Тема уроку: Узагальнення знань про основні класи неорганічних сполук.
Мета уроку: узагальнити знання про неорганічні речовини; розвивати
вміння порівнювати склад і властивості відомих класів речовин,
аналізувати взаємозв’язки між речовинами; формувати
самостійність у здобутті знань; прищеплювати комунікаційні
здібності; вміння критично мислити.
Хід уроку
І Організаційний етап. Мотивація навчальної діяльності.
Узагальнення знань проводиться за технологією «Ажурна пилка». Клас поділено на 4-5 груп по 4-5 учнів. Кожному учневі роздаються картки різного кольору із номером його групи для організованого переміщення під час уроку.
ІІ Актуалізація опорних знань.
Учні працюють у «домашній» групі всі разом, виконуючи завдання 1 і 2 у наданій інструкції (додаток 1). Учитель коригує виконання завдань, слідкує за повнотою їх виконання.
ІІІ Узагальнення знань.
Далі учні перегруповуються (за кольором) у «експертні» групи. Кожен «експерт» по черзі звітує про своє завдання, слідкує за записами інших учнів.
Після отримання всіх звітів учні повертаються до «домашніх» груп (за номером), де відбувається перевірка, корекція і остаточне узагальнення знань.
IV Перевірка знань.
У кожній групі приступають до виконання завдання 3 із інструкції. На дошці здійснюється перевірка написання рівнянь реакцій (можна вибірково).
Для оцінювання знань і умінь учні виконують самостійну роботу за двома варіантами (додаток 2).
V Домашнє завдання.
Додаток 1
Група 1
1. Користуючись § 27(схема 6, стор.145) підручника П.П.Попель, Л.С.Крикля, Хімія 8 повторіть склад, назви та хімічні властивості оксидів.
2. Зробіть запис у таблицю: складіть загальну формулу оксидів та позначте (+) можливі реакції:
|
оксиди |
кислоти |
основи |
солі |
||
основні (оксиди металів) |
кислотні (оксиди неметалів) |
|||||
метали |
|
|
|
|
|
|
оксиди |
основні |
|
|
|
|
|
|
кислотні |
|
|
|
|
|
Кислоти |
|
|
|
|
|
|
Основи |
|
|
|
|
|
|
Солі |
|
|
|
|
|
|
Відношення до t |
|
|
|
|
|
|
Відношення до Н2О |
|
|
|
|
|
3. Виконайте завдання:
Закінчити рівняння реакцій:
Fe(OH)3 =
Na2O + H3PO4 =
BaCl2 + K2SO4 =
Zn + HCl =
Група 2
1. Користуючись § 30(схема 8, стор.166) підручника П.П.Попель, Л.С.Крикля, Хімія 8 повторіть склад, назви та хімічні властивості кислот.
2. Зробіть запис у таблицю: складіть загальну формулу кислот та позначте (+) можливі реакції:
|
оксиди |
кислоти |
основи |
солі |
||
основні (оксиди металів) |
кислотні (оксиди неметалів) |
|||||
метали |
|
|
|
|
|
|
оксиди |
основні |
|
|
|
|
|
|
кислотні |
|
|
|
|
|
Кислоти |
|
|
|
|
|
|
Основи |
|
|
|
|
|
|
Солі |
|
|
|
|
|
|
Відношення до t |
|
|
|
|
|
|
Відношення до Н2О |
|
|
|
|
|
3. Виконайте завдання:
Закінчити рівняння реакцій:
KOH + HCl =
AgNO3 + MgCl2 =
Al(OH)3 =
Al + H2SO4 =
Група 3
1. Користуючись § 29(схема 7,стор.157) підручника П.П.Попель, Л.С.Крикля, Хімія 8 повторіть склад, назви та хімічні властивості основ.
2. Заповніть таблицю: складіть загальну формулу основ та позначте(+) можливі реакції:
|
оксиди |
кислоти |
основи |
солі |
||
основні (оксиди металів) |
кислотні (оксиди неметалів) |
|||||
метали |
|
|
|
|
|
|
оксиди |
основні |
|
|
|
|
|
|
кислотні |
|
|
|
|
|
Кислоти |
|
|
|
|
|
|
Основи |
|
|
|
|
|
|
Солі |
|
|
|
|
|
|
Відношення до t |
|
|
|
|
|
|
Відношення до Н2О |
|
|
|
|
|
3. Виконайте завдання:
Закінчити рівняння реакцій:
Al2O3 + HNO3 =
Na2O + H2O =
Zn + HCl =
Fe(OH)2 =
Група 4
1. Користуючись § 32(схема 10, стор.179) підручника П.П.Попель, Л.С.Крикля, Хімія 8 повторіть склад, назви та хімічні властивості солей.
2. Заповніть таблицю: складіть загальну формулу солей та позначте(+) можливі реакції:
|
оксиди |
кислоти |
основи |
солі |
||
основні (оксиди металів) |
кислотні (оксиди неметалів) |
|||||
метали |
|
|
|
|
|
|
оксиди |
основні |
|
|
|
|
|
|
кислотні |
|
|
|
|
|
Кислоти |
|
|
|
|
|
|
Основи |
|
|
|
|
|
|
Солі |
|
|
|
|
|
|
Відношення до t |
|
|
|
|
|
|
Відношення до Н2О |
|
|
|
|
|
3. Виконайте завдання:
Закінчити рівняння реакцій:
H2SO4 + Ba(NO3)2 =
SO3 + H2O =
Mg(OH)2 + HNO3 =
NaOH + CuSO4 =
Додаток 2
Варіант 1
Завдання 1. Укажіть серед речовин формули солей:
а) Na3PO4 б) Cu(OH)2 в) Na2SiO3 г) H2SiO3
Завдання 2. Серед наведених хімічних реакцій укажіть ті, у результаті яких можна одержати кислоту:
а) Cu + H2SO4 б) NaCl + H2SO4 в) SO3 + H2O г) K2SO4 + H2CO3
Складіть рівняння реакцій.
Завдання 3. Із запропонованих речовин з водою взаємодіють:
а) MgO б) H2SO4 в) KNO3 г) P2O5
Складіть рівняння реакцій.
Завдання 4. Фенолфталеїн забарвить у малиновий колір розчин:
а) СuSO4 б) H3PO4 в) NaOH г) NaCl
Завдання 5. Закінчить рівняння реакцій H3PO4 + Fe(OH)3 =
Na + HCl =
Завдання 6. Здійсніть перетворення: BaO → Ba(OH)2 → Ba(NO3)2
Варіант 2
Завдання 1. Укажіть серед речовин формули солей:
а) AlCl3 б) HCl в) Al(OH)3 г) Na2ZnO2
Завдання 2. Серед наведених хімічних реакцій укажіть ті, у результаті яких можна одержати кислоту:
а) Na2SiO3 + HCl б) SiO2 + H2O в) Na2SO4 + H2SiO3 г) SO2 + H2O
Складіть рівняння реакцій.
Завдання 3. Із запропонованих речовин з водою взаємодіють:
а) HNO3 б) Na2O в) NaOH г) SO3
Складіть рівняння реакцій.
Завдання 4. Фенолфталеїн забарвить у малиновий колір розчин:
а) Na2SO4 б) Ca(OH)2 в) H2SO3 г) KBr
Завдання 5. Закінчіть рівняння реакцій: CuSO4 + KOH =
HCl + Al2O3 =
Завдання 6. Здійсніть перетворення: SO3 → H2SO4 → Na2SO4