мотузки радіусом 0,2 метри розмоталися за 2 секунди

Задача 4.З якою мінімальною швидкістю повинен рухатися літак атракціона, щоб центробіжна сила ще утримала зайця в кабіні літака? Літак рухався по колу радіусом 10 метрів.

Додаток 2

 

 

Яке явище чи поняття описує вірш?

Пливли ми радісно гуртом;

Ті парус прямо нагинали,

Ті одностайно ударяли

Об воду веслами.

М. Рильський

(Взаємодія тіл.)

В день ясний горіло сонце,

Нерухомо вітер спав.

Нерухомо в мертвій тиші

Степ незайманий стояв.

А на півдні за лісами

Колихалось море трав,

То над степом буйний вітер

На шовкових струнах грав.

О. Олесь

(Відносність руху.)

Усі ми рівні перед ним —

І світлі, й темні, й русі.

Коли й на місці на однім,

То все одно ми в русі.

А він спішить, а він летить,

Бо вічності він служить.

Якщо проґавити хоч мить,

То вже не надолужить.

Що це?

(Час.)

 

Відгадайте про яке поняття йде мова

Іде із села до села, а з місця й кроку не зробить. Що це? (Дорога.)

Біжить, біжить, не оглядається. Що це? (Час.)

 

 

Додаток 3

 

https://learningapps.org/display?v=p0x9zdvi519

 

1.Відношення шляху, який проходить тіло до часу, за який цей шлях пройдено. Швидкість

2. Зміна положення тіла у просторі відносно інших тіл. Рух

3. Напрямлений відрізок, що сполучає початкове і кінцеве положення тіла. Переміщення.

4. Рух тіла зі змінною швидкістю. Нерівномірний.

5. Прилад для вимірювання швидкості. Спідометр.

6. Одиниця довжини. Метр

7. Одиниця часу. Секунда.

8. Лінія, по якій рухається тіло. Траекторія.

9. Графік залежності шляху від часу. Пряма.

 

 

 

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Кубко Леонід
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Пов’язані теми
Фізика, 10 клас, Розробки уроків
До підручника
Фізика (рівень стандарту) 10 клас (Коршак Є.В., Ляшенко О.І., Савченко В.Ф.)
До уроку
Розділ 1. Кінематика
Додано
17 квітня 2020
Переглядів
3056
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку