Тема: Узагальнення й систематизація знань з теми «Складнопідрядне
речення»(слайд 1)
Мета: систематизувати та узагальнити вивчений матеріал про СПР, з’ясувати засвоєні знання з вивченої теми; закріпити вміння знаходити в тексті СПР з підрядними означальними, з’ясувальними, обставинними, визначати в них граматичні основи, головну й підрядну частини, способи приєднання підрядної частини до головної, креслити схеми речень, ставити розділові знаки, удосконалювати навички синтаксичного розбору речень; уміння здійснювати самооцінювання, розвивати навички роботи в групі; виховувати прагнення особистості до самовдосконалення через вивчення рідної мови (слайд 2)
Очікувані результати:
Учні повинні уміти:
Тип уроку: урок узагальнення знань.
Перебіг уроку
І Орг. Момент
Створення емоційного фону уроку
Я особистість відкрита
Я зможу сьогодні добре працювати на уроці
Я впевнений у своїх силах
Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці (слайд 4)
ІІ Актуалізація опорних знань учнів.
Почнемо сходження на вершину з
Орфографічна п'ятихвилинка
Самий більший,з біллю в серці, дякувати вас, з наступаючим Новим роком(з прийдешнім Новим роком), похолодало(похолоднішало). кожний раз (щоразу), дальній путь.(слайд 5: правильні відповіді)
Побажання з Новим роком – СПР
ІІІ Мотивація навчальної діяльності.
Вивчати українську мову, знати її норми вкрай необхідно кожній особистості, яка себе поважає.
IV Повідомлення теми, мети й завдань уроку.
Очікувані результати (розгорніть підручник, сторінка 47).
Нагадаємо собі про те, які очікуваних результатів ми мали досягнути після вивчення теми.
Епіграф уроку:
Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається.
Олесь Гончар(слайд 7)
Починаємо працювати.
Сьогодні на уроці ви будете оцінювати свої знання на картках самооцінювання, де зазначено максимальний бал за кожен вид роботи. В кінці уроку ми з’ясуємо рівень вашої роботи. (Підписування карток учнями)
V Робота над удосконаленням мовних умінь та навичок
1.Інтелектуальна розминка «Так – Ні» (Слайд 6)
Взаємоперевірка.
Аналіз виконаного завдання:
Хто безпомилково виконав завдання?
Які запитання викликали труднощі?
Який висновок зробимо про складнопідрядне речення і його види?
2.Робота з текстом
«Марко Вовчок»
До речі, 22.12.1833 року народилася Марко Вовчок, яку Т.Шевченко назвав своєю донечкою.
Прочитати текст. Визначити його тему та основну думку.
Чи актуальна проблема, порушена автором?
Якою є ваша позиція?
Післятекстові завдання:
Знайти в тексті слова з суфіксом ськ, пояснити їх написання.
Записати числівник словами в Р.,Ор., пояснити правопис.(слайд правильна відповідь)
Знайти речення із вставним словом, пояснити розділові знаки.
Виписати СПР з підрядними частинами, визначити їх вид, намалювати схему,
пояснити розділові знаки.
-На які види поділяються підрядні обставинні?
-Чи можуть СПР мати кілька підрядних частин?
3. Установи відповідність:
1. Там, де цвіт зелений гай, золоті горять пожари.
|
Час |
2. Молоді, чорняві скрипалі позакидали назад голови, так що на них ледве держались шапки (І. Нечуй-Левицький). |
Причина |
3. Треба зараз вертатися, поки вона недалеко одійшла й не забула дороги (М. Коцюбинський). |
Наслідок |
4. Хоч би хто й захотів мені повірити, навряд чи зважиться (І. Цюпа) |
Місце |
5. Гасли вікна, бо вже синій день дивився крізь намерзлі шибки до кожної хати (І. Цюпа). |
З неоднорідною підрядністю |
6. Діти не знали, скільки минуло часу відтоді, як вони полізли в підземний хід (О. Донченко). |
Послідовна підрядність |
7. Лесі теж кортіло вибігти, погратися з дітворою, з котрою через погану погоду давно не стрічалася, або просто стати і дивитись, як кружляють у повітрі й нечутно падають на землю, на дахи будинків, на луг і річку легенькі зірчасті сніжинки (М. Олійник). |
Допустовим |
Ключ.
1 Місце 4. допустові 7. неоднорідна підрядність
2. наслідок 5. причина
3. час 6. послідовна підрядність
-Які художні засоби вжито у п’ятому реченні?
4.Графічний диктант(Накреслити схеми речень). Визначити вид речень.
Знайдіть речення, де що виступає сполучником, а де сполучним словом. Записати фонетичною транскрипцією: юність, життя, відзначається.
Взаємоперевірка
5.Творчий самодиктант / Робота з картками
Замінити подані речення з прямою мовою на СПР. Зробити синтаксичний розбір СПР
Мудрий філософ Григорій Сковорода наголошував: «Людина – коваль свого щастя»
Тарас Шевченко переконливо стверджував: «Народ створить власну Україну своєю мовою»
Скласти за поданими схемами речення
Картка № 1
Доповни речення
1. Складнопідрядним називається речення, яке ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Складнопідрядні речення поділяються на три групи: ____________________________________________________________________________________________________________________________________
Картка № 2
1. Склади та запиши складнопідрядне речення.
____________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Чим відрізняється складнопідрядне речення від складносурядного.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Картка № 3
1. Складнопідрядні речення з кількома підрядними – це ____________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Визначити вид складнопідрядного речення та накреслити схему.
Гнат правив у нас за старшого, бо в нього вже вуса посіялись.
__________________________________________________________________
Картка № 4
1. Скласти складнопідрядне речення з підрядним обставинним, означальним, з’ясувальним.____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Навести приклад складнопідрядного речення з однорідною підрядністю.
____________________________________________________________________________________________________________________________________
6. Скласти речення за схемами на тему «Краса рідного слова» (Сильні учні)
1. , що , яка . 2. , яка , яка .
3. Коли , , що .
Учні, яким важко працювати за схемами, складають висловлювання на задану тему, використовуючи СПР.
VІ.Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу.
Очікувані результати (Розгорніть підручник, с 47)
V. Рефлексія
VІ. Домашнє завдання:
Завдання на вибір:
Підготуватися до контрольної роботи за темою.
Картка самооцінювання
Прізвище та ім’я Оцінка |
||
Вид роботи |
Максимальна кількість балів |
Кількість зароблених балів |
Інтелектуальна розминка |
1 |
|
Робота з текстом |
4 |
|
Установи відповідність |
1 |
|
Графічний диктант |
2 |
|
Самодиктант/Робота з картками |
2 |
|
Скласти речення за схемами |
2 |
|
Разом |
12 |
|