Тема уроку. Узагальнення та систематизація знань з теми «Прислівник»
Мета уроку: закріпити, перевірити набуті учнями знання з теми «Прислівник», розвивати вміння визначати прислівники в тексті, складати речення з прислівниками.
Тип уроку: урок узагальнення
Форма проведення: урок-гра
Хід уроку
І. Організаційний момент
Учитель. Ознаку дії називає Дзвенить кохана мова чисто
А також місце, час, причину А кожне слово – урочисто;
Цієї дії визначає, Земля стрічає нас святково,
І кожен цю частину знає Сміються зорі загадково.
Бо це прислівник – всім відомий. Сади цвітуть коли? – весною,
Незмінна ця частина мови, Улітку трав моря шовкові,
На запитання як? коли? А восени врожай збирають,
Готова всім відповісти. Узимку снігу всі чекають.
Сміється сонце як? – ласкаво, Прислівників багато в мові,
Мандрує небом величаво, Усі яскраві, усі чудові!
А небо голубіє дивно, Щоби здобути знань основи,
Пливуть хмарини тихо, мрійно. Вивчали ми цю частину мови.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Етапи проведення гри
Урок проведемо у формі гри. Для цього поділимо клас на три команди. Кожен учасник повинен докласти максимум зусиль, показати свої знання, оперативність, для того, щоб його команда вийшла переможцем.
Завдання учасників гри записати по одному прислівнику, творення якого відповідає вказаній моделі.
Префіксальний Префіксально-суфіксальний
В…… В….е
Де……. В…і
За……… До….а
Най…… До…у
Пре…….. За…о
Не……. Що…и
Складання основ
…від…
…на…
…не….
…о….
…у…
…в….
Учитель називає спосіб творення прислівника, коротко тлумачить його лексичний зміст. Учасник гри повинен назвати слово
Префіксальний спосіб: дуже гарно (прегарно), часом, інколи ( деколи), не в потрібний час (невчасно), більш ніж треба (забагато), найкращим способом ( якнайкраще)
Суфіксальний: з великим задоволенням (охоче)
Префіксально – суфіксальний: перший раз (уперше), до недавнього часу (донедавна), кругом чого – небудь (навколо, довкола).
Основоскладання: поруч, впритул (пліч – о- пліч), іноді (коли –не- коли).
Учням потрібно утворити форми вищого і найвищого ступенів порівняння прислівників.
Близько Гарно Легко
Залізно важко весняно
Погано тяжко дорого
Високо низько напам’ять
Яблуня вродила рясно, …. (а груша рясніше)
Звук летить швидко, ….(а думка швидше)
Золото цінується дорого,…. (а розум дорожче)
Кішка лазить по деревах спритно, … (а білка спритніше)
Сусідній загін працював завзято, …(а наш завзятіше)
Пролісок розцвітає рано,… (а підсніжник раніше)
Учитель зачитує прикметники та пропонує від кожного з них утворити прислівник і підняти одну руку, якщо він пишеться з однією [н] , або дві, якщо з двома [н] . Хто помилився, пояснює правопис.
Єдиний – (єдино)
Невпинний
Щоденний
Бажаний
Впевнений
Гостинний
Засмучений
Гуманний
Відмінний
Згуртований
Несподіваний
Туманний
Заслужений
Непримиренний
Учитель зачитує прислівники, пропонуючи замінити кожний з них синонімом з префіксом [не]
Близько (недалеко), брудно (нечисто), вороже(недружелюбно), сумно (невесело), тихо (неголосно), раптом (несподівано), тривожно (неспокійно), нудно (нецікаво).
ІV. Підсумок уроку.
V. Домашнє завдання.
Використовуючи сюжет поетичних рядків, напишіть твір – мініатюру. У творі обов’язково вживайте прислівники.
У проміннях соня ніжних
Край веселого струмка
Білий росяний підсніжник
Раптом блиснув з – під містка.