Урок "Узагальнення знань і вмінь учнів за темою «Слова, що означають назви предметів (Іменників)"

Про матеріал

Узагальнення знань і вмінь учнів за темою «Слова, що означають назви предметів (Іменників)

Мета: повторити і поглибити знання учнів про слова, які є назвами предметів, їх граматичні категорії; удосконалювати вміння розпізнавати ці слова серед інших слів: закріплювати навички написання слів з великої букви. розвивати спостережливість за мовними явищами, зв'язне мовлення, творче мислення; виховувати любов до рідної країни та її мови.

Перегляд файлу

Українська мова

2 клас

Тема. Узагальнення знань і вмінь учнів за темою «Слова, що означають назви предметів (Іменників).

Мета:   повторити і поглибити знання учнів про слова, які є назвами предметів, їх граматичні категорії; удосконалювати вміння розпізнавати ці слова серед інших слів: закріплювати навички написання слів з великої букви. розвивати спостережливість за мовними явищами, зв'язне мовлення, творче мислення; виховувати любов до рідної країни та її мови.
Обладнання: сигнальні картки, сніжинки із завданнями, малюнки із зображенням домашніх тварин, ілюстрації на тему «Зимові розваги», кросворд «Юний географ», таблиця «Іменник», мікрофон.

Тип уроку: узагальнення і систематизація вивченого матеріалу

 

Хід уроку

І. Організація класу.

1. Привітання.

Доброго ранку, доброго дня,-

вітаєте ви і вітаю вас я.

Хай плещуть долоньки,

хай тупають ніжки,

працюють голівки

і сяють усмішки.

2. Психологічний тренінг «Розминка»

Щоб урок нам розпочати

Треба вголос проказати:

Я уважний і серйозний,

Хоч іще малого зросту.

Впевнений, кмітливий я,

Прагну здобувати знання.

ІІ. Актуалізація знань.

1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

- Пригадаймо все, що ми знаємо про іменник.
- Яка частина мови називається іменником?
- Які іменники належать до істот, а які — до неістот?
- Які іменники називають загальними назвами? А які — власними?
- Як визначити рід іменника?
- Як змінюється іменник за числами?
 

2. Складання «Павутинки»

 

                                    Хто?      Назва предмета       Що?

Власні

                                                                        Загальні                                                   Істота                            Іменник                     Неістота    

                                                         

                 Один                             Багато

                              Частина мови

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Тема хоч і проста, та для вас цікава.

Будуть в ній нові слова, буде і забава.

Ви здобудете знання і нові уміння,

А для цього треба вам проявить терпіння!

Гра «Закінчіть рядки вірша»

Книжка, дошка, кабінет, печиво, повидло, мед,

Чоботи, штани, кашкет, мотоцикл, велосипед –

Знають діти на перед, кожен з них – це є    …..      ( ПРЕДМЕТ)

 

Тож   хто? це і  що? це – уже не секрет,

Ім'я своє й назву має предмет.

Що це? – Вареник. Хто це? – Письменник.

Дає всім предметам їх назву ……              (ІМЕННИК)

 

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

- Усміхніться один одному, щоб усім стало радісно і затишно. Створимо сьогодні в нашому класі доброзичливу атмосферу. У нас багато справ, бо ми вирушаємо з вами у подорож в країну «Іменник». Під час уроку ви повторите все, що знаєте про іменник, закріпите та узагальните свої знання про цю частину мови.

 

V. Виконання завдань.

 

1. Каліграфічна хвилинка.

     Зимової пори діти знаходять велику кількість розваг. Розкажіть, чим ви можете займатися взимку.

( Демонструються ілюстрації на тему «Зимові розваги»)

     - На чому діти катаються?

- В зимовий студений час

  Люблять всі малята нас.

  З гірки ми рушаєм в путь

  А на гірку – нас везуть.    (Санчата)

 

 - Прив'яжи – йдуть, відв'яжи – стануть.         (Лижі)

 

 - Ходять тільки по льоду,

   По стежині, по дорозі

   Бігти я у них не взмозі,

   По снігу не йдуть як слід:

   До вподоби – тільки лід.          ( Ковзани)

 

   а) Запишіть красиво й правильно буквосполучення

              ан        иж         ов         вз          нч

   б)  А тепер запишіть слова: санчата, лижі, ковзани.

 

2. Колективна робота. Гра «Упіймай іменник»

(Учитель називає слова, плещуть у долоні, коли почули іменник)

Сонце, зимовий, лагідне, хмарка, зошити, лежить, пухнаста, діти, легкого, огірок, маши-на, спав, Андрійко, торт.

 

3. Колективна робота. Гра «Впіймай сніжку»

Взимку діти грають в сніжки. Ось нам передали повну торбину сніжок. Але вони незвичайні. На них написані слова. Нам їх потрібно записати в дві групи: одні слова, які відповідають на питання Хто? , а інші на питання – Що?

 ÐŸÐ¾Ñ…ожее изображение                 Картинки по запросу картинки діти граються у сніжки

                        Хто?                                                           Що?

 

4. Робота в парах. Гра «Знайди «зайве» слово»

Знайдіть у поданих радах слів «зайве» слово.

  • Дощ, острів, курка, кущ, море.
  • Калина, сумка, лінійка, лелека, вікно.
  • Голуб, іграшка, синиця, верблюд.
  • Харків, Дніпро, Сергій, котик,  Мурчик.
  • Олівці, лінійка, сливи, іграшки.

 

5. Робота в парах. Гра «Назви групи»

- Груша, яблуко, сливи, виноград - …. (фрукти)

- Лялька, м'ячик, машина, літак - …..  (іграшки)

- Маслюк, мухомор, опеньки, лисички - …..(гриби)

- Липа, каштан, береза, ялина - …..  (дерева)

 

6. Колективна робота. Гра «Зіпсований телефон»
- Пограймо у гру «Зіпсований телефон».
Один учень називає іменник в однині, а другий має назвати цей іменник у множині. Потім наступний учень називає свій іменник в однині.

7.Робота в групах. Гра «Протилежне слово»

Назви слова протилежні за значенням:
День –
Літо -
Радість -
Початок -
Південь –

 

8. Робота в парах. Робота над деформованим реченням
- Із слів кожного рядка складіть речення. Поставте іменники в потрібному відмінку. Запишіть у зошиті.


1) Земля, сніжок, на, падав, легкий;
2) двір, хуртовина, кучугури, сніг, у, намела, шкільному;
3) школа, до, школярі, з, прийшли, лопатами;
4) працювали, весело, вони, повітря, на, свіжому.
 

9. Колективна робота. Гра «Хто в будиночку живе?»

Учні отримують картки зі словами, визначають їх рід та «заселяють» у відповідний будинок.

Картинки по запросу картинки казкових будинків   Картинки по запросу картинки казкових будинків   Похожее изображение

       Жін. р.                                              Чол. р.                                         Сер. р.

( Олівець, книга, сніг, село, теля, корова, ручка, зерно, машина, літо, земля, стіл, олівці, вірш, карта, борщ, малюнок, Олеся, Зірка, річка, місто, Андрій, зелений,іграшка, малюнок)

 

10. Руханка.

 

11. Колективна робота. Перевірка знань про власні та загальні іменники.

а)Гра «Юний географ»

Гра буде присвячена перевірці вміння застосовувати правило написання слів з великої букви.

(Учні розказують правила написання іменників з великої букви)

 

б) Кросворд «Моя Україна»

1) Найвищі гори в Україні.      (Карпати)

2) Місто в якому трапилася велика аварія на атомній електростанції   (Чорнобиль)

3) Країна, у якій ми живемо.        (Україна)

4) Наш обласний центр (Харків)

 

                  Карпати

     Чорнобиль

         Україна

        Харків

 

в) Робота із сигнальними картками

( В учнів картки: з однієї сторони  написано «загальні», з іншої –«власні». Виграє той,що жодного разу не помилився.)

Мурка,  дівчинка, Олеся,

віник, Мурчик, дід, ведмідь,

Лотариця,  Черемош,

коровай, садок, пшениця,

Україна, небо,край,

Іван Франко,Шевченко,

жовтень, Барсик, небокрай,

котик, хвостик,  Чорнобай.

г) Гра «Озвуч малюнок»

На малюнках зображені домашні тварини. Потрібно скласти з ними речення.

 

д) Інтерактивна вправа «Карусель»
- Іменник пропонує вам покататися на каруселі. Кожна група отримує фломастери різних кольорів. На партах — аркуші паперу, де вам необхідно записати назви сіл (перший аркуш), клички тварин (другий аркуш), імена людей (третій аркуш). Працювати над кожним завданням будете впродовж хвилини, а потім за сигналом учителя виконуватимете наступне завдання. Уважно прочитайте записи попередньої групи і напишіть свої іменники не повторюючись.
Перевірка.
- Як необхідно писати ці іменники? Чому?

 

VІ. Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу.

1. Проблемна гра «Так чи ні».

- Іменники – це слова, які означають назви предметів (Так)

- Іменники відповідають на питання: Хто? Який? Що?  (Ні)

- Всі іменники пишуться з великої букви?  (Ні)

- Іменники можуть бути в однині та множині?   (Так)

- Іменники можуть мати роди: чоловічий, жіночий, середній, загальний?  (Ні)

 

VІІ. Підсумок уроку.

1. Рефлексія «Кубування».

-Розкажіть про результати власних навчальних досягнень, починаючи речення словами:

«Я знаю...»

«Я розумію...»

 «Я вмію...»

 «Мені вдається...»

«Мені ще слід попрацювати...»

«Я намагаюсь...»

«Я прагну...».

               Збіг наш урок, як коротка мить.

               Дуже швидко час біжить.

               Ще попереду у нас багато кроків,

               І цікавих, і важких уроків.

doc
Додано
1 грудня 2018
Переглядів
1902
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку