Тема уроку: Контроль знань з теми «Хімічний зв'язок і будова речовини»
Мета уроку: визначити рівень навчальних досягнень учнів з теми "Хімічний
зв'язок і будова речовини"; перевірити вміння застосовувати
знання, отримані при вивченні теми, для визначення видів
зв’язку, складання електронних формул речовин; розвивати
комунікаційні здібності, відповідальність , вміння співпрацювати
Хід уроку
І. Організація класу.
Про проведення такого уроку учнів інформують заздалегідь, щоб стимулювати відношення до вивчення теми.
Клас ділиться на 4 групи по 5-6 учнів. З кращих учнів вибирають 4-х тьюторів. Кожен тьютор перевіряє виконання одного і того ж завдання всіма групами, переходячи від однієї до іншої.
Тьютори працюють з кожною групою 5-6 хв, виставляють бали (5 б за завдання і 0,5 б за дострокове правильне виконання). Для перевірки – до 3 хвилин. Після виконання останнього завдання підраховують загальну кількість балів (max- 22б).
Учні виконують роботу письмово на листі для оцінювання, де записано прізвище учня, номер варіанту, номери завдань.
Роботу тьюторів по перевірці завдань оцінює вчитель.
ІІ. Виконання завдань учнями та перевірка їх консультантами
Завдання 1(набір карток для 1-го тьютора).
Визначити тип хімічного зв’язку у сполуках (по 0,5 б за правильне визначення).
І варіант: CaO, H2, H2S, Na2CO3, F2, CaF2, O2, PCl3, Zn(OH)2, СН4
ІІ варіант: CO2, CuCl2, K2O, HCl, O2. NH3, Cl2, Mg(OH)2, H2, NO
ІІІ варіант: CH4, H2O, NaOH, SiCl4, N2, CaCl2, S8, KF, O2, P2O5
IV варіант: Ca(OH)2, MgO, P4, P2O5, MgCl2, H2, PH3, Na2S, Br2, Н2О2
V варіант: LiF, NH3, H2, H2S, O2, SO2, Na2SO4, Al(OH)3, Cl2, PCl3
Завдання 2 (набір карток для 2-го тьютора).
Зобразити електронну схему утворення молекул (по 3 б за схему утворення складної речовини і 2 б – простої речовини).
І варіант: HF, O2
ІІ варіант: NH3, Br2
ІІІ варіант: MgCl2, N2
IV варіант: H2S, H2
V варіант: NaCl, F2
Завдання 3 ( набір карток для 3-го тьютора).
Навести формули (не менше 5 прикладів) речовин з… ( по 1 б за правильну формулу).
І варіант: ковалентним неполярним зв’язком
ІІ варіант: ковалентним полярним зв’язком
ІІІ варіант: йонним зв’язком
IV варіант: різними видами зв’язку
V варіант: йонним зв’язком
Завдання 4 (набір карток для 4-го тьютора)
Користуючись таблицею електронегативності пояснити, до якого елемента зміщені спільні електронні пари у сполуках; визначити, між якими атомами зв'язок найбільш полярний. (підтвердити розрахунками) (по 1 б за правильне виконання).
І варіант: SiCl4, Ca3P2, H2S, P2O5, Al2S3
ІІ варіант: NaH, CaCl2, HBr, CH4, NO
ІІІ варіант: SiF4, Ca3N2, NaCl, SO2, HBr
IV варіант: Mg2Si, CO2, OF2, CH4, Li3N
V варіант: CaC2, PCl5, SO3, NH3, CO.
ІІІ. Підсумки уроку, оцінювання результатів роботи.
Оцінювання результатів, відбувається згідно шкали, розміщеної, наприклад, на дошці:
12 – 22 – 20
11 – 19 – 18
10 – 17 – 16
9 – 15
8 – 14
7 – 13
6 – 12 – 11
5 – 10 – 9
4 – 8 – 7
IV. Домашнє завдання.