Урок-узагальнення "Тіла , речовини та явища навколо нас"

Про матеріал
В даній розробці уроку представлені різні вправи та методи для закріплення вивченого матеріалу з теми
Перегляд файлу

 

Узагальнюючий урок «Тіла, речовини та явища навколо нас»

Мета:

- навчальна: повторити та узагальнити знання про тіла, речовини та явища, що оточують людину, їхні властивості та значення в природі та житті людини, скорегувати знання учнів з теми; 

- розвивальна: розвивати абстрактне мислення, допитливість, кмітливість, навички парної та групової роботи; 

- виховна: виховувати самостійність, почуття відповідальності, бережливе ставлення до природи

Тип уроку: урок узагальнення, систематизації, контролю й корекції знань, умінь і навичок.

Обладнання: мультимедійна презентація за темою, сигнальні картки, роздатковий матеріал

Очікувані результати; учні проаналізують та систематизують значний обсяг інформації, зможуть використовувати вивчену природничо-наукову лексику в самостійних усних повідомленнях, називати хімічні елементи, найпоширеніші в природі, зрозуміють причини різноманітності речовин.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 1хв

Зачитування епіграфу уроку:

Успіх приходить до тих, хто ЙОГО ПРАГНЕ

Як ви розумієте цей вислів? (висловлювання думок учнів)

Тож я бажаю, всім сьогодні рухатись вперед по сходинкам знань, щоб успішно завершити вивчення теми «Тіла, речовини та явища навколо нас»

Сьогодні нас заключна подорож, впродовж якої ми будемо робити зупинки для того, щоб закріпити вивчений матеріал, а щоб нам було цікавіше працювати за кожну вправу ви отримаєте відповідну кількість балів, яку ви запишите в картку самооцінювання. Тому прошу підписати свої картки, які є на вашому робочому столі.

Ну що ж , а тепер до роботи!

 

Запис числа  і класної роботи

ІІ Актуалізація опорних знань

Зупинка «Тіла і речовини навколо нас»

Розповідь з елементами бесіди 

З попередніх класів нам відомо, що предмети які нас оточують називаються тілами. Природа складається з найрізноманітніших тіл, які можна описати за певними характеристиками - (розмір, об’єм, маса, форма)

Хто пригадає з чого побудовані тіла природи? (речовини).

Робота в парах

Прийом «Мозаїка»

Завдання: Розподіліть запропоновані слова на 2 групи : ТІЛА і РЕЧОВИНИ, до кожної групи допишіть свої 2 приклади

http://fiz-cultura.ucoz.ua/_nw/7/s11819314.jpg

Перевірка, запис в картку

Які бувають речовини? (прості , складні, органічні та неорганічні)

З чого складаються речовини?

З Чого складаються молекули?

Що таке атом?

* Прийом «Світлофор»

Я зачитую твердження ,якщо ви з ним погоджується , піднімаєте картку зеленого кольору, не погоджується, то-червоного

1.Прості речовини утворюються з атомів одного хімічного елемента

2.Залізо і кисень належать до складних речовин.

3.Атоми складаються з молекул.

4.Білки , жири та вуглеводи – це органічні речовини, які життєво необхідні людині.

5. Вуглекислий газ — це проста речовина

6.Існують 2 агрегатні стани речовин: рідкий і газоподіний

7.Найпоширеніші на Землі хімічні елементи Оксиген, Силіцій та Алюміній.

8.Молекула — це найменша частинка речовини, яка визначає її властивості.

9.Розділення суміші — це виділення з неї чистих речовин.

10.Усі суміші створила людина. У природі їх не існує.

Зупинка «Явища природи »

Давайте пригадаємо, що таке явище?

На які основні групи поділяються явища природи?

Вправа «Впізнай явище природи»

Українські прислів’я та приказки можуть дуже яскраво описувати різні явища природи.  Я зачитую, а ви повинні визначити про яке явище йдеться.

Прислів’я (3 б)

1.Скільки сніг не лежатиме, а розтанути мусить (танення снігу - фізичне)

2.Не вилітала ворона замолоду у вирій, то й не полетить на старість (біологічне)

3.Не підливай масла в вогонь (горіння – хімічне)

4.Від жару і вода кипить (фізичне)

5.Іржа залізо їсть, а печаль серце (іржавіння заліза – хімічне)

6.І в зайця зимою щастя, бо не кожний шубку білу має (біологічне)

ВЗАЄМОПЕРЕВІРКА

ПЕРЕВІРКА ДЗ (1 б)

На сьогодні ви мали підготувати опис свого улюбленого фізичного явища в природі

Мені найбільше подобається __________, це явище відноситься до _________

(зачитування дз)

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА – в кінці молекули об’єднуються в 5

Нейропсихологічна розминка (відео)

Кожному учню пропонується уявити себе окремою молекулою речовини. Учні встають біля своїх парт. Вони повинні спочатку показати, як рухаються молекули у твердих тілах, потім – у рідинах, а у кінці – як молекули рухаються у газах. – (об’єднання в групи)

 

ЗУПИНКА «Творча лабораторія»

Робота в групах

(учні об’єднані по 5)

Завдання для 1 групи:

Обговорити і дати відповіді на запитання:

Що таке суміш?

Які існують способи розділення суміші?

Продемонструвати як можна отримати чисту воду із суміші води з піском

Завдання для 2 групи:

Обговорити і дати відповіді на запитання:

До яких явищ відноситься горіння?

Назвати 3 основні умови для горіння

Продемонструвати всім, який газ підтримує і не підтримує горіння

Завдання для 3 групи:

Що таке дифузія?

В яких агрегатних станах речовин може відбуватися дифузія?

Продемонструвати всім як впливає температура на швидкість дифузії

Завдання для 4 групи:

Закінчити речення

(продемонструвати )Запах парфумів у повітрі поширюється завдяки явищу_____________.

Дуфузією називають_______________________________

У твердих тілах дифузія відбувається_________________ ніж у рідинах. У газах відстані між молекулами____________, тому дифузія відбувається швидше.

Чому під час приготування на кухні страв їхній запах можна відчути в сусідніх кімнатах?

 

Завдання для 5 групи:

Назвати ознаки хімічних явищ?

Які приклади хімічних явищ вам відомі?

Продемонструвати дослід , який ілюструє хімічне явище.

Вправи LEARNING APPS

 «Фізичне явище або хімічне»

«Агрегатний стан речовини»

 

Підсумок уроку

- Тіла — це все, що створила природа і людина.

- Усі тіла складається з __________.

- Речовини бувають _____, _________, ___________  та ________________

- Речовини можуть перебувати у таких агрегатних станах:_____,_______ та_________.

- Існують ____та _____ суміші, які використовує людина для своїх потреб.

- Явища в природі бувають _______, ______, ______та ін. Вони повторюються зі зміною ______, ________, та  ________ між собою.

 

Рефлексія

Аргументація оцінок

запис дз

«Виконати проект «Опале листя – користь чи шкода»

  

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Bodnaryuk Oksana
Додано
20 січня 2022
Переглядів
1700
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку