Конспект уроку української мови (6 клас) НУШ
Тема. Узагальнення вивченого в 1 семестрі. Лексикологія. Фразеологія
Форма уроку: ігрова..
Мета уроку:
• Повторити та закріпити основні правила української мови, вивчені у першому семестрі.
• Розвивати мовленнєві, аналітичні та творчі навички.
• Підняти настрій учнів за допомогою гри..
Хід уроку
I. Організаційний момент
1. Вітання вчителя:
2. Створення команд.
3. Коротка розминка: загадки про зиму та Новий рік.
Стало біло навкруги –
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди.
В дружбі з дітьми я всіма
Здогадались? Я - …….. (зима)
Я падаю на ваші хати,
Я білий – білий волохатий.
Я прилипаю вам до ніг
І називаюсь просто…. (сніг)
Узимку хто, скажіть мені,
Малює квіти на вікні? (мороз)
Зірка сніжно-біла на рукав мені злетіла,
Поки ніс її сюди, стала краплею води. (сніжинка)
По стежинці, по дорозі
Бігти я у них не в змозі.
По снігу не йдуть, як слід,
До вподоби – тільки лід. (ковзани)
Восени не в’яне, а взимку не вмирає. (Ялинка)
На веселім маскараді –
Співи, танці, біг та скік.
Завжди зустрічати раді
Гучне свято … (Новий рік)
Який рік триває один день? (Новий рік)
Знають, певно, всі малята,
Що невдовзі прийде свято —
Свято давнє і нове,
Свято гарне, зимове.
Скоро, скоро на поріг
Завітає … (Новий рік)
З неба падають сніжинки,
Люди всі несуть ялинки.
Рік старий кудись утік –
Так приходить… (Новий Рік)
II. Мотивація та налаштування
III. Основна частина: ігри
Із запропонованих завдань – зразків учитель вибирає ті, які найбільше подобаються чи підходять для класу.
Зупинка 1. Розминка
Частина 1: Лексикологія (10 запитань)
Приклад відповіді: Кіт, дівчина, вода, хліб (слова, що виникли в українській мові).
Частина 2: Фразеологія (10 запитань)
Зупинка 2 . «Мовний лабіринт»
Раунд 1: «Хто я?» (Лексика)
Завдання: Визначити, до якої групи лексики належать слова.
1. Слова-близнюки: Замок (фортеця) — замок (на дверях). Як вони називаються?
• Відповідь: Омоніми.
2. Слова-вороги: День — ніч, солодкий — гіркий, високий - низький
• Відповідь: Антоніми.
3. Слова-родичі: Гарний, вродливий, чепурний; говорити . балакати, базікати
• Відповідь: Синоніми.
4. Слова-примари: Уста (губи), десниця (рука), ланіти (щоки). Вони існують, але ми їх замінили іншими.
• Відповідь: Архаїзми.
Раунд 2: «Фразеологічна математика»
Завдання: Вставити пропущене число у фразеологізм.
1. Знати, як свої ... пальців. (5)
2. Сім раз відріж, а ... раз відмір. (1)
3. … колесо до воза . (5)
4. Між ... вогнів. (2)
5. Обминати … дорогою. (10)
6. На всі ….. сторони. (4)
7. За …. замками. (7)
8. Як … краплі води. (2)
9. ….. чоботи – пара. (2)
10. Зігнувся в …. погибелі. (3)
Зупинка 3. «Знайди пару» (Пароніми)
Оберіть правильне слово для речення.
1. Мій брат дуже (талантовитий / талановитий) музикант.
• Відповідь: Талановитий (має талант). Талантовитий — той, кому щастить (доля).
2. Будь ласка, (адресуйте / перекажіть) цей лист директору.
• Відповідь: Адресуйте.
3. Нам потрібно (прийняти / взяти) участь у змаганнях.
• Відповідь: Взяти участь (це стійка сполука, «прийняти» — калька).
(Відповідь: особистий).
(Відповідь: людяним).
(Відповідь: абонемент).
Виправте помилки у вживанні паронімів у реченнях :
(Помилки немає).
Зупинка 4. «Шифрувальник» (Значення фразеологізмів)
Поясніть, що означає вислів одним словом.
1. Пекти раків — ... (Червоніти/соромитися).
2. Знімати стружку — ... (Сварити).
3. Накивати п'ятами — ... (Втекти).
4. Як кіт наплакав — ... (Мало).
5. Замилювати очі — ... (Обманювати).
6. На виду написано - … (На лиці)
7. Водити за ніс - … (Обманювати)
8. Зуби скалити - … (Сміятися ).
9. Задирати носа - … (Зазнаватися).
10. Набрати в рот води - ….(Мовчати).
Зупинка 5: «Детектив» (Джерела фразеологізмів)
Звідки прийшли ці вислови до нашої мови?
1. Дамоклів меч (З античної міфології / з казок).
• Відповідь: З античної міфології.
2. Розіб’єшся, а не зрадиш (Народна творчість / біблійний вислів).
• Відповідь: Народна творчість.
3. Зарити талант у землю (З Біблії / від спортсменів).
• Відповідь: З Біблії (талант — це давня монета).
4. Борітеся — поборете! (Авторський фразеологізм: чий він?).
• Відповідь: Тараса Шевченка.
5. Дати гарбуза (Фольклор, народні звичаї)
Відповідь: Фольклор, народні звичаї
6. Бабине літо (Народні спостереження)
Відповідь: побут.
7. Берегти як зіницю ока (Народна медицина та побут)
Відповідь: побут, народна медицина.
8. Скриня Пандори (Антична міфологія)
Відповідь: Антична міфологія ( Міф про жінку Пандору, яка відкрила заборонену скриню і випустила зло у світ)
Зупинка 6 : Новорічна казкова історія
• Кожна команда складає коротку історію про зиму , Святого Миколая, Новий рік, використовуючи фразеологізми, неологізми, історизми, діалектизми, слова - професіоналізми.
• Потім діти читають свої історії вголос.
IV. Підсумок уроку.
• Вчитель підсумовує:
• Що повторили?
• Що запам’яталося?
• Які правила української мови використали?
V. Рефлексія.
• Учитель дякує за активну участь, вручає «сертифікати » або сніжинки з побажаннями.
VI. Домашнє завдання
Написати короткий новорічний лист – привітання Святому Миколаю.
.